Uret tikker, og tiden bliver kortere til at hente den næste stjernespiller, bænkevarmer eller uslebne diamant.
Mandag er det deadline day i Danmark, hvor transfervinduet smækker i, efter at der har været gennemtræk i godt en måneds tid.
De sidste handler skal derfor køres i hus inden da, hvis spillere, der ikke står uden kontrakt, skal kunne registreres til at spille i Superligaen og 1. Division.
Får FC København hentet en ny mand til at vogte målet? Kommer der forstærkninger til FC Nordsjælland, der mangler at erstatte flere profiler? Og hvad med Brøndby – får de styrket truppen, så de kan være sikre på at komme med i den sjove del af Superligaen?
I lande som England, Spanien, Italien, Belgien, og Skotland lukker vinduet på præcis samme tidspunkt som i Danmark, så spillere som Mathias Kvistgaarden og Oliver Provstgaard, der er sat i forbindelse med et skifte til klubber i disse lande, vil formentlig blive solgt inden den danske deadline – hvis det altså sker.
Der er dog et problem for Superliga-klubberne: Det er ikke alle steder, der følger trop og lukker transfervinduet samtidigt.
I Holland holder de nemlig vinduet på klem i et døgn længere end herhjemme, tyrkerne og schweizerne holder det åbent til midt februar, og måske vigtigst af alt, så er det åbent i Norge og Sverige til henholdsvis den 27. og 25. marts.
Her kan flere danske klubber komme i kvaler med at erstatte deres spillere, hvis der kommer et monsterbud fra disse lande, der i de seneste sæsoner har fisket mange spillere – især fra den danske 1. Division, hvor profiler som Valdemar Birksø, Muamar Brajanac og Laurs Skjellerup er taget dertil for at sætte skub i karrieren.
Spillere i danske klubber kan fint forlade Danmark i både februar, marts og sådan set også senere, hvis det pågældende lands transfervindue stadig er åbent.
Det er bare typisk ikke specielt attraktivt for danske klubber at afgive spillere efter den danske transferdeadline, da man så ikke kan handle en erstatning ind før til sommer.
Dog har vi tidligere set Superliga- og 1. Divisions-klubber slå til på gode tilbud fra udlandet, hvis der er tale om reservespillere, der alligevel ikke står til en specielt stor rolle, eller hvis tilbuddet er finansielt attraktivt og man ikke er nervøs for, det påvirker resultaterne negativt i et slutspil i april og maj.
Her er en oversigt over, hvornår vinduet lukker i diverse europæiske lande:
31. januar
Grækenland
3. februar
Danmark
Tyskland
Belgien
Skotland
England
Spanien
Italien
4. februar
Holland
Portugal
6. februar
Østrig
11. februar
Tyrkiet
12. februar
Australien
17. februar
Schweiz
22. februar
Tjekkiet
Polen
28. februar
Brasilien
25. marts
Sverige
27. marts
Norge
23. April
USA
Husk, at du på mandag kan følge med i Tipsbladets livedækning af deadline day, hvor der er liveshow på YouTube fra klokken 20 og helt frem til midnat, hvor det hele lukker.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Klar besked til danske debutanter
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Kæmpe nyhed i udlandet
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie