Det har været noget af en broget flok, der har udgjort AGF’s forsvar i de to seneste kampe. Dino Mikonavic på højre back er der ikke meget at sige til, men når den nye Thomas Juel-Nielsen og den normale back Jesper Juelsgård udgør midterforsvaret, og midtbanespilleren Jens Stage spiller den modsatte back, lå den defensive stabilitet ikke i kortene.
Men det er netop, hvad holdet har fået med den alternative konstellation. I de to kampe mod AaB og Silkeborg IF har AGF ikke lukket mål ind. Det er første gang i fire år, at holdet spiller to Superliga-kampe i streg uden at indkassere.
Forklaringen er ifølge 20-årige Jens Stage, at de fire i bagkæden samt målmand Jovanovic har været gode til at kommunikere med hinanden. Netop det har måske manglet tidligere i sæsonen.
– Det ved jeg ikke, om jeg kan sige, at den har, da jeg ikke har spillet så mange kampe nede bagved. Men jeg kan forholde mig til de kampe, jeg har fået nu på venstre back, og her har den været rigtig god. Har den manglet tidligere? Ja, det kunne godt være derfor, at det har haltet noget dernede. Men det kan jeg ikke sige med sikkerhed, for der virkelig også blevet skiftet meget ud, siger Stage til Århus Stiftstidende.
I denne sæson har Stage både spillet på midten, på kanten, på højre back og nu altså også venstre side af forsvaret. Om det er pladsskiftet eller kampenes vigtighed, ved han ikke, men han har været nervøs forud for de to førnævnte kampe.
– Jeg ved ikke, om det er fordi, at jeg har skulle spille en anden plads end normalt, men jeg har godt nok været nervøs op til de seneste kampe. Det vil jeg godt indrømme. Jeg har forstået betydningen af, at vi skulle vinde, og det har givet sommerfugle i maven på et rigtig, rigtig højt plan. Men det er jo gået meget godt, siger han.
Jens Stage og resten af AGF-holdet spiller endnu en vigtig kamp på søndag, når Viborg FF gæster Aarhus.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
MEDIE
Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
MEDIE
