Mobilen gløder efter triumf: – De er enormt glade

Pedro Bravo er klar til at gribe chancen, efter der i vinter er lavet om på FC Midtjyllands midtbanebesætning.



HERNING (Tipsbladet): Pedro Bravo er stadig ikke et kendt Superliga-ansigt, men den unge colombianer gjorde sit til at komme på radaren sent søndag eftermiddag med et matchvinder-mål for FC Midtjylland mod FCN to minutter inde i dommerens tillægstid.

Det var første gang, Bravo fik scoret et mål i en betydende kamp, siden han var ungdomsspiller, og det har været en god start på 2025 individuelt for den fysisk stærke midtbanespiller, der kom til fra søsterklubben Mafra i Portugal sidste sommer.

Han har fået 219 minutter i FC Midtjyllands syv kampe siden 2025-premieren mod Ludogorets 23. januar, internt i klubben er der store forventninger, og søndag fik Bravo så uventet reddet FC Midtjylland fra en lille fiasko, som to tabte point til FC Nordsjælland havde været for en klub, der kun har et DM-guld i hovedet som målsætning for de sidste små tre måneder af sæsonen.

– Jeg er så glad for mit første mål. Det er min bedste dag, siden jeg kom til Danmark, siger Pedro Bravo.

Den 20-årige colombianer er fortsat klart stærkest på sit modersmål og folder sig ud med et bredt smil, da Tipsbladet spørger ham på spansk til reaktionen hjemmefra på søndagens matchvinder-rolle.

– Min familie har ringet til mig, de er også enormt glade for, jeg fik scoret. Og mine venner har sendt en masse beskeder og ønsket tillykke, siger Pedro Bravo.

Midtbanespilleren lignede en oprydder i en klassisk sekser-rolle, da han kom til klubben fra Mafra, hvor han havde spillet den position hele sæsonen i Portugals næstbedste række.

Pedro Bravo (til højre) fejrer scoringen mod FC Nordsjælland. Foto: Alamy

I kampene efter nytår har Bravo, ligesom han var det i flere indskiftninger i efteråret, i stedet otter med flere offensive opgaver, mens Dani Silva med god teknik og ro og sikkerhed i afleveringsspillet ligger som tilbagetrukket playmaker og sekser, når FCM ikke har bolden.

FC Midtjylland er desuden gået over til fast at spille 4-3-3 i 2025, og det sammenholdt med salget af Emiliano Martínez til Palmeiras åbner døren for, at Bravo bliver en central spiller for FCM.

– Det er god mulighed for at hjælpe klubben og få minutter på banen. Det er en rigtig god mulighed for mig, siger Pedro Bravo om udsigterne i 2025 efter Martínez-salget og systemskiftet.

– Her arbejder vi konstant for at vinde. Det fylder til hver træning, vi skal vinde hver weekend. Og det er et godt sted at udvikle sig.

– Jeg er virkelig glad for at være her. Det er som en familie. Nu går vi efter sammen at vinde ligaen, og fansene støtter os virkelig godt, siger midtbanespilleren, der nu altså har vist, at han under de rete omstændigheder, og med en stor skefuld held som i feltet mod FCN i tillægstiden, kan afgøre fodboldkampe.

FC Midtjyllands idealopstilling ligner for tiden at være Dani Silva som den bagerste midtbanespiller og så Oliver Sørensen og Denil Castillo som ottere med befaling om at løbe mange kilometer og komme i boksen til afslutninger.

FC Midtjylland hentede sidste sommer også Ousmane Diao i Mafra, en spiller, der siden ankomsten har været fast mand i midterforsvaret. Læs om den handel her.

Læs også Tipsbladets Dom fra søndagens kamp mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

De er interesseret i Christian Eriksen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

De vil gerne have Jens Jønsson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge