Uret tikker, og tiden bliver kortere til at hente den næste stjernespiller, bænkevarmer eller uslebne diamant.
Mandag er det deadline day i Danmark, hvor transfervinduet smækker i, efter at der har været gennemtræk i godt en måneds tid.
De sidste handler skal derfor køres i hus inden da, hvis spillere, der ikke står uden kontrakt, skal kunne registreres til at spille i Superligaen og 1. Division.
Får FC København hentet en ny mand til at vogte målet? Kommer der forstærkninger til FC Nordsjælland, der mangler at erstatte flere profiler? Og hvad med Brøndby – får de styrket truppen, så de kan være sikre på at komme med i den sjove del af Superligaen?
I lande som England, Spanien, Italien, Belgien, og Skotland lukker vinduet på præcis samme tidspunkt som i Danmark, så spillere som Mathias Kvistgaarden og Oliver Provstgaard, der er sat i forbindelse med et skifte til klubber i disse lande, vil formentlig blive solgt inden den danske deadline – hvis det altså sker.
Der er dog et problem for Superliga-klubberne: Det er ikke alle steder, der følger trop og lukker transfervinduet samtidigt.
I Holland holder de nemlig vinduet på klem i et døgn længere end herhjemme, tyrkerne og schweizerne holder det åbent til midt februar, og måske vigtigst af alt, så er det åbent i Norge og Sverige til henholdsvis den 27. og 25. marts.
Her kan flere danske klubber komme i kvaler med at erstatte deres spillere, hvis der kommer et monsterbud fra disse lande, der i de seneste sæsoner har fisket mange spillere – især fra den danske 1. Division, hvor profiler som Valdemar Birksø, Muamar Brajanac og Laurs Skjellerup er taget dertil for at sætte skub i karrieren.
Spillere i danske klubber kan fint forlade Danmark i både februar, marts og sådan set også senere, hvis det pågældende lands transfervindue stadig er åbent.
Det er bare typisk ikke specielt attraktivt for danske klubber at afgive spillere efter den danske transferdeadline, da man så ikke kan handle en erstatning ind før til sommer.
Dog har vi tidligere set Superliga- og 1. Divisions-klubber slå til på gode tilbud fra udlandet, hvis der er tale om reservespillere, der alligevel ikke står til en specielt stor rolle, eller hvis tilbuddet er finansielt attraktivt og man ikke er nervøs for, det påvirker resultaterne negativt i et slutspil i april og maj.
Her er en oversigt over, hvornår vinduet lukker i diverse europæiske lande:
31. januar
Grækenland
3. februar
Danmark
Tyskland
Belgien
Skotland
England
Spanien
Italien
4. februar
Holland
Portugal
6. februar
Østrig
11. februar
Tyrkiet
12. februar
Australien
17. februar
Schweiz
22. februar
Tjekkiet
Polen
28. februar
Brasilien
25. marts
Sverige
27. marts
Norge
23. April
USA
Husk, at du på mandag kan følge med i Tipsbladets livedækning af deadline day, hvor der er liveshow på YouTube fra klokken 20 og helt frem til midnat, hvor det hele lukker.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Flad Champagne-fest på Rivieraen

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring