HERNING (Tipsbladet): Han har stadig meget at lære, 20-årige Pedro Bravo fra Colombia.
Engelsk og også i det små dansk er midtbanespilleren ved at få mere styr på, og efter nytår er Bravo også begyndt at spille markant mere i Superligaen.
De seneste fire kampe er Bravo startet inde, og selv om de to seneste var alt andet end succesrige, især ikke en dårlig FCM-kamp mod Randers i fredags, er Bravo en af dem, man internt i klubben tror meget på.
Der er et kontinent og på mange måder en verden til forskel på en opvækst i Cali i det sydvestlige Colombia og Midtjylland.
Og det har været et slid undervejs.
– Vejret nu er meget bedre. I vinter var det så utrolig koldt. I Colombia skinner solen året rundt, og temperaturen er 30 grader. Så jeg er rigtig glad for det her vejr, siger Pedro Bravo.
– Det var virkelig hårdt, for det er alt for koldt hele tiden, og det er også svært med al den træning uden for i kulden. Det er meget bedre nu, det her vejr er jeg glad for, siger Pedro Bravo.
Mellemstation i Portugal
På vejen havde Pedro Bravo et vigtigt stop i Mafra.
Det var FC Midtjylland, der spottede Bravo i Colombia, og midtbanespilleren blev planmæssigt lejet fra América De Cali til FCM’s samarbejdsklub Mafra i Portugal.

Pedro Bravo (til højre) havde en svær start i FC Midtjylland men har fået mere spilletid i 2025. Foto: Alamy
Der klarede Pedro Bravo sig godt og er savnet i den nuværende sæson, og der fungerede klubsamarbejdet for FCM og midtbanespilleren.
– Mafra var mit første år uden for Colombia. Jeg havde et godt flow med kampe, og det lærte mig meget om europæisk fodbold og hjalp mig også videre hertil, siger Pedro Bravo.
– Der er stor forskel på fodbold i Colombia og stilen her i Danmark og Europa. Det er mere fysisk, det er mere taktisk. Mafra og Portugal er mere lig Colombia. Det er lidt lettere, sproget, klimaet og fodbold er anderledes i Portugal end her og minder mere om Colombia, siger Pedro Bravo.
Familien på FCM-besøg
Nu skal Pedro Bravo også vise på banen, at det fungerer i de sidste otte runder i en kamp om DM.
Og Bravo har opbakning uden for banen, ligesom han har lært klubben og landet bedre at kende gennem ni måneder her.
– Jeg føler mig godt tilpas. Jeg har lært klubben at kende og føler mig godt tilpas. Min søster er også kommet herop, og det er virkelig vigtigt for mig at have nogen fra familien her. Min søster er på besøg i tre måneder, min familie har mulighed for at komme i op til tre måneder. Så jeg får besøg hjemmefra, siger Pedro Bravo.
Læs også om de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter
– Det er virkelig vigtigt for mig, at de kommer. De laver colombiansk mad, som jeg er så glad for. Dansk mad er fint, men jeg elsker colombiansk, siger Pedro Bravo, der blandt andet er glad for Ribeye-bøffer.
Og så er han glad for at knokle på den centrale midtbane i en liga og klub, der stiller store krav.

– Spillet her i Danmark er taktisk. Og hver kamp er anderledes fra de andre rent taktisk. Og det er meget fysisk, alle 90 minutter er meget fysiske, så man skal løbe meget, og det passer mig fin.
– Jeg drømmer om at hjælpe holdet og blive mester. Og så er det da helt klart en ambition en gang i fremtiden at skifte til en større liga, men indtil videre fokuserer jeg udelukkende på at vinde ligaen. Og kravene her er høje, vi skal vinde hver gang i Midtjylland, siger Pedro Bravo.
Bravo og FC Midtjyllands næste opgave er ude mod AGF på søndag, hvor FCM vil have særdeles godt af point, og nok tre af slagsen, efter nederlaget til Randers i sidste uge og til Brøndby tilbage i første runde af slutspillet.

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

I flæsket på Nicolai Poulsen: Det er torskedumt

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Hoff Thorup under pres – Wilshere kan afløse ham

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back

Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Sky Sport: ‘PC’ vil hente Neestrup

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

I dialog med Brøndby

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’
Kære FC København: Hvad venter I på?

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

‘Hvad tror du selv? Ingen kommentarer!’

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Brandvarme Makienok sænker OB

Så presset er din Superliga-klub

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Hyldes af Christian Eriksen

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

En umulig mission at holde på ham

Pønser på at hente Marcus Rashford

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Det er forfærdeligt!’

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Kompleks frustrerer Thomasberg: ‘Forfærdeligt’

FCN-stjerne: Vi kan 100 procent vinde mesterskabet

Han havde en decideret katastrofal dag på kontoret

Fredericia kan dufte Superligaen

Superliga-stjerne skal væk

FCM smider vitale point i Farum