Det har været noget af en broget flok, der har udgjort AGF’s forsvar i de to seneste kampe. Dino Mikonavic på højre back er der ikke meget at sige til, men når den nye Thomas Juel-Nielsen og den normale back Jesper Juelsgård udgør midterforsvaret, og midtbanespilleren Jens Stage spiller den modsatte back, lå den defensive stabilitet ikke i kortene.
Men det er netop, hvad holdet har fået med den alternative konstellation. I de to kampe mod AaB og Silkeborg IF har AGF ikke lukket mål ind. Det er første gang i fire år, at holdet spiller to Superliga-kampe i streg uden at indkassere.
Forklaringen er ifølge 20-årige Jens Stage, at de fire i bagkæden samt målmand Jovanovic har været gode til at kommunikere med hinanden. Netop det har måske manglet tidligere i sæsonen.
– Det ved jeg ikke, om jeg kan sige, at den har, da jeg ikke har spillet så mange kampe nede bagved. Men jeg kan forholde mig til de kampe, jeg har fået nu på venstre back, og her har den været rigtig god. Har den manglet tidligere? Ja, det kunne godt være derfor, at det har haltet noget dernede. Men det kan jeg ikke sige med sikkerhed, for der virkelig også blevet skiftet meget ud, siger Stage til Århus Stiftstidende.
I denne sæson har Stage både spillet på midten, på kanten, på højre back og nu altså også venstre side af forsvaret. Om det er pladsskiftet eller kampenes vigtighed, ved han ikke, men han har været nervøs forud for de to førnævnte kampe.
– Jeg ved ikke, om det er fordi, at jeg har skulle spille en anden plads end normalt, men jeg har godt nok været nervøs op til de seneste kampe. Det vil jeg godt indrømme. Jeg har forstået betydningen af, at vi skulle vinde, og det har givet sommerfugle i maven på et rigtig, rigtig højt plan. Men det er jo gået meget godt, siger han.
Jens Stage og resten af AGF-holdet spiller endnu en vigtig kamp på søndag, når Viborg FF gæster Aarhus.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
MEDIE
