Succesfuld back-vikar i AGF: Kommunikationen har nok manglet

Jens Stage har haft stor succes som venstre back i de to seneste kampe. Forklaringen er god kommunikation i forsvarskæden, hvilket formentlig har manglet tidligere, siger han.



Det har været noget af en broget flok, der har udgjort AGF’s forsvar i de to seneste kampe. Dino Mikonavic på højre back er der ikke meget at sige til, men når den nye Thomas Juel-Nielsen og den normale back Jesper Juelsgård udgør midterforsvaret, og midtbanespilleren Jens Stage spiller den modsatte back, lå den defensive stabilitet ikke i kortene.

Men det er netop, hvad holdet har fået med den alternative konstellation. I de to kampe mod AaB og Silkeborg IF har AGF ikke lukket mål ind. Det er første gang i fire år, at holdet spiller to Superliga-kampe i streg uden at indkassere.

Forklaringen er ifølge 20-årige Jens Stage, at de fire i bagkæden samt målmand Jovanovic har været gode til at kommunikere med hinanden. Netop det har måske manglet tidligere i sæsonen.

– Det ved jeg ikke, om jeg kan sige, at den har, da jeg ikke har spillet så mange kampe nede bagved. Men jeg kan forholde mig til de kampe, jeg har fået nu på venstre back, og her har den været rigtig god. Har den manglet tidligere? Ja, det kunne godt være derfor, at det har haltet noget dernede. Men det kan jeg ikke sige med sikkerhed, for der virkelig også blevet skiftet meget ud, siger Stage til Århus Stiftstidende.

I denne sæson har Stage både spillet på midten, på kanten, på højre back og nu altså også venstre side af forsvaret. Om det er pladsskiftet eller kampenes vigtighed, ved han ikke, men han har været nervøs forud for de to førnævnte kampe.

– Jeg ved ikke, om det er fordi, at jeg har skulle spille en anden plads end normalt, men jeg har godt nok været nervøs op til de seneste kampe. Det vil jeg godt indrømme. Jeg har forstået betydningen af, at vi skulle vinde, og det har givet sommerfugle i maven på et rigtig, rigtig højt plan. Men det er jo gået meget godt, siger han.

Jens Stage og resten af AGF-holdet spiller endnu en vigtig kamp på søndag, når Viborg FF gæster Aarhus.





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De vinder Superligaen

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Skyder Brøndby-transfer ned

Sønderjyske – FC Midtjylland

Køb, køb, køb!

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm