Succesfuld back-vikar i AGF: Kommunikationen har nok manglet

Jens Stage har haft stor succes som venstre back i de to seneste kampe. Forklaringen er god kommunikation i forsvarskæden, hvilket formentlig har manglet tidligere, siger han.



Det har været noget af en broget flok, der har udgjort AGF’s forsvar i de to seneste kampe. Dino Mikonavic på højre back er der ikke meget at sige til, men når den nye Thomas Juel-Nielsen og den normale back Jesper Juelsgård udgør midterforsvaret, og midtbanespilleren Jens Stage spiller den modsatte back, lå den defensive stabilitet ikke i kortene.

Men det er netop, hvad holdet har fået med den alternative konstellation. I de to kampe mod AaB og Silkeborg IF har AGF ikke lukket mål ind. Det er første gang i fire år, at holdet spiller to Superliga-kampe i streg uden at indkassere.

Forklaringen er ifølge 20-årige Jens Stage, at de fire i bagkæden samt målmand Jovanovic har været gode til at kommunikere med hinanden. Netop det har måske manglet tidligere i sæsonen.

– Det ved jeg ikke, om jeg kan sige, at den har, da jeg ikke har spillet så mange kampe nede bagved. Men jeg kan forholde mig til de kampe, jeg har fået nu på venstre back, og her har den været rigtig god. Har den manglet tidligere? Ja, det kunne godt være derfor, at det har haltet noget dernede. Men det kan jeg ikke sige med sikkerhed, for der virkelig også blevet skiftet meget ud, siger Stage til Århus Stiftstidende.

I denne sæson har Stage både spillet på midten, på kanten, på højre back og nu altså også venstre side af forsvaret. Om det er pladsskiftet eller kampenes vigtighed, ved han ikke, men han har været nervøs forud for de to førnævnte kampe.

– Jeg ved ikke, om det er fordi, at jeg har skulle spille en anden plads end normalt, men jeg har godt nok været nervøs op til de seneste kampe. Det vil jeg godt indrømme. Jeg har forstået betydningen af, at vi skulle vinde, og det har givet sommerfugle i maven på et rigtig, rigtig højt plan. Men det er jo gået meget godt, siger han.

Jens Stage og resten af AGF-holdet spiller endnu en vigtig kamp på søndag, når Viborg FF gæster Aarhus.





Modbeviser eksperter og Superliga-fans


Di Marzio med klar melding

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Spændende nyt om Simon Kjær

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Brøndby IF – AGF

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

– Han er en toptræner

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Melder sin afsked

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Verdensstjerne ked af Runes skade

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

FC Midtjylland – Vejle Boldklub

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning

– Det er rigtig vildt det her!

Skidt nyt for Andersen – Arsenal på førstepladsen

FC Nordsjælland – Randers FC

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina

Viborg FF – OB

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

Iskoldt Moukoko-svar

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Stort medie: Forest overvejer Cooper

‘Nees’ før Dortmund: En kamp, som vi kun kan tabe

Hansi Flick misser El Clásico

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Bekræfter skrækskade til Holger Rune

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

– Meget bedre end i Danmark!

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Kom med forslag til Riemer

Helgenklub taber i Hamburg

Katastrofe for McLaren – verdensstjerne vinder

Træls resultat for Axelsen

Sønderjyske – FC Fredericia

Haaland banker City på førstepladsen

Skrækskade til Rune – nu melder spørgsmål sig

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade

Knust Holger Rune frygter skrækskade

Fyrer Postecoglou omgående