BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Målmandsposten har været et tema for AGF gående ind til transfervinduet.
Bailey Peacock-Farrell skulle nemlig retur til Burnley, hvilket fik AGF til at gå på jagt efter en ny keeper. Her faldt valget på svenske Leopold Wahlstedt, som man købte i Blackburn for et beløb i omegnen af 7,5 millioner kroner.
Et beløb i den størrelsesorden og en lang aftale på fem år er som regel indikationer på, at man er tiltænkt en nøglerolle. Men sådan har det ikke indtil videre været for Leopold Wahlstedt.
Det er der dog en god forklaring på. Den kom Uwe Rösler med efter sejren over Brøndby IF til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Leopold kom sent, og Jesper har været med i hele preseason, og i sådan en situation er det svært at nå at indhente tingene. Han havde en noget længere ferie, end vi har, og var ikke på sit niveau, da han kom. Det er, som det skal være, og det er ikke en kritik.
Leopold Wahlstedt blev præsenteret i AGF den 3. juli – dagen før en testkamp mod FC Midtjylland. Her blev svenskeren indskiftet ved 0-0, og da kampen var slut, havde AGF indkasseret fire gange.
Ikke siden har 24-årige Leopold Wahlstedt været i aktion for AGF, der nu har spillet fire runder af Superligaen. Uwe Rösler forsikrer dog, at svenskerens tid nok skal komme.
– Han har brug for tid til at finde sit niveau. Det har han nu, så derfor vil jeg også give ham chancen. Hvornår det bliver, beslutter jeg sammen med Leopold og András (Gángó, målmandstræner, red.). Han træner rigtig godt og er fokuseret, siger AGF-chefen og fortsætter:
– Vi har to rigtig gode målmænd, men Leopold er også en stor investering for vores fodboldklub, så han vil få chancen. Det har vi talt om før sæsonen, men hvornår det bliver, ved jeg ikke.
De første fire runder har været med veteranen Jesper Hansen fra start, og mod Brøndby IF gjorde han i hvert fald ikke noget for at spille sig af.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
TRANSFER