Det lærte vi af Superligaen: Det lugter af medaljer i Århus

Brikker er ved at falde på plads. Her er, hvad vi blev klogere på i Superligaens 29. spillerunde.



Silkeborg IF er rykket ned, Esbjerg fB kom et stort skridt tættere på det samme, og AGF viste flot moral ved at vinde i Herning.

Superligaens runde 29 manglede endnu en gang ikke afgørende øjeblikke. Der er nok at fokusere på her på bagkant, og det er netop, hvad vi vil gøre i det følgende.

Her er, hvad vi lærte af 29. spillerunde.

Træerne vokser ikke ind i himlen for Troels Bech

Det kunne ellers godt se sådan ud, da EfB efter fire point i de første to kampe under Bech kom foran tidligt i skæbnekampen mod Hobro IK. Måske var der faktisk ingen grænser for Troels Bech-effekten.

Men sådan skulle det ikke gå. Hobro kæmpede og langskuds-scorede sig ind i kampen igen, og da Esbjerg satsede alt til sidst, havde Deedson Don Louicius pludselig god plads til at score til 3-1.

Dermed har Hobro fem points forspring ned til Esbjerg, der ligner det bedste bud på den næste nedrykker, efter Silkeborgs skæbne blev beseglet tidligere søndag. Som cheftræner Bech sagde efter kampen: Nu skal de vinde alle tre resterende opgør. 

Læs også:AGF-profil kritiserer FC Midtjyllands værtsskab: Come on, altså

AaB er hægtet af i top 6

I sidste uge sagde anfører Lucas Andersen, at der ikke var noget ved at spille om at blive nummer fem eller seks. Det ser dog ud til, at han og de andre AaB’ere må nøjes med lige præcis det.

Ikke alene tabte de til konkurrenten FC Nordsjælland lørdag; de tabte eftertrykkeligt. FCN’s 4-0-sejr sendte de unge drenge fra Farum op på fjerdepladsen, a point med Brøndby IF og syv point foran AaB.

Det forspring får AaB svært ved at hente.

Næst’ år er nu for AGF

Det har i efterhånden mange år været en intern joke i AGF-fankredse, at næste år ville være deres år. Hver gang en sæson kørte af sporet, kunne man altid se frem mod den kommende og håbe, at den blev bedre. Men næste år er nu.

AGF har endnu ikke tabt i Superligaen på denne side af coronapausen, og søndag aften stablede holdet et flot comeback på benene ude mod det suveræne førerhold, FC Midtjylland.

Læs også:Solbakken: Vi må få det bedste ud af kampen mod FC Midtjylland

Dermed bragte AGF sig ni point foran FC Nordsjælland og Brøndby IF i kampen om bronzemedaljer og muligheden for en plads i europæisk fodbold. Når man sammenholder det med holdets form, er der intet, der tyder på, at AGF smider tredjepladsen væk.

Tør man i stedet påpege, at der faktisk er færre point op til FCK på andenpladsen, syv, end de ni ned til FCN og Brøndby?

Der er stadig en dør på klem i mesterskabskampen

Hvis bare FC København havde holdt fast i føringen mod Brøndby, havde det pustet nyt liv i mesterskabskampen. I stedet måtte FCK nøjes med ét point og det kunstige åndedræt til mesterskabskampen to timer senere, da AGF slog FC Midtjylland.

Der er nu otte points forskel i toppen, og det ligner selvfølgelig stadig en midtjysk mesterskab langt mere end et københavnsk ét. Men de to mandskaber møder hinanden i den kommende runde, og vinder FCK den kamp, er der pludselig fornyet spænding.

Omvendt kan FC Midtjylland smække døren i hovedet på FCK’erne igen ved at vinde.

Læs også:Brian Priske roser AGF’s effektivitet efter FCM-kollaps
Læs også:Esbjerg-træner ser kommende Hobro-kamp som en finale
Læs også:Scorer kassen: Så meget får AaB for Oliver Abildgaard




I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Afslører dansk toptræners millionløn

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

De jagter Henrik Meister

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’