RAZGRAD (Tipsbladet): FC Midtjylland spillede fra ansættelsen af Thomas Thomasberg i marts 2023 til langt ind i 2024 næsten udelukkende i forskellige versioner af en 4-4-2.
I efteråret begyndte FCM i enkelte kampe og i perioder i andre kampe at spille en 4-3-3-formation, og da FCM torsdag aften slog Ludogorets med 2-0, var det i en 4-3-3 fra start.
Det var også 4-3-3, FC Midtjylland spillede i træningskampen mod Red Bull Salzburg i sidste uge.
Og mens man naturligvis ikke, heller ikke som cheftræner og dermed manden med det sidste ord om taktikken, kan være sikker på, hvad der sker i fremtiden, er 4-3-3 kommet for at blive, som det ser ud nu.
– Det kommer vi også til at spille næste gang, siger Thomas Thomasberg med henvisning til næste uges kamp mod Fenerbahce.
Så det er tanken, at I gerne vil spille den formation?
– Ja, det er det. Ligesom vi siger, at nu har vi kigget lidt på truppen, kan vi også sige, at vi har spillet 4-4-2 længe, men vi spillede også 4-3-3 nogle gange, alt efter hvordan vi sætter dem op. Nu har vi lidt flere kort at vælge mellem, og det er noget, vi vil se, om vi ikke kan holde lidt ved.
– Jeg kunne godt tænke mig at se en præstation, der var endnu bedre, men jeg så også et hold, der arbejdede rigtig hårdt og forsvarede godt det meste af kampen, siger Thomas Thomasberg.
Læs karaktererne fra FC Midtjyllands kamp mod Ludogorets
– Selv om presset ikke sad, som vi helt ville, og vi vil hjem og træne det for at blive skarpere, var det heller ikke sådan, at de vadede i chancer.
Giver ekstra
FCM-anfører Mads Bech Sørensen og holdkammeraterne har brugt opstarten på at træne 4-3-3-formationen, og det giver en ekstra dimension til holdet, vurderer midtstopperen.
– Det gør, at vi har en mand mere centralt inde på midten. Det kan hjælpe os lidt. Det giver os nogle gode muligheder for at presse på den måde, vi gerne vil. Det fungerer fint det første kvarter, og så fungerer det okay i nogle perioder, siger Mads Bech Sørensen.
– Jeg synes, når vi har trænet det i Portugal på træningslejren og i træningskampen mod Salzburg, der var der rigtig gode tegninger i det. Mod Salzburg scorer vi to mål efter højt pres, så det er jeg meget fortrøstningsfuld omkring, siger FCM-anføreren, der ser det som en ekstra mulighed, der er kommet for at blive for FCM.
– Det er noget, vi har trænet. Vi må se, men det kunne se ud til at kunne bruges ret ofte. Vi har trænet meget i en 4-3-3, og så er det gode, at vi kan justere, alt efter hvem vi møder. Så vi har lidt i værktøjskassen, siger Mads Bech Sørensen.
FC Midtjylland har denne måned sagt farvel til Jan Kuchta, der er lejet tilbage til Sparta Prag og kunne ligne en spiller, den tjekkiske klub ville købe tilbage i tilfælde af succes i foråret, mens Ola Brynhildsen er kommet tilbage fra en succesfuld lejeaftale i Molde.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
Forhandler med storklub
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
HELT VILDT
Værste i 16 år
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT