EfB-nyt: Styregruppe har fundet 50 millioner

En styregruppe har fundet midler til at sikre Esbjerg fB's overlevelse, hvis gruppen får aktiemajoriteten.



I et åbent brev til 2.-divisionsklubben Esbjerg fB's bestyrelse og direktion udtrykker en lokal styregruppe nedsat af 15 større lokale aktionærer og sponsorer fortsat stor bekymring for fodboldklubbens fremtid.

På mandag skal Esbjergs ejere, Pacific Media Group, præsentere en økonomisk redningsplan for klubben i skifteretten, men styregruppen har ikke tiltro til, at der kommer en bæredygtig plan, der både kan dække underskud i klubben og sikre driften fremadrettet.

Styregruppen frygter, at Esbjergs ejere vil belåne sig til at sikre driften, men øget gæld og renteforpligtelser vil ifølge styregruppen umuliggøre en redning af klubbens professionelle selskab på den lange bane.

Styregruppens eget forslag om at overtage aktiemajoriteten for nul kroner samt en gæld på fire millioner kroner står fortsat ved magt.

Styregruppen mener, at den har fundet vejen til at redde selskabets fremtidige drift, da 85 sponsorer og 400 privatpersoner har givet tilsagn om at spytte i alt 50 millioner kroner ind i klubben. Der arbejdes på at forhøje det beløb, så klubben kan få et endnu stærkere økonomisk fundament.

Klubbens ejere har tidligere afvist at tage imod tilbuddet om at overdrage klubben kvit og frit.

Selv hvis mandagens møde i skifteretten ikke går, som styregruppen håber, vil den fortsat arbejde for at få Esbjerg tilbage på danske hænder.

– Uanset udfaldet den 8. april 2024 af behandlingen af rekonstruktionsbegæringen vil styregruppen fortsætte sit arbejde med henblik på at gennemføre sin model, der i øjeblikket er den eneste model, der kan sikre EfB Elite A/S' overlevelse, lyder det i styregruppens åbne brev.

I 2023 kom fodboldklubben ud med et underskud på 22,8 millioner kroner og havde en negativ egenkapital på 7,8 millioner kroner ved årsskiftet.

/ritzau/





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Færdig i dansk klub efter 2 dage



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: FC København afviser millionbud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Anton Gaaei-handel meldes død

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Monstrøs PL-transfer tæt på