HERNING (Tipsbladet): Pedro Bravo er stadig ikke et kendt Superliga-ansigt, men den unge colombianer gjorde sit til at komme på radaren sent søndag eftermiddag med et matchvinder-mål for FC Midtjylland mod FCN to minutter inde i dommerens tillægstid.
Det var første gang, Bravo fik scoret et mål i en betydende kamp, siden han var ungdomsspiller, og det har været en god start på 2025 individuelt for den fysisk stærke midtbanespiller, der kom til fra søsterklubben Mafra i Portugal sidste sommer.
Han har fået 219 minutter i FC Midtjyllands syv kampe siden 2025-premieren mod Ludogorets 23. januar, internt i klubben er der store forventninger, og søndag fik Bravo så uventet reddet FC Midtjylland fra en lille fiasko, som to tabte point til FC Nordsjælland havde været for en klub, der kun har et DM-guld i hovedet som målsætning for de sidste små tre måneder af sæsonen.
– Jeg er så glad for mit første mål. Det er min bedste dag, siden jeg kom til Danmark, siger Pedro Bravo.
Den 20-årige colombianer er fortsat klart stærkest på sit modersmål og folder sig ud med et bredt smil, da Tipsbladet spørger ham på spansk til reaktionen hjemmefra på søndagens matchvinder-rolle.
– Min familie har ringet til mig, de er også enormt glade for, jeg fik scoret. Og mine venner har sendt en masse beskeder og ønsket tillykke, siger Pedro Bravo.
Midtbanespilleren lignede en oprydder i en klassisk sekser-rolle, da han kom til klubben fra Mafra, hvor han havde spillet den position hele sæsonen i Portugals næstbedste række.

Pedro Bravo (til højre) fejrer scoringen mod FC Nordsjælland. Foto: Alamy
I kampene efter nytår har Bravo, ligesom han var det i flere indskiftninger i efteråret, i stedet otter med flere offensive opgaver, mens Dani Silva med god teknik og ro og sikkerhed i afleveringsspillet ligger som tilbagetrukket playmaker og sekser, når FCM ikke har bolden.
FC Midtjylland er desuden gået over til fast at spille 4-3-3 i 2025, og det sammenholdt med salget af Emiliano Martínez til Palmeiras åbner døren for, at Bravo bliver en central spiller for FCM.
– Det er god mulighed for at hjælpe klubben og få minutter på banen. Det er en rigtig god mulighed for mig, siger Pedro Bravo om udsigterne i 2025 efter Martínez-salget og systemskiftet.
– Her arbejder vi konstant for at vinde. Det fylder til hver træning, vi skal vinde hver weekend. Og det er et godt sted at udvikle sig.
– Jeg er virkelig glad for at være her. Det er som en familie. Nu går vi efter sammen at vinde ligaen, og fansene støtter os virkelig godt, siger midtbanespilleren, der nu altså har vist, at han under de rete omstændigheder, og med en stor skefuld held som i feltet mod FCN i tillægstiden, kan afgøre fodboldkampe.
FC Midtjyllands idealopstilling ligner for tiden at være Dani Silva som den bagerste midtbanespiller og så Oliver Sørensen og Denil Castillo som ottere med befaling om at løbe mange kilometer og komme i boksen til afslutninger.
FC Midtjylland hentede sidste sommer også Ousmane Diao i Mafra, en spiller, der siden ankomsten har været fast mand i midterforsvaret. Læs om den handel her.
Læs også Tipsbladets Dom fra søndagens kamp mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
I svime: Som en ny spiller
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
I chok: Har aldrig set lignende
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
Froholdt på tavlen i storkamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
Alpha retter hård kritik
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER