Brøndby gjorde det i sommer, da de hentede Daniel Wass tilbage til Vestegnen efter mange år i udlandet, og de seneste måneder har der været spekuleret i, om Jens Stryger Larsen gør landsholdskollegaen kunsten efter.
For den tidligere nuværende Trapzonspor-spiller har længe været rygtet retur til Brøndby, fordi hans situation i Tyrkiet var uvis.
For nylig var meldingen fra tyrkiske medier dog, at klubbens cheftræner, Abdullah Avci, alligevel ser en fremtid for Jens Stryger Larsen, som kan dække flere positioner på grund af sin alsidighed.
Danskeren har da også været fast mand i denne sæson, hvor det kun var den seneste kamp mod Istanbulspor, at han ikke har fået spilletid i den hjemlige liga. Her var han for første gang henvist til bænken, fordi Bruno Peres er tilbage fra en langtidsskade.
Jens Stryger Larsens mængde af spilletid i Tyrkiet kombineret med den gode løn, han får, gør også, at det ikke ligger i kortene, at han vender retur til Brøndby i dette transfervindue. Det gør Brøndbys sportschef, Carsten V. Jensen, det klart over for Tipsbladet.
– Det er ikke sådan, at vi står her og ikke kan sætte et hold, men man skal altid have respekt for dygtige spillere, som er derude – især Brøndby-spillere, som måske skal hjem.
– Det vigtige er, at når en Brøndby-spiller skal hjem, skal vedkommende være parat til at sætte en høj standard. Det skal være en spiller, som de andre kan læne sig op ad.
– Lige nu og her ved jeg, at Jens Stryger Larsen har en fin aftale i en rigtig fin klub og spiller regelmæssigt, så umiddelbart er det ikke et tema, lyder det fra “CV”.
Dermed er der lige nu ikke lagt op til en genforening mellem de to parter.
Carsten V. Jensen gav også en status på, hvad man kan forvente fra Brøndby inden transfervinduets afslutning. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
