HERNING (Tipsbladet): Pedro Bravo er stadig ikke et kendt Superliga-ansigt, men den unge colombianer gjorde sit til at komme på radaren sent søndag eftermiddag med et matchvinder-mål for FC Midtjylland mod FCN to minutter inde i dommerens tillægstid.
Det var første gang, Bravo fik scoret et mål i en betydende kamp, siden han var ungdomsspiller, og det har været en god start på 2025 individuelt for den fysisk stærke midtbanespiller, der kom til fra søsterklubben Mafra i Portugal sidste sommer.
Han har fået 219 minutter i FC Midtjyllands syv kampe siden 2025-premieren mod Ludogorets 23. januar, internt i klubben er der store forventninger, og søndag fik Bravo så uventet reddet FC Midtjylland fra en lille fiasko, som to tabte point til FC Nordsjælland havde været for en klub, der kun har et DM-guld i hovedet som målsætning for de sidste små tre måneder af sæsonen.
– Jeg er så glad for mit første mål. Det er min bedste dag, siden jeg kom til Danmark, siger Pedro Bravo.
Den 20-årige colombianer er fortsat klart stærkest på sit modersmål og folder sig ud med et bredt smil, da Tipsbladet spørger ham på spansk til reaktionen hjemmefra på søndagens matchvinder-rolle.
– Min familie har ringet til mig, de er også enormt glade for, jeg fik scoret. Og mine venner har sendt en masse beskeder og ønsket tillykke, siger Pedro Bravo.
Midtbanespilleren lignede en oprydder i en klassisk sekser-rolle, da han kom til klubben fra Mafra, hvor han havde spillet den position hele sæsonen i Portugals næstbedste række.

Pedro Bravo (til højre) fejrer scoringen mod FC Nordsjælland. Foto: Alamy
I kampene efter nytår har Bravo, ligesom han var det i flere indskiftninger i efteråret, i stedet otter med flere offensive opgaver, mens Dani Silva med god teknik og ro og sikkerhed i afleveringsspillet ligger som tilbagetrukket playmaker og sekser, når FCM ikke har bolden.
FC Midtjylland er desuden gået over til fast at spille 4-3-3 i 2025, og det sammenholdt med salget af Emiliano Martínez til Palmeiras åbner døren for, at Bravo bliver en central spiller for FCM.
– Det er god mulighed for at hjælpe klubben og få minutter på banen. Det er en rigtig god mulighed for mig, siger Pedro Bravo om udsigterne i 2025 efter Martínez-salget og systemskiftet.
– Her arbejder vi konstant for at vinde. Det fylder til hver træning, vi skal vinde hver weekend. Og det er et godt sted at udvikle sig.
– Jeg er virkelig glad for at være her. Det er som en familie. Nu går vi efter sammen at vinde ligaen, og fansene støtter os virkelig godt, siger midtbanespilleren, der nu altså har vist, at han under de rete omstændigheder, og med en stor skefuld held som i feltet mod FCN i tillægstiden, kan afgøre fodboldkampe.
FC Midtjyllands idealopstilling ligner for tiden at være Dani Silva som den bagerste midtbanespiller og så Oliver Sørensen og Denil Castillo som ottere med befaling om at løbe mange kilometer og komme i boksen til afslutninger.
FC Midtjylland hentede sidste sommer også Ousmane Diao i Mafra, en spiller, der siden ankomsten har været fast mand i midterforsvaret. Læs om den handel her.
Læs også Tipsbladets Dom fra søndagens kamp mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER