EfB-nyt: Styregruppe har fundet 50 millioner

En styregruppe har fundet midler til at sikre Esbjerg fB's overlevelse, hvis gruppen får aktiemajoriteten.



I et åbent brev til 2.-divisionsklubben Esbjerg fB's bestyrelse og direktion udtrykker en lokal styregruppe nedsat af 15 større lokale aktionærer og sponsorer fortsat stor bekymring for fodboldklubbens fremtid.

På mandag skal Esbjergs ejere, Pacific Media Group, præsentere en økonomisk redningsplan for klubben i skifteretten, men styregruppen har ikke tiltro til, at der kommer en bæredygtig plan, der både kan dække underskud i klubben og sikre driften fremadrettet.

Styregruppen frygter, at Esbjergs ejere vil belåne sig til at sikre driften, men øget gæld og renteforpligtelser vil ifølge styregruppen umuliggøre en redning af klubbens professionelle selskab på den lange bane.

Styregruppens eget forslag om at overtage aktiemajoriteten for nul kroner samt en gæld på fire millioner kroner står fortsat ved magt.

Styregruppen mener, at den har fundet vejen til at redde selskabets fremtidige drift, da 85 sponsorer og 400 privatpersoner har givet tilsagn om at spytte i alt 50 millioner kroner ind i klubben. Der arbejdes på at forhøje det beløb, så klubben kan få et endnu stærkere økonomisk fundament.

Klubbens ejere har tidligere afvist at tage imod tilbuddet om at overdrage klubben kvit og frit.

Selv hvis mandagens møde i skifteretten ikke går, som styregruppen håber, vil den fortsat arbejde for at få Esbjerg tilbage på danske hænder.

– Uanset udfaldet den 8. april 2024 af behandlingen af rekonstruktionsbegæringen vil styregruppen fortsætte sit arbejde med henblik på at gennemføre sin model, der i øjeblikket er den eneste model, der kan sikre EfB Elite A/S' overlevelse, lyder det i styregruppens åbne brev.

I 2023 kom fodboldklubben ud med et underskud på 22,8 millioner kroner og havde en negativ egenkapital på 7,8 millioner kroner ved årsskiftet.

/ritzau/






LIVE: Klart svar om Amir Richardson




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Patrick Dorgu er med

Gratis adgang til Superliga-brag

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Smider Salah-bombe

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

FC København – Vejle Boldklub

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det var vanvittigt brutalt

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej