Storkøb bænket: Nu reagerer Uwe Rösler

Uwe Rösler forsikrer, at sommerens store indkøb nok skal komme i aktion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Målmandsposten har været et tema for AGF gående ind til transfervinduet.

Bailey Peacock-Farrell skulle nemlig retur til Burnley, hvilket fik AGF til at gå på jagt efter en ny keeper. Her faldt valget på svenske Leopold Wahlstedt, som man købte i Blackburn for et beløb i omegnen af 7,5 millioner kroner.

Et beløb i den størrelsesorden og en lang aftale på fem år er som regel indikationer på, at man er tiltænkt en nøglerolle. Men sådan har det ikke indtil videre været for Leopold Wahlstedt.

Det er der dog en god forklaring på. Den kom Uwe Rösler med efter sejren over Brøndby IF til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Leopold kom sent, og Jesper har været med i hele preseason, og i sådan en situation er det svært at nå at indhente tingene. Han havde en noget længere ferie, end vi har, og var ikke på sit niveau, da han kom. Det er, som det skal være, og det er ikke en kritik.

Leopold Wahlstedt blev præsenteret i AGF den 3. juli – dagen før en testkamp mod FC Midtjylland. Her blev svenskeren indskiftet ved 0-0, og da kampen var slut, havde AGF indkasseret fire gange.

Ikke siden har 24-årige Leopold Wahlstedt været i aktion for AGF, der nu har spillet fire runder af Superligaen. Uwe Rösler forsikrer dog, at svenskerens tid nok skal komme.

– Han har brug for tid til at finde sit niveau. Det har han nu, så derfor vil jeg også give ham chancen. Hvornår det bliver, beslutter jeg sammen med Leopold og András (Gángó, målmandstræner, red.). Han træner rigtig godt og er fokuseret, siger AGF-chefen og fortsætter:

– Vi har to rigtig gode målmænd, men Leopold er også en stor investering for vores fodboldklub, så han vil få chancen. Det har vi talt om før sæsonen, men hvornår det bliver, ved jeg ikke.

De første fire runder har været med veteranen Jesper Hansen fra start, og mod Brøndby IF gjorde han i hvert fald ikke noget for at spille sig af.







LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Kan sikre millioner til AGF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

PSG genvinder Champions League

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

LIVE: PSG vinder Champions League

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arne Slot fyret af Liverpool

De er færdige i 1. division