Storkøb bænket: Nu reagerer Uwe Rösler

Uwe Rösler forsikrer, at sommerens store indkøb nok skal komme i aktion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Målmandsposten har været et tema for AGF gående ind til transfervinduet.

Bailey Peacock-Farrell skulle nemlig retur til Burnley, hvilket fik AGF til at gå på jagt efter en ny keeper. Her faldt valget på svenske Leopold Wahlstedt, som man købte i Blackburn for et beløb i omegnen af 7,5 millioner kroner.

Et beløb i den størrelsesorden og en lang aftale på fem år er som regel indikationer på, at man er tiltænkt en nøglerolle. Men sådan har det ikke indtil videre været for Leopold Wahlstedt.

Det er der dog en god forklaring på. Den kom Uwe Rösler med efter sejren over Brøndby IF til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Leopold kom sent, og Jesper har været med i hele preseason, og i sådan en situation er det svært at nå at indhente tingene. Han havde en noget længere ferie, end vi har, og var ikke på sit niveau, da han kom. Det er, som det skal være, og det er ikke en kritik.

Leopold Wahlstedt blev præsenteret i AGF den 3. juli – dagen før en testkamp mod FC Midtjylland. Her blev svenskeren indskiftet ved 0-0, og da kampen var slut, havde AGF indkasseret fire gange.

Ikke siden har 24-årige Leopold Wahlstedt været i aktion for AGF, der nu har spillet fire runder af Superligaen. Uwe Rösler forsikrer dog, at svenskerens tid nok skal komme.

– Han har brug for tid til at finde sit niveau. Det har han nu, så derfor vil jeg også give ham chancen. Hvornår det bliver, beslutter jeg sammen med Leopold og András (Gángó, målmandstræner, red.). Han træner rigtig godt og er fokuseret, siger AGF-chefen og fortsætter:

– Vi har to rigtig gode målmænd, men Leopold er også en stor investering for vores fodboldklub, så han vil få chancen. Det har vi talt om før sæsonen, men hvornår det bliver, ved jeg ikke.

De første fire runder har været med veteranen Jesper Hansen fra start, og mod Brøndby IF gjorde han i hvert fald ikke noget for at spille sig af.



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

FC Midtjylland kan score gode penge

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Sønderjyske – FC Midtjylland

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Kæmpe nedtur for AaB

Bo Svensson favorit til stort job 

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Her er Kamil Wilczek i dag

FC København – Brøndby IF

Kongesæson – de køber Pep Biel

I svime over German Onugkha

Superliga-legende stråler som 41-årig

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Randers FC – OB

Viborg FF – Vejle Boldklub

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Liverpool ydmyget

– Jeg vil være den bedste

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Lyngby går alene i front