I et åbent brev til 2.-divisionsklubben Esbjerg fB's bestyrelse og direktion udtrykker en lokal styregruppe nedsat af 15 større lokale aktionærer og sponsorer fortsat stor bekymring for fodboldklubbens fremtid.
På mandag skal Esbjergs ejere, Pacific Media Group, præsentere en økonomisk redningsplan for klubben i skifteretten, men styregruppen har ikke tiltro til, at der kommer en bæredygtig plan, der både kan dække underskud i klubben og sikre driften fremadrettet.
Styregruppen frygter, at Esbjergs ejere vil belåne sig til at sikre driften, men øget gæld og renteforpligtelser vil ifølge styregruppen umuliggøre en redning af klubbens professionelle selskab på den lange bane.
Styregruppens eget forslag om at overtage aktiemajoriteten for nul kroner samt en gæld på fire millioner kroner står fortsat ved magt.
Styregruppen mener, at den har fundet vejen til at redde selskabets fremtidige drift, da 85 sponsorer og 400 privatpersoner har givet tilsagn om at spytte i alt 50 millioner kroner ind i klubben. Der arbejdes på at forhøje det beløb, så klubben kan få et endnu stærkere økonomisk fundament.
Klubbens ejere har tidligere afvist at tage imod tilbuddet om at overdrage klubben kvit og frit.
Selv hvis mandagens møde i skifteretten ikke går, som styregruppen håber, vil den fortsat arbejde for at få Esbjerg tilbage på danske hænder.
– Uanset udfaldet den 8. april 2024 af behandlingen af rekonstruktionsbegæringen vil styregruppen fortsætte sit arbejde med henblik på at gennemføre sin model, der i øjeblikket er den eneste model, der kan sikre EfB Elite A/S' overlevelse, lyder det i styregruppens åbne brev.
I 2023 kom fodboldklubben ud med et underskud på 22,8 millioner kroner og havde en negativ egenkapital på 7,8 millioner kroner ved årsskiftet.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere