Storkøb bænket: Nu reagerer Uwe Rösler

Uwe Rösler forsikrer, at sommerens store indkøb nok skal komme i aktion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Målmandsposten har været et tema for AGF gående ind til transfervinduet.

Bailey Peacock-Farrell skulle nemlig retur til Burnley, hvilket fik AGF til at gå på jagt efter en ny keeper. Her faldt valget på svenske Leopold Wahlstedt, som man købte i Blackburn for et beløb i omegnen af 7,5 millioner kroner.

Et beløb i den størrelsesorden og en lang aftale på fem år er som regel indikationer på, at man er tiltænkt en nøglerolle. Men sådan har det ikke indtil videre været for Leopold Wahlstedt.

Det er der dog en god forklaring på. Den kom Uwe Rösler med efter sejren over Brøndby IF til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Leopold kom sent, og Jesper har været med i hele preseason, og i sådan en situation er det svært at nå at indhente tingene. Han havde en noget længere ferie, end vi har, og var ikke på sit niveau, da han kom. Det er, som det skal være, og det er ikke en kritik.

Leopold Wahlstedt blev præsenteret i AGF den 3. juli – dagen før en testkamp mod FC Midtjylland. Her blev svenskeren indskiftet ved 0-0, og da kampen var slut, havde AGF indkasseret fire gange.

Ikke siden har 24-årige Leopold Wahlstedt været i aktion for AGF, der nu har spillet fire runder af Superligaen. Uwe Rösler forsikrer dog, at svenskerens tid nok skal komme.

– Han har brug for tid til at finde sit niveau. Det har han nu, så derfor vil jeg også give ham chancen. Hvornår det bliver, beslutter jeg sammen med Leopold og András (Gángó, målmandstræner, red.). Han træner rigtig godt og er fokuseret, siger AGF-chefen og fortsætter:

– Vi har to rigtig gode målmænd, men Leopold er også en stor investering for vores fodboldklub, så han vil få chancen. Det har vi talt om før sæsonen, men hvornår det bliver, ved jeg ikke.

De første fire runder har været med veteranen Jesper Hansen fra start, og mod Brøndby IF gjorde han i hvert fald ikke noget for at spille sig af.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Overvejer AGF-forlængelse

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nu er de færdige i Superligaen

Massiv kritik efter skandaløse scener

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’