FCK-stortalent: Derfor vælger jeg Ungarn

Det ungarske FC København-talent har dobbelt statsborgerskab, men har valgt at repræsentere Ungarn frem for Danmark.



Tilbage i maj måned gjorde FC København-talentet Hunor Németh det ganske klart over for Nemzeti Sport: Han vil spille for Ungarn på landsholdsplan.

Den 16-årige midtbanespiller flyttede ellers til Danmark med sin far som ganske ung og har dobbelt statsborgerskab, hvorfor han også kan vælge at repræsentere Danmark, hvis han har lyst. Det har Hunor Németh dog ikke lige nu.

Og over for csakfoci.hu sætter Németh ord på valget om at spille for Ungarn. 

– Jeg besluttede mig for længe siden. Jeg føler mig ungarsk, mine forældre er ungarske, og jeg er født i Győr (en stor ungarsk by, red.). Det er jeg stolt af, og det er derfor, jeg vil kæmpe for Ungarn, lyder det klart fra Hunor Németh.

Til gengæld fortæller FC København-talentet, at han er inspireret af den danske spillestil. 

– Danskere er meget rolige, de bliver ikke så let vrede. De forsøger at løse alting roligt. Det, synes jeg, kan ses i mit spil, og vi kan også se på det danske landshold, hvor roligt og selvsikkert de spiller, siger han.

Sammenlignes med Liverpool-stjerne
Hunor Némeths beslutning vækker utvivlsomt glæde i Ungarn, hvor han allerede har optrådt adskillige gange på U17-landsholdet. Han betragtes nemlig som et af landets allerstørste talenter, fortalte journalist Bence Bocsák til Tipsbladet i april.

– Hunor er et af de største talenter i sin årgang, sagde Bocsák og forklarede:

– Han er en meget dynamisk og teknisk dygtig boks-til-boks-midtbanespiller. Han har en overflod af energi krydret med et godt blik for spillet.

– Baseret på hans talent og potentiale, så bør hans åbenlyse rollemodel være Dominik Szoboszlai (fra Liverpool, red.), der var på samme niveau som Hunor, da han havde hans alder. Hunor skal udvikle sig meget mere for at komme op på hans niveau.

Hvis sammenligningen med Szoboszlai holder, kan Németh se frem til en stor karriere. Landsmanden skiftede i sommer fra RB Leipzig til Liverpool, hvor han har fået en forrygende start.

Hunor Németh, 16 år, har sin førsteholdsdebut til gode i FC København, men har spillet for klubben i Youth League. 





Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Jubler inden CL-finale: ‘Et skridt fremad!’

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Mæhle kan hentes for spotpris

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

PSG – Arsenal

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Forlader AGF – her er hans nye klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Erik ten Hag jagter dansker

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark