Succesfuld back-vikar i AGF: Kommunikationen har nok manglet

Jens Stage har haft stor succes som venstre back i de to seneste kampe. Forklaringen er god kommunikation i forsvarskæden, hvilket formentlig har manglet tidligere, siger han.



Det har været noget af en broget flok, der har udgjort AGF’s forsvar i de to seneste kampe. Dino Mikonavic på højre back er der ikke meget at sige til, men når den nye Thomas Juel-Nielsen og den normale back Jesper Juelsgård udgør midterforsvaret, og midtbanespilleren Jens Stage spiller den modsatte back, lå den defensive stabilitet ikke i kortene.

Men det er netop, hvad holdet har fået med den alternative konstellation. I de to kampe mod AaB og Silkeborg IF har AGF ikke lukket mål ind. Det er første gang i fire år, at holdet spiller to Superliga-kampe i streg uden at indkassere.

Forklaringen er ifølge 20-årige Jens Stage, at de fire i bagkæden samt målmand Jovanovic har været gode til at kommunikere med hinanden. Netop det har måske manglet tidligere i sæsonen.

– Det ved jeg ikke, om jeg kan sige, at den har, da jeg ikke har spillet så mange kampe nede bagved. Men jeg kan forholde mig til de kampe, jeg har fået nu på venstre back, og her har den været rigtig god. Har den manglet tidligere? Ja, det kunne godt være derfor, at det har haltet noget dernede. Men det kan jeg ikke sige med sikkerhed, for der virkelig også blevet skiftet meget ud, siger Stage til Århus Stiftstidende.

I denne sæson har Stage både spillet på midten, på kanten, på højre back og nu altså også venstre side af forsvaret. Om det er pladsskiftet eller kampenes vigtighed, ved han ikke, men han har været nervøs forud for de to førnævnte kampe.

– Jeg ved ikke, om det er fordi, at jeg har skulle spille en anden plads end normalt, men jeg har godt nok været nervøs op til de seneste kampe. Det vil jeg godt indrømme. Jeg har forstået betydningen af, at vi skulle vinde, og det har givet sommerfugle i maven på et rigtig, rigtig højt plan. Men det er jo gået meget godt, siger han.

Jens Stage og resten af AGF-holdet spiller endnu en vigtig kamp på søndag, når Viborg FF gæster Aarhus.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Dansk målsluger skifter til topklub

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

‘Ronaldo vinder kampen’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Katastrofe for Jack Grealish

På vild liste med Lionel Messi

– Alt for meget kaos i Horsens

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Populære Chelsea – køb billetter her!

Viaplay hæver priserne

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

AGF mangler flere profiler mod OB

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste