Brøndby gjorde det i sommer, da de hentede Daniel Wass tilbage til Vestegnen efter mange år i udlandet, og de seneste måneder har der været spekuleret i, om Jens Stryger Larsen gør landsholdskollegaen kunsten efter.
For den tidligere nuværende Trapzonspor-spiller har længe været rygtet retur til Brøndby, fordi hans situation i Tyrkiet var uvis.
For nylig var meldingen fra tyrkiske medier dog, at klubbens cheftræner, Abdullah Avci, alligevel ser en fremtid for Jens Stryger Larsen, som kan dække flere positioner på grund af sin alsidighed.
Danskeren har da også været fast mand i denne sæson, hvor det kun var den seneste kamp mod Istanbulspor, at han ikke har fået spilletid i den hjemlige liga. Her var han for første gang henvist til bænken, fordi Bruno Peres er tilbage fra en langtidsskade.
Jens Stryger Larsens mængde af spilletid i Tyrkiet kombineret med den gode løn, han får, gør også, at det ikke ligger i kortene, at han vender retur til Brøndby i dette transfervindue. Det gør Brøndbys sportschef, Carsten V. Jensen, det klart over for Tipsbladet.
– Det er ikke sådan, at vi står her og ikke kan sætte et hold, men man skal altid have respekt for dygtige spillere, som er derude – især Brøndby-spillere, som måske skal hjem.
– Det vigtige er, at når en Brøndby-spiller skal hjem, skal vedkommende være parat til at sætte en høj standard. Det skal være en spiller, som de andre kan læne sig op ad.
– Lige nu og her ved jeg, at Jens Stryger Larsen har en fin aftale i en rigtig fin klub og spiller regelmæssigt, så umiddelbart er det ikke et tema, lyder det fra “CV”.
Dermed er der lige nu ikke lagt op til en genforening mellem de to parter.
Carsten V. Jensen gav også en status på, hvad man kan forvente fra Brøndby inden transfervinduets afslutning. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Kasper Schmeichel stopper karrieren
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW
