Superliga-boss forventer ikke flere fans i næste runde: Det var kun et forsøg

Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, håber på, at Superliga-klubberne snart kan begynde at lukke flere tilskuere ind til kampe. Han forventer dog ikke, at det bliver allerede i den kommende weekend.



– Jeg vil håbe, at vi meget snart kan få åbnet mere op, for det er virkelig modsatrettet at skulle lukke ned. Det er ikke det, der er meningen med kulturen, idrætten og foreningslivet.

Ordene er kulturministerens, og hun sagde dem før Brøndby IF’s kamp mod FC København søndag aften. Divisionsforeningen håber det samme, men forventer ikke noget allerede i næste runde, siger direktør Claus Thomsen til Ekstra Bladet.

De 3.000 tilskuere til det københavnske derby var nemlig en del af et forsøg, hvor tre kampe fik lov til at lukke flere end de 500 tilladte mennesker ind på stadion. Lørdag var der 700 i Horsens til kampen mod Randers FC, mens der også i aften vil være 875 på Lyngby Stadion, hvor OB kommer forbi.

Læs også:Tilskuerforsøg i Brøndby mødes med ros og håb om mere

Selv om forsøget forløbig er forløbet som håbet, må klubberne nok væbne sig med tålmodighed, før de får lov til at lukke endnu flere ind.

– Jeg håber det. Men jeg har vanskeligt ved at forestille mig, at den proces kan nås allerede til weekenden, fordi der så skal laves et helt nyt lovgrundlag. Tilladelsen til de tre kampe var kun et forsøg i det nuværende lovgrundlag, siger Claus Thomsen til Ekstra Bladet.

Det er dog allerede på tegnebrættet hos politikerne.

Læs også:Jan Bech og Aldo mundhugges med redaktør: En gang sludder og vrøvl

– Det er noget af det, vi som regering samlet sidder og kigger på løbende. Kunne man gøre det på en anden måde til nogle af de store arrangementer i løbet af efteråret? Kunne man dele det endnu mere op, når man sender løbere til maraton af sted i hold.

– Det skal vi diskutere, og vi skal have sundhedsmyndighederne ind over. For det skal være sundhedsmæssigt forsvarligt, sagde kulturminister Joy Mogensen til Ritzau forleden.

Læs også:Solbakken før FCM-brag: Vi skal også tage AGF meget seriøst
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Det lugter af medaljer i Århus
Læs også:Se video: AGF-spillerne hyldet med fyrværkeri




LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot fyret af Liverpool

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Mæhle kan hentes for spotpris

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Kan sikre millioner til AGF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Forlader AGF – her er hans nye klub

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser