Succestræner interesseret i SønderjyskE-forlængelse

Lars Søndergaard er i dialog med SønderjyskE om at forlænge sin kontrakt, der udløber til sommer.



Selvom det kører for SønderjyskE i Superligaen, er der endnu ingen afklaring om cheftræner Lars Søndergaards kontrakt, der udløber til sommer.

Søndergaard har været i SønderjyskE siden sommeren 2011, og parterne er i dialog om en forlængelse af samarbejdet.

– Vi snakker stadig sammen, men på det seneste har vi koncentreret os om opstarten og de første kampe, og da vi har pokalkamp i midtugen, får vi heller ikke talt videre i denne uge. Min seneste kontraktforlængelse blev først skrevet under efter sidste spillerunde i sidste sæson, og vi har det stadig sådan, at vi gerne vil sikre os, før vi kigger længere frem. Det ser positivt ud, men vi skal gerne være hundrede procent sikre, siger Lars Søndergaard til tipsbladet.dk.

Han kan sagtens forestille sig at fortsætte trænerkarrieren i SønderjyskE.

– Det kan jeg absolut. Vi har løftet os, og selvom vi var i krise i efteråret sidste sæson, har vi i lang tid haft stabilitet i vores resultater og spil. Der er en kontinuitet, og vi har lagt på. Jeg er interesseret i at blive i klubben, og kigger man på regnskabet, er der overskud på fodbolddelen. Der er fornuft og udvikling i klubben, siger han.

Igennem hele Lars Søndergaards tid i klubben har SønderjyskE kæmpet for at undgå nedrykning, men træneren mener alligevel at kunne spore udvikling i klubben.

– I SønderjyskE er man meget ydmyg, og pr. tradition har vi haft et lavt budget, men der er kommet ny tribune, og tilskuertallet stiger langsomt. Det er tegn på, at der er kan komme bedre tider. Man tager det skridt for skridt og bygger på år for år. Det er måske kedeligt, men vi har haft ryggen mod muren så mange gange, at vi tager de roligt. Men vi er i en positiv retning, siger Lars Søndergaard.

Søndergaard har undervejs i sin tid i SønderjyskE fået henvendelser fra andre klubber, men han er altså fortsat i Haderslev-klubben.

– Inden for mine fire år i SønderjyskE har der været et par henvendelser, men det er sjældent, at det sker, når man er i et job. Det er sket, at jeg er blevet forhørt, men jeg er glad for at være her – ikke mindst fordi der har været opbakning i de perioder, hvor det er gået mindre godt, siger han.

Lars Søndergaard er tidligere blevet sat i forbindelse med jobbet som AaB-træner. Han har før udtalt, at han finder stillingen interessant. 





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Håber på FC København-exit

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Presset træner vil rotere mod FCM

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Barcelona vandt 7-2

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Nu forklarer Noah Nartey

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Interessant afsløring

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Enorme Superliga-talenter udtaget

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

De må have mareridt om ham i nat!

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Barcelona – Newcastle United

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain