Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Oliver Sørensen følger stadig FC Midtjylland meget tæt, fortæller Parma-profilen i et interview med Tipsbladet, hvor han jubler over sin gamle klubs store succes i denne sæson.



I sommer sagde han farvel til Superligaen for at fortsætte karrieren i Serie A, men Oliver Sørensen følger stadig FC Midtjylland “meget tæt”, hvis han selv skal sige det.

– Jeg har set alle de kampe, jeg kunne, og jeg skriver også med en del af drengene. Det er bare en fornøjelse at følge med, de har virkelig gjort i efteråret, og så håber jeg, at de kan få et endnu bedre forår, hvis det er muligt, så det hele ender godt til sidst, lyder det fra Oliver Sørensen i et interview med Tipsbladet.

Den tidligere FC Midtjylland-stjerne har generelt været voldsomt imponeret over det, “Ulvene” har leveret under Mike Tullberg, der kom ind få uger efter Oliver Sørensens skifte til Parma.

– Det har virkelig set stærkt ud. De har ikke kun vundet kampe, de har også domineret størstedelen af de kampe, de har spillet, så jeg synes virkelig det har været imponerende. De er gode på mand-mod-mand-spillet og så er der bare så meget kvalitet, at hvis de gør det godt som hold i de fleste kampe, så vinder de også, fordi der er så meget kvalitet. Det er virkeligt imponerende, lyder det fra Oliver Sørensen.

Serie A-danskeren udviklede sig til en kæmpe profil i FC Midtjylland under Thomas Thomasberg, og derfor blev han også meget overrasket, da han så nyheden om Thomasbergs exit i FC Midtjylland.

–  Jeg var egentlig meget chokeret, også med tanke på den stime, de var i. Så jeg var egentlig lidt overrasket over det, men sådan er fodbold nogle gange, der sker ting man ikke lige havde set komme. Det var lidt specielt, fordi det var en fin periode, FC Midtjylland var i under Thomasberg. Han har betydet meget for mig, siger Oliver Sørensen.

En anden højst opsigtsvækkende FC Midtjylland-nyhed, der ramte kort efter Oliver Sørensens Serie A-skifte, var indkøbet af Philip Billing. En transfer, der kom bag på Parma-danskeren.

– Jeg synes, at det var flot, at man kunne hente et navn som ham, og en spiller med den kvalitet. Philip har vist hele efteråret, at han virkelig er en imponerende spiller. Det er en flot signing, de har lavet der, siger Oliver Sørensen.

Efterårets vel nok mest iøjnefaldende spiller i Superligaen var dog Franculino, og Oliver Sørensen er selvsagt også særdeles begejstret på sin gamle holdkammerats vegne.

– Det har selvfølgelig været ret eksplosivt, men jeg synes man så allerede i sæsonen før, at han havde noget specielt. Han har nogle ting, man sjældent ser, og det er en spiller, der er sjovt at spille sammen med, men han er også sjov at se på tv, fordi han kan noget ekstraordinært. Det har været imponerende, lyder det fra den danske midtbanespiller.

Udlandseventyret er blot lige gået i gang for Oliver Sørensen, og derfor har Parma-profilen ikke gjort sig alt for mange tanker om, hvorvidt han kan se sig selv slutte karrieren i FC Midtjylland en dag om mange år.

– Nu er jeg jo lige kommet af sted, så jeg har ikke tænkt over, om jeg skal hjem en dag, men man skal aldrig sige aldrig i fodbold. Men lige nu handler det om at gøre det godt hernede, og så må vi se engang, når jeg er blevet lidt mere gammel, om jeg også skal vende hjem, lyder det med et smil fra Oliver Sørensen.

Du kan læse første halvdel af Tipsbladets interview med Oliver Sørensen her.






LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg