Stort interview: Gaarde i kamp for Jönsson, Thomsen og rettidig omhu

AaB kæmper for at beholde Rasmus Jönsson i klubben. Det er en af de ting, man arbejder på inden en travl sommer går i gang.



Transfervinduet er endnu ikke åbnet, men der tegner sig allerede et klart billede af AaB-mandskabet til næste sæson. Nordjyderne har forstærket sig med Markus Holgersson og Marco Meilinger, og i løbet af foråret er kontrakterne med Rasmus Würtz, Kasper Risgård, Frederik Børsting og Jakob Ahlmann blevet forlænget.

Der er dog stadig en række spørgsmål, der trænger sig på og mangler at blive besvaret. Et af de største omhandler svenske Rasmus Jönsson. Han har kontraktudløb om lidt over en måned, og situationen er fortsat uafklaret.

– Det er stadig uafsluttet. Vi vil rigtig gerne beholde Rasmus, og han har haft et kontraktforslag liggende i noget tid, men vi har også aftalt, at vi snakkes ved efter sidste kamp på søndag. Det er en spiller, vi helt sikkert gerne vil bevare i klubben, siger sportsdirektør Allan Gaarde til tipsbladet.dk.

Hvor optimistisk er du i forhold til at beholde ham?

– Hmm…. Jeg ved det sgu ikke, hvis jeg skal være helt ærlig. Vi har aftalt, at vi tager den til sidst, og lige nu fokuserer vi alle på de to meget vigtige kampe, der mangler. Det har jeg det okay med. Vi vil som sagt gerne beholde Rasmus, men jeg kan ikke sige, hvor den lander. Vi har selvfølgelig gjort os nogle overvejelser om, hvad der skal ske, hvis han ikke bliver i klubben, men først skal vi have en snak, og den tager vi efter på søndag.

AaB står foran to kampe, der skal afgøre, om den står på europæisk fodbold i næste sæson. I skrivende stund indtager nordjyderne femtepladsen, og det betyder, at der formentlig skal to sejre i hus, hvis holdet skal overhale Brøndby og blive nummer fire.

Om AaB kommer i Europa eller ej får imidlertid ikke den store indflydelse på det kommende transfervindue.

– Det bliver ikke afgørende for os. Vi har allerede aftaler på plads med en række nøglespillere. Det gælder dem af vores egne, vi har forlænget med, og så har vi hentet Markus Holgersson og Marco Meilinger. Vi er glade for, at vi har været tidligt ude, siger Allan Gaarde og fastslår betydningen af netop det:

– Det har været vigtigt i forhold til den nye sæson. Transfervinduet strækker sig langt ind i den nye sæson, så der er flere måder at gribe det an på. Man kan være tidligt ude, eller man kan være afventende og se, hvad der kommer til at ske. Vi har valgt det første, og det har vi ikke mindst gjort med tanke på den enkelte spiller. Et klubskifte byder på mange forandringer for den pågældende spiller, og derfor er det rart at være tidligt på plads. Det betyder for Markus (Holgersson, red.) og Marco (Meilinger, red.), at de har en hel pre-season med os, og at de stille og roligt kan falde på plads i klubben og i et nyt land.

AaB mister Superliga-topscorer Lukas Spalvis, der skifter til Sporting Lissabon, og modsat får nordjyderne Nicklas Helenius retur efter endt lejeaftale i Paderborn. Og Helenius bliver den direkte afløser for Lukas Spalvis.

– Vi er ikke på jagt efter en ny angriber. Vi føler egentlig, vi er godt stillet. Vi får Helenius tilbage, og han har før vist, hvad han kan. Derudover har vi Enevoldsen, Jannik Pohl og Bassogog. Vi har også nogle unge spillere på vej, så det er ikke umiddelbart en prioritet, fastslår AaB’s sportsdirektør.

En prioritet er det heller ikke at sælge den største profil af dem alle, Nicolai Thomsen, der har haft et rigtig stærkt forår. Ikke desto mindre vil det formentlig være et tema, der kommer til at fylde i sommerens transfervindue.

– Vi vil gerne beholde Nicolai, men vi er selvfølgelig heller ikke naive. Vi ved godt, at han er en interessant spiller, og når man er en spiller med Nicos evner, skal man også have en iboende ambition om at spille på en større scene. Det vil vi gerne hjælpe ham med, men det kan også være, det først bliver til vinter. Vi må se, hvad der sker, men som udgangspunkt er det klart, at vi meget gerne vil beholde ham, slutter Allan Gaarde.



Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Viborg-boss afviser norsk storklub

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Danske klubber vil have ham

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

FC København-handling går verden rundt 

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6