Superliga-boss forventer ikke flere fans i næste runde: Det var kun et forsøg

Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, håber på, at Superliga-klubberne snart kan begynde at lukke flere tilskuere ind til kampe. Han forventer dog ikke, at det bliver allerede i den kommende weekend.



– Jeg vil håbe, at vi meget snart kan få åbnet mere op, for det er virkelig modsatrettet at skulle lukke ned. Det er ikke det, der er meningen med kulturen, idrætten og foreningslivet.

Ordene er kulturministerens, og hun sagde dem før Brøndby IF’s kamp mod FC København søndag aften. Divisionsforeningen håber det samme, men forventer ikke noget allerede i næste runde, siger direktør Claus Thomsen til Ekstra Bladet.

De 3.000 tilskuere til det københavnske derby var nemlig en del af et forsøg, hvor tre kampe fik lov til at lukke flere end de 500 tilladte mennesker ind på stadion. Lørdag var der 700 i Horsens til kampen mod Randers FC, mens der også i aften vil være 875 på Lyngby Stadion, hvor OB kommer forbi.

Læs også:Tilskuerforsøg i Brøndby mødes med ros og håb om mere

Selv om forsøget forløbig er forløbet som håbet, må klubberne nok væbne sig med tålmodighed, før de får lov til at lukke endnu flere ind.

– Jeg håber det. Men jeg har vanskeligt ved at forestille mig, at den proces kan nås allerede til weekenden, fordi der så skal laves et helt nyt lovgrundlag. Tilladelsen til de tre kampe var kun et forsøg i det nuværende lovgrundlag, siger Claus Thomsen til Ekstra Bladet.

Det er dog allerede på tegnebrættet hos politikerne.

Læs også:Jan Bech og Aldo mundhugges med redaktør: En gang sludder og vrøvl

– Det er noget af det, vi som regering samlet sidder og kigger på løbende. Kunne man gøre det på en anden måde til nogle af de store arrangementer i løbet af efteråret? Kunne man dele det endnu mere op, når man sender løbere til maraton af sted i hold.

– Det skal vi diskutere, og vi skal have sundhedsmyndighederne ind over. For det skal være sundhedsmæssigt forsvarligt, sagde kulturminister Joy Mogensen til Ritzau forleden.

Læs også:Solbakken før FCM-brag: Vi skal også tage AGF meget seriøst
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Det lugter af medaljer i Århus
Læs også:Se video: AGF-spillerne hyldet med fyrværkeri




Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Snart kan det give rødt kort

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Brian Riemer peger på tre årsager

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Atletico Madrid – Arsenal

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Braithwaite del af stor transferplan

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bo Svensson svært utilfreds

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet