Stryger Larsen til BIF? Her er CV’s svar

Det ligger ikke umiddelbart i kortene, at Jens Stryger Larsen er Brøndby-spiller den 1. februar.



Brøndby gjorde det i sommer, da de hentede Daniel Wass tilbage til Vestegnen efter mange år i udlandet, og de seneste måneder har der været spekuleret i, om Jens Stryger Larsen gør landsholdskollegaen kunsten efter.

For den tidligere nuværende Trapzonspor-spiller har længe været rygtet retur til Brøndby, fordi hans situation i Tyrkiet var uvis. 

For nylig var meldingen fra tyrkiske medier dog, at klubbens cheftræner, Abdullah Avci, alligevel ser en fremtid for Jens Stryger Larsen, som kan dække flere positioner på grund af sin alsidighed. 

Danskeren har da også været fast mand i denne sæson, hvor det kun var den seneste kamp mod Istanbulspor, at han ikke har fået spilletid i den hjemlige liga. Her var han for første gang henvist til bænken, fordi Bruno Peres er tilbage fra en langtidsskade. 

Jens Stryger Larsens mængde af spilletid i Tyrkiet kombineret med den gode løn, han får, gør også, at det ikke ligger i kortene, at han vender retur til Brøndby i dette transfervindue. Det gør Brøndbys sportschef, Carsten V. Jensen, det klart over for Tipsbladet.

– Det er ikke sådan, at vi står her og ikke kan sætte et hold, men man skal altid have respekt for dygtige spillere, som er derude – især Brøndby-spillere, som måske skal hjem.

– Det vigtige er, at når en Brøndby-spiller skal hjem, skal vedkommende være parat til at sætte en høj standard. Det skal være en spiller, som de andre kan læne sig op ad.

– Lige nu og her ved jeg, at Jens Stryger Larsen har en fin aftale i en rigtig fin klub og spiller regelmæssigt, så umiddelbart er det ikke et tema, lyder det fra “CV”.

Dermed er der lige nu ikke lagt op til en genforening mellem de to parter.

Carsten V. Jensen gav også en status på, hvad man kan forvente fra Brøndby inden transfervinduets afslutning. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Messi sætter ord på vildt drama

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Spændende transfermelding om Maxsø

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

‘Det var verdens undergang’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Begejstret for Jacob Neestrup

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Er han løsningen i AGF?

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

‘Det er jeg træt af’

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’