Det lærte vi af Superligaen: Det lugter af medaljer i Århus

Brikker er ved at falde på plads. Her er, hvad vi blev klogere på i Superligaens 29. spillerunde.



Silkeborg IF er rykket ned, Esbjerg fB kom et stort skridt tættere på det samme, og AGF viste flot moral ved at vinde i Herning.

Superligaens runde 29 manglede endnu en gang ikke afgørende øjeblikke. Der er nok at fokusere på her på bagkant, og det er netop, hvad vi vil gøre i det følgende.

Her er, hvad vi lærte af 29. spillerunde.

Træerne vokser ikke ind i himlen for Troels Bech

Det kunne ellers godt se sådan ud, da EfB efter fire point i de første to kampe under Bech kom foran tidligt i skæbnekampen mod Hobro IK. Måske var der faktisk ingen grænser for Troels Bech-effekten.

Men sådan skulle det ikke gå. Hobro kæmpede og langskuds-scorede sig ind i kampen igen, og da Esbjerg satsede alt til sidst, havde Deedson Don Louicius pludselig god plads til at score til 3-1.

Dermed har Hobro fem points forspring ned til Esbjerg, der ligner det bedste bud på den næste nedrykker, efter Silkeborgs skæbne blev beseglet tidligere søndag. Som cheftræner Bech sagde efter kampen: Nu skal de vinde alle tre resterende opgør. 

Læs også:AGF-profil kritiserer FC Midtjyllands værtsskab: Come on, altså

AaB er hægtet af i top 6

I sidste uge sagde anfører Lucas Andersen, at der ikke var noget ved at spille om at blive nummer fem eller seks. Det ser dog ud til, at han og de andre AaB’ere må nøjes med lige præcis det.

Ikke alene tabte de til konkurrenten FC Nordsjælland lørdag; de tabte eftertrykkeligt. FCN’s 4-0-sejr sendte de unge drenge fra Farum op på fjerdepladsen, a point med Brøndby IF og syv point foran AaB.

Det forspring får AaB svært ved at hente.

Næst’ år er nu for AGF

Det har i efterhånden mange år været en intern joke i AGF-fankredse, at næste år ville være deres år. Hver gang en sæson kørte af sporet, kunne man altid se frem mod den kommende og håbe, at den blev bedre. Men næste år er nu.

AGF har endnu ikke tabt i Superligaen på denne side af coronapausen, og søndag aften stablede holdet et flot comeback på benene ude mod det suveræne førerhold, FC Midtjylland.

Læs også:Solbakken: Vi må få det bedste ud af kampen mod FC Midtjylland

Dermed bragte AGF sig ni point foran FC Nordsjælland og Brøndby IF i kampen om bronzemedaljer og muligheden for en plads i europæisk fodbold. Når man sammenholder det med holdets form, er der intet, der tyder på, at AGF smider tredjepladsen væk.

Tør man i stedet påpege, at der faktisk er færre point op til FCK på andenpladsen, syv, end de ni ned til FCN og Brøndby?

Der er stadig en dør på klem i mesterskabskampen

Hvis bare FC København havde holdt fast i føringen mod Brøndby, havde det pustet nyt liv i mesterskabskampen. I stedet måtte FCK nøjes med ét point og det kunstige åndedræt til mesterskabskampen to timer senere, da AGF slog FC Midtjylland.

Der er nu otte points forskel i toppen, og det ligner selvfølgelig stadig en midtjysk mesterskab langt mere end et københavnsk ét. Men de to mandskaber møder hinanden i den kommende runde, og vinder FCK den kamp, er der pludselig fornyet spænding.

Omvendt kan FC Midtjylland smække døren i hovedet på FCK’erne igen ved at vinde.

Læs også:Brian Priske roser AGF’s effektivitet efter FCM-kollaps
Læs også:Esbjerg-træner ser kommende Hobro-kamp som en finale
Læs også:Scorer kassen: Så meget får AaB for Oliver Abildgaard




LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Sendt hjem fra FC København-træning

‘Vil du være multimillionær?’

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

– Det er et møghold!

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Det er en gave for Danmark’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

– Hele holdet er trygge ved ham

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Spår: Her ender Mohamed Salah

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Højbjerg overvejer stor beslutning

Her begynder næste sæson i Superligaen



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’