Brøndby gjorde det i sommer, da de hentede Daniel Wass tilbage til Vestegnen efter mange år i udlandet, og de seneste måneder har der været spekuleret i, om Jens Stryger Larsen gør landsholdskollegaen kunsten efter.
For den tidligere nuværende Trapzonspor-spiller har længe været rygtet retur til Brøndby, fordi hans situation i Tyrkiet var uvis.
For nylig var meldingen fra tyrkiske medier dog, at klubbens cheftræner, Abdullah Avci, alligevel ser en fremtid for Jens Stryger Larsen, som kan dække flere positioner på grund af sin alsidighed.
Danskeren har da også været fast mand i denne sæson, hvor det kun var den seneste kamp mod Istanbulspor, at han ikke har fået spilletid i den hjemlige liga. Her var han for første gang henvist til bænken, fordi Bruno Peres er tilbage fra en langtidsskade.
Jens Stryger Larsens mængde af spilletid i Tyrkiet kombineret med den gode løn, han får, gør også, at det ikke ligger i kortene, at han vender retur til Brøndby i dette transfervindue. Det gør Brøndbys sportschef, Carsten V. Jensen, det klart over for Tipsbladet.
– Det er ikke sådan, at vi står her og ikke kan sætte et hold, men man skal altid have respekt for dygtige spillere, som er derude – især Brøndby-spillere, som måske skal hjem.
– Det vigtige er, at når en Brøndby-spiller skal hjem, skal vedkommende være parat til at sætte en høj standard. Det skal være en spiller, som de andre kan læne sig op ad.
– Lige nu og her ved jeg, at Jens Stryger Larsen har en fin aftale i en rigtig fin klub og spiller regelmæssigt, så umiddelbart er det ikke et tema, lyder det fra “CV”.
Dermed er der lige nu ikke lagt op til en genforening mellem de to parter.
Carsten V. Jensen gav også en status på, hvad man kan forvente fra Brøndby inden transfervinduets afslutning. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Her kan du se de danske hold i Europa
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TRANSFER
