Sommeren 2015 blev kulminationen på mange års hårdt arbejde for FC Midtjylland, der endelig sikrede sig det første danske mesterskab siden fusionsklubbens fødsel i 1999. I sidste sæson gik klubben videre fra Europa League-gruppespillet, og nu er målet i den ambitiøse klub at gentage bedrifterne.
FC Midtjylland er i gang med at bygge et nyt hold op. Et hold, hvor der er unge, spændende talenter, og hvor der er rutine i form af spillere som Jakob Poulsen, Kian Hansen og Rafael van der Vaart.
Truppen er på plads i denne sæson, talenter er blevet forlænget med fem år, og så er der blot to spillere i truppen, der har udløb til sommer. Marco Larsen, der ikke har spillet meget, og keeper Mikkel Andersen, der kæmper med Johan Dahlin om positionen som førstekeeper i FC Midtjylland.
Vi tog derfor en snak med Claus Steinlein, sportsdirektør i FC Midtjylland, om udsigterne og perspektiverne for FC Midtjylland de kommende år.
Mikkel Duelund, Rasmus Nissen, Mads Døhr Thychosen og senest Mikael Anderson er blevet forlænget med fem år inden for de sidste par måneder. Hvorfor fem år, og hvad siger de forlængelser om FC Midtjylland?
– Vi skal have tålmodighed med de unge, og vi skal have tid til at udvikle dem. Vi ved, at med alle unge spillere, der skal ind på førsteholdet, tager det noget tid. Nogle tager steppet hurtigt, andre bruger længere tid, men uanset hvad går det lidt op, lidt ned og så lidt op igen. Det har vi set med Winston Reid, Pione Sisto og sådan kan man fortsætte. Så det handler om at have tålmodighed for at give drengene og os selv den nødvendige ro til at udvikle dem. Og så er det selvfølgelig fordi, vi synes, at akademiet udvikler gode spillere. Vi kan jo se, at de spillere der er på førsteholdet fra vores U19 sidste år, de gør det godt.
Er jeres akademi blevet så stærkt, at I kontinuerligt kan hente mange spillere op til førsteholdet nu?
– Anderson er fra 1998. Men vores 97’ere er en årgang, der er lidt stækere og lidt bredere, end hvad man kan forvente, akademiet kan udvikle hvert år. Det har været en ekstraordinær årgang, som vi har forsøgt at skade plads til, og som vi vil blive ved med at skabe plads til, og der synes jeg både, man kan se på NK (Rasmus Nissen, red.), Mikkel Duelund og Kristian Riis, at når de spiller – to af dem har spillet meget, og Riis har spillet lidt – jamen så er de gået ind og har holdt niveauet fra dag et. Det er ekstraordinært for en førsteårs senior, og det vidner om et stærkt kuld, vi har på vej.
Kommer I til at holde mere på pengene fremover for at give talenterne tid og plads til at udvikle sig, så holdet kan nå et niveau, det ikke vil nå ved at hente spillere udefra?
– Det har hele tiden været klubbens DNA. Det er det, vi som klub vil, og det, vores ejer Matthew (Benham, red.) vil. Vi havde et par år, hvor vi måtte sælge ud af arvesølvet og havde lidt udfordringer, men nu er vi endelig tilbage på den måde, vi gerne vil have det. Så er der nogle årgange, hvor vi kan skrive kontrakt med en fem-seks stykker, og så er der andre årgange, hvor det kun er en enkelt eller to. Sådan er det nogle gange – både i Midtjylland og i andre klubber. Men det er er noget ekstraordinært (årgang 97, red.), og det har passet meget godt med de kontrakter, der løb ud denne sommer.
Andre Rømer har I forlænget. Igen. Hvorfor?
– Andre har spillet sig ind og spillet mange kampe, så på det ene punkt fortjente ham mere i løn, og på det andet punkt ville vi gerne sikre ham, så han også er FC Midtjylland-spiller i fremtiden. Han er en god rollemodel på dem måde, han spiller, og så skal han også tage lidt mere ansvar nu, og han skal vise, at han har spillet over 100 kampe. Det skal vi se på banen også, og det er næste udvikling for ham. Vi har stadig en drøm om, at vi skal sælge ham til udlandet om et par år eller tre, fordi vi er glade for Andre, og han er en af vores egne.
Kun to spillere har kontraktudløb til sommer – Mikkel Andersen og Marco Larsen. Er det et udtryk for, at I har truppen på plads for næste sæson også?
– Vi er inde i næste opbygningsfase, hvor vi har en god stamme på holdet af rutinerede spillere, der har ok lange kontrakter. Og så får vi bygget nogle nye spillere op. Så situationen er lidt som i 2012, hvor vi havde mange unge spillere og nogle rutinerede spillere – det har vi også nu. Det er fremtidens hold, vi er ved at bygge op, og derfor ser man også, at vi spiller nogle fantastiske kampe, og så spiller vi nogle mindre gode kampe. Sådan er det i en opbygningsfase. Nogle gange ser jeg et topniveau på den måde, vi spiller med bolden på. Et topniveau, jeg ikke har set Midtjylland spille på nogensinde før. Andre gange siger jeg: ‘det kunne vi godt have gjort lidt bedre’. Men jeg synes egentlig, at vi har en god aldersfordeling, fremtidsplan og kontinuitet i spillere.
Er det her holdet og stammen, der skal spille jeg i europæisk gruppespil igen?
– Der er mange af dem, der er på holdet nu, der skal spille os i europæisk gruppespil og holde os i toppen af dansk fodbold, og der gælder det jo i første omgang om at spille med om europæisk og komme med i europæisk fodbold. Det er der to muligheder for. Enten i pokalen eller i Superligaen, men det er dem her, der skal gøre det, og det skal de allerede gøre, når landsholdspausen er forbi, og der kommer fire kampe og en pokalkamp.
Det dyk, der var i Superligaen i sidste sæson og starten af denne sæson, er den et udtryk for, at I er ved at bygge op igen?
– Sådan er det jo for alle klubber. Hvis du kigger på Barcelona, når de bygger deres hold op, har de en to-tre år, hvor de er i Champions League-finaler, så ryger de en lille smule ned, og så kommer de måske kun i kvartfinalen i Champions League. Men så kommer de igen. FCK har også været nede og dykke et par år og bygger nu op og ser stærke ud i Superligaen i år. Og der er vi i gang med at bygge noget nyt op. Der har vi tro på, at næste gang, vi topper, har vi et endnu stærkere hold og på endnu bedre måde kommer i europæisk fodbold. Det er de der tre års cyklusser, man arbejder på, og der er vi i gang med en ny cyklus.
Hvis det bliver et endnu stærkere hold, er det vel Champions League næste gang?
– Vi skal i hvert fald i et gruppespil. Om det så bliver Champions League eller Europa League. Vi skal med, og vi skal spille med og vinde flere danske mesterskaber, når vi kigger i krystalkuglen. Og det er jeg også sikker på, at vi gør. Set over de sidste 10 år er vi dem, der har vundet næstflest medaljer og næstflest point i Superligaen, og det er et tegn på, at det ikke var en døgnflue, da vi blev danske mestre, og da vi kom i et europæisk gruppespil. Det skal vi nok komme igen, men det kræver, at alle de dygtige folk, vi har, og dygtige spillere arbejder hårdt som et team. Og det kan jeg jo heldigvis se, at de gør.
Og jeres akademi bliver vel vigtigere og vigtigere?
– Vi er heldigvis mange i FC Midtjylland, der har den samme idé. Fra vores ejer Matthew og Rasmus (Ankersen, red.). Rasmus har jo været ungdomstræner i vores klub, og nu er han formand. Han går også meget op i akademiet og synes, akademiet er en fed ting. Fra mig som sportsdirektør til Jess (Thorup, red.), der er træner og har været U21-landstræner, og så videre og så videre. Så vi har kontinuitet i akademiet, og det vil vi selvfølgelig også gerne udvikle på. Vi har mange dygtige folk i akademiet med Flemming Broe i spidsen.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
