Strålende nyt om Roony Bardghji

I FC København håber man på at have Roony Bardghji klar til de sidste kampe af denne sæson. Svenskeren gør fremskridt i sin genoptræning.



PARKEN (Tipsbladet): FC Københavns stortalent Roony Barghji kan øjne lys for enden af tunnellen.

Svenskeren blev korsbåndsskadet tidligere i år, men nu er han tilbage på træningsbanen. Det skete for første gang onsdag, men der er altså fortsat et stykke tid til, at han for alvor kan gøre sig gældende for FCK.

Håbet er dog, at det sker i denne sæson.

Det fortæller Jacob Neestrup på pressemødet forud for Conference League-opgøret mod Hearts.

– Jeg tipper, positivt men også realistisk, at Roonys venstreben kan spille en afgørende fod i forhold til, at vi kan vinde det danske mesterskab. Om det bliver fra midten af marts eller starten af april eller hvornår, det må vi se, men cirka omkring dén landsholdspause, som ligger der, så håber vi, at han er back in business.

Roony Bardghji beskadigede sit korsbånd under en træning i starten af maj, men nu er der altså strålende nyt omkring svenskeren.

– Han har arbejdet ekstremt hårdt og dedikeret med sin genoptræning, og nu er der lys for enden af tunnelen, og vi kommer til at se mere og mere til ham på træningsbanen i januar og hen over træningslejren i starten af februar, siger Jacob Neestrup.

Roony Bardghji har været skadet siden den 2. maj, hvor han beskadigede sit korsbånd. Foto: Alamy

Offensivtalentet starter dog stille op og er altså ikke med i fuld træning endnu.

– Han trænede med fysioterapeuterne. Noget af den træning, de laver, foregår i træningscentret, og andre ting foregår på banen men på andre tidspunkter. Vi glæder os til at få Roony tilbage, og vi synes, det er et ret realistisk mål, at han kan banke nogle bolde i kassen, når vi træder ind i mesterskabsspillet.

Også hos Viktor Claesson er det skønt at have sin landsmand tættere på et comeback.

– Det er altid dejligt med svenskere i truppen. Jeg har været her i et stykke tid, så nationaliteter er lidt underordnet, da jeg mere savner Roony som person, end at han er svensk.

Også Rasmus Falk og Nicolai Boilesen var på træningsbanen onsdag. De er ligesom Roony Bardghji i gang med deres genoptræning.





EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Interessant melding om VM-profil

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Holland – Sverige

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Elfenbenskysten

Superliga-boss med spændende transfermelding

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Her er AGF’s Champions League-modstander

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Sønderjyske køber ny cheftræner

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Tyrkiet – Paraguay

Viaplay med stor AGF-nyhed



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Thomas Frank med interessant Danmark-melding