Succes i FCM-samarbejdsklub: ‘Lærte mig meget’

Pedro Bravo jagter fodbolddrømmen i FC Midtjylland og er glad for den hjælp, han har fået på vejen.



HERNING (Tipsbladet): Han har stadig meget at lære, 20-årige Pedro Bravo fra Colombia.

Engelsk og også i det små dansk er midtbanespilleren ved at få mere styr på, og efter nytår er Bravo også begyndt at spille markant mere i Superligaen.

De seneste fire kampe er Bravo startet inde, og selv om de to seneste var alt andet end succesrige, især ikke en dårlig FCM-kamp mod Randers i fredags, er Bravo en af dem, man internt i klubben tror meget på.

Der er et kontinent og på mange måder en verden til forskel på en opvækst i Cali i det sydvestlige Colombia og Midtjylland.

Og det har været et slid undervejs.

– Vejret nu er meget bedre. I vinter var det så utrolig koldt. I Colombia skinner solen året rundt, og temperaturen er 30 grader. Så jeg er rigtig glad for det her vejr, siger Pedro Bravo.

– Det var virkelig hårdt, for det er alt for koldt hele tiden, og det er også svært med al den træning uden for i kulden. Det er meget bedre nu, det her vejr er jeg glad for, siger Pedro Bravo.

Mellemstation i Portugal

På vejen havde Pedro Bravo et vigtigt stop i Mafra.

Det var FC Midtjylland, der spottede Bravo i Colombia, og midtbanespilleren blev planmæssigt lejet fra América De Cali til FCM’s samarbejdsklub Mafra i Portugal.

Pedro Bravo (til højre) havde en svær start i FC Midtjylland men har fået mere spilletid i 2025. Foto: Alamy

Der klarede Pedro Bravo sig godt og er savnet i den nuværende sæson, og der fungerede klubsamarbejdet for FCM og midtbanespilleren.

– Mafra var mit første år uden for Colombia. Jeg havde et godt flow med kampe, og det lærte mig meget om europæisk fodbold og hjalp mig også videre hertil, siger Pedro Bravo.

– Der er stor forskel på fodbold i Colombia og stilen her i Danmark og Europa. Det er mere fysisk, det er mere taktisk. Mafra og Portugal er mere lig Colombia. Det er lidt lettere, sproget, klimaet og fodbold er anderledes i Portugal end her og minder mere om Colombia, siger Pedro Bravo.

Familien på FCM-besøg

Nu skal Pedro Bravo også vise på banen, at det fungerer i de sidste otte runder i en kamp om DM.

Og Bravo har opbakning uden for banen, ligesom han har lært klubben og landet bedre at kende gennem ni måneder her.

– Jeg føler mig godt tilpas. Jeg har lært klubben at kende og føler mig godt tilpas. Min søster er også kommet herop, og det er virkelig vigtigt for mig at have nogen fra familien her. Min søster er på besøg i tre måneder, min familie har mulighed for at komme i op til tre måneder. Så jeg får besøg hjemmefra, siger Pedro Bravo.

Læs også om de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter

– Det er virkelig vigtigt for mig, at de kommer. De laver colombiansk mad, som jeg er så glad for. Dansk mad er fint, men jeg elsker colombiansk, siger Pedro Bravo, der blandt andet er glad for Ribeye-bøffer.

Og så er han glad for at knokle på den centrale midtbane i en liga og klub, der stiller store krav.

– Spillet her i Danmark er taktisk. Og hver kamp er anderledes fra de andre rent taktisk. Og det er meget fysisk, alle 90 minutter er meget fysiske, så man skal løbe meget, og det passer mig fin.

– Jeg drømmer om at hjælpe holdet og blive mester. Og så er det da helt klart en ambition en gang i fremtiden at skifte til en større liga, men indtil videre fokuserer jeg udelukkende på at vinde ligaen. Og kravene her er høje, vi skal vinde hver gang i Midtjylland, siger Pedro Bravo.

Bravo og FC Midtjyllands næste opgave er ude mod AGF på søndag, hvor FCM vil have særdeles godt af point, og nok tre af slagsen, efter nederlaget til Randers i sidste uge og til Brøndby tilbage i første runde af slutspillet.



Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Italienske medier hylder ham

Forlænger med stort angriber-talent

Fælder hård Schmeichel-dom

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Fælder dom over Norwich-danskere

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Rangerer Eriksen over superstjerner

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Nartey blæser alt modstand til vægs

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede