Det har været noget af en broget flok, der har udgjort AGF’s forsvar i de to seneste kampe. Dino Mikonavic på højre back er der ikke meget at sige til, men når den nye Thomas Juel-Nielsen og den normale back Jesper Juelsgård udgør midterforsvaret, og midtbanespilleren Jens Stage spiller den modsatte back, lå den defensive stabilitet ikke i kortene.
Men det er netop, hvad holdet har fået med den alternative konstellation. I de to kampe mod AaB og Silkeborg IF har AGF ikke lukket mål ind. Det er første gang i fire år, at holdet spiller to Superliga-kampe i streg uden at indkassere.
Forklaringen er ifølge 20-årige Jens Stage, at de fire i bagkæden samt målmand Jovanovic har været gode til at kommunikere med hinanden. Netop det har måske manglet tidligere i sæsonen.
– Det ved jeg ikke, om jeg kan sige, at den har, da jeg ikke har spillet så mange kampe nede bagved. Men jeg kan forholde mig til de kampe, jeg har fået nu på venstre back, og her har den været rigtig god. Har den manglet tidligere? Ja, det kunne godt være derfor, at det har haltet noget dernede. Men det kan jeg ikke sige med sikkerhed, for der virkelig også blevet skiftet meget ud, siger Stage til Århus Stiftstidende.
I denne sæson har Stage både spillet på midten, på kanten, på højre back og nu altså også venstre side af forsvaret. Om det er pladsskiftet eller kampenes vigtighed, ved han ikke, men han har været nervøs forud for de to førnævnte kampe.
– Jeg ved ikke, om det er fordi, at jeg har skulle spille en anden plads end normalt, men jeg har godt nok været nervøs op til de seneste kampe. Det vil jeg godt indrømme. Jeg har forstået betydningen af, at vi skulle vinde, og det har givet sommerfugle i maven på et rigtig, rigtig højt plan. Men det er jo gået meget godt, siger han.
Jens Stage og resten af AGF-holdet spiller endnu en vigtig kamp på søndag, når Viborg FF gæster Aarhus.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TOPNYHED
