HERNING (Tipsbladet): Han har stadig meget at lære, 20-årige Pedro Bravo fra Colombia.
Engelsk og også i det små dansk er midtbanespilleren ved at få mere styr på, og efter nytår er Bravo også begyndt at spille markant mere i Superligaen.
De seneste fire kampe er Bravo startet inde, og selv om de to seneste var alt andet end succesrige, især ikke en dårlig FCM-kamp mod Randers i fredags, er Bravo en af dem, man internt i klubben tror meget på.
Der er et kontinent og på mange måder en verden til forskel på en opvækst i Cali i det sydvestlige Colombia og Midtjylland.
Og det har været et slid undervejs.
– Vejret nu er meget bedre. I vinter var det så utrolig koldt. I Colombia skinner solen året rundt, og temperaturen er 30 grader. Så jeg er rigtig glad for det her vejr, siger Pedro Bravo.
– Det var virkelig hårdt, for det er alt for koldt hele tiden, og det er også svært med al den træning uden for i kulden. Det er meget bedre nu, det her vejr er jeg glad for, siger Pedro Bravo.
Mellemstation i Portugal
På vejen havde Pedro Bravo et vigtigt stop i Mafra.
Det var FC Midtjylland, der spottede Bravo i Colombia, og midtbanespilleren blev planmæssigt lejet fra América De Cali til FCM’s samarbejdsklub Mafra i Portugal.

Pedro Bravo (til højre) havde en svær start i FC Midtjylland men har fået mere spilletid i 2025. Foto: Alamy
Der klarede Pedro Bravo sig godt og er savnet i den nuværende sæson, og der fungerede klubsamarbejdet for FCM og midtbanespilleren.
– Mafra var mit første år uden for Colombia. Jeg havde et godt flow med kampe, og det lærte mig meget om europæisk fodbold og hjalp mig også videre hertil, siger Pedro Bravo.
– Der er stor forskel på fodbold i Colombia og stilen her i Danmark og Europa. Det er mere fysisk, det er mere taktisk. Mafra og Portugal er mere lig Colombia. Det er lidt lettere, sproget, klimaet og fodbold er anderledes i Portugal end her og minder mere om Colombia, siger Pedro Bravo.
Familien på FCM-besøg
Nu skal Pedro Bravo også vise på banen, at det fungerer i de sidste otte runder i en kamp om DM.
Og Bravo har opbakning uden for banen, ligesom han har lært klubben og landet bedre at kende gennem ni måneder her.
– Jeg føler mig godt tilpas. Jeg har lært klubben at kende og føler mig godt tilpas. Min søster er også kommet herop, og det er virkelig vigtigt for mig at have nogen fra familien her. Min søster er på besøg i tre måneder, min familie har mulighed for at komme i op til tre måneder. Så jeg får besøg hjemmefra, siger Pedro Bravo.
Læs også om de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter
– Det er virkelig vigtigt for mig, at de kommer. De laver colombiansk mad, som jeg er så glad for. Dansk mad er fint, men jeg elsker colombiansk, siger Pedro Bravo, der blandt andet er glad for Ribeye-bøffer.
Og så er han glad for at knokle på den centrale midtbane i en liga og klub, der stiller store krav.

– Spillet her i Danmark er taktisk. Og hver kamp er anderledes fra de andre rent taktisk. Og det er meget fysisk, alle 90 minutter er meget fysiske, så man skal løbe meget, og det passer mig fin.
– Jeg drømmer om at hjælpe holdet og blive mester. Og så er det da helt klart en ambition en gang i fremtiden at skifte til en større liga, men indtil videre fokuserer jeg udelukkende på at vinde ligaen. Og kravene her er høje, vi skal vinde hver gang i Midtjylland, siger Pedro Bravo.
Bravo og FC Midtjyllands næste opgave er ude mod AGF på søndag, hvor FCM vil have særdeles godt af point, og nok tre af slagsen, efter nederlaget til Randers i sidste uge og til Brøndby tilbage i første runde af slutspillet.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
EKSKLUSIVT
