HERNING (Tipsbladet): Han har stadig meget at lære, 20-årige Pedro Bravo fra Colombia.
Engelsk og også i det små dansk er midtbanespilleren ved at få mere styr på, og efter nytår er Bravo også begyndt at spille markant mere i Superligaen.
De seneste fire kampe er Bravo startet inde, og selv om de to seneste var alt andet end succesrige, især ikke en dårlig FCM-kamp mod Randers i fredags, er Bravo en af dem, man internt i klubben tror meget på.
Der er et kontinent og på mange måder en verden til forskel på en opvækst i Cali i det sydvestlige Colombia og Midtjylland.
Og det har været et slid undervejs.
– Vejret nu er meget bedre. I vinter var det så utrolig koldt. I Colombia skinner solen året rundt, og temperaturen er 30 grader. Så jeg er rigtig glad for det her vejr, siger Pedro Bravo.
– Det var virkelig hårdt, for det er alt for koldt hele tiden, og det er også svært med al den træning uden for i kulden. Det er meget bedre nu, det her vejr er jeg glad for, siger Pedro Bravo.
Mellemstation i Portugal
På vejen havde Pedro Bravo et vigtigt stop i Mafra.
Det var FC Midtjylland, der spottede Bravo i Colombia, og midtbanespilleren blev planmæssigt lejet fra América De Cali til FCM’s samarbejdsklub Mafra i Portugal.

Pedro Bravo (til højre) havde en svær start i FC Midtjylland men har fået mere spilletid i 2025. Foto: Alamy
Der klarede Pedro Bravo sig godt og er savnet i den nuværende sæson, og der fungerede klubsamarbejdet for FCM og midtbanespilleren.
– Mafra var mit første år uden for Colombia. Jeg havde et godt flow med kampe, og det lærte mig meget om europæisk fodbold og hjalp mig også videre hertil, siger Pedro Bravo.
– Der er stor forskel på fodbold i Colombia og stilen her i Danmark og Europa. Det er mere fysisk, det er mere taktisk. Mafra og Portugal er mere lig Colombia. Det er lidt lettere, sproget, klimaet og fodbold er anderledes i Portugal end her og minder mere om Colombia, siger Pedro Bravo.
Familien på FCM-besøg
Nu skal Pedro Bravo også vise på banen, at det fungerer i de sidste otte runder i en kamp om DM.
Og Bravo har opbakning uden for banen, ligesom han har lært klubben og landet bedre at kende gennem ni måneder her.
– Jeg føler mig godt tilpas. Jeg har lært klubben at kende og føler mig godt tilpas. Min søster er også kommet herop, og det er virkelig vigtigt for mig at have nogen fra familien her. Min søster er på besøg i tre måneder, min familie har mulighed for at komme i op til tre måneder. Så jeg får besøg hjemmefra, siger Pedro Bravo.
Læs også om de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter
– Det er virkelig vigtigt for mig, at de kommer. De laver colombiansk mad, som jeg er så glad for. Dansk mad er fint, men jeg elsker colombiansk, siger Pedro Bravo, der blandt andet er glad for Ribeye-bøffer.
Og så er han glad for at knokle på den centrale midtbane i en liga og klub, der stiller store krav.

– Spillet her i Danmark er taktisk. Og hver kamp er anderledes fra de andre rent taktisk. Og det er meget fysisk, alle 90 minutter er meget fysiske, så man skal løbe meget, og det passer mig fin.
– Jeg drømmer om at hjælpe holdet og blive mester. Og så er det da helt klart en ambition en gang i fremtiden at skifte til en større liga, men indtil videre fokuserer jeg udelukkende på at vinde ligaen. Og kravene her er høje, vi skal vinde hver gang i Midtjylland, siger Pedro Bravo.
Bravo og FC Midtjyllands næste opgave er ude mod AGF på søndag, hvor FCM vil have særdeles godt af point, og nok tre af slagsen, efter nederlaget til Randers i sidste uge og til Brøndby tilbage i første runde af slutspillet.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
En kæmpe sejr
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
MEDIE
I dialog med Brøndby
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TRANSFER
