Det lærte vi af Superligaen: Det lugter af medaljer i Århus

Brikker er ved at falde på plads. Her er, hvad vi blev klogere på i Superligaens 29. spillerunde.



Silkeborg IF er rykket ned, Esbjerg fB kom et stort skridt tættere på det samme, og AGF viste flot moral ved at vinde i Herning.

Superligaens runde 29 manglede endnu en gang ikke afgørende øjeblikke. Der er nok at fokusere på her på bagkant, og det er netop, hvad vi vil gøre i det følgende.

Her er, hvad vi lærte af 29. spillerunde.

Træerne vokser ikke ind i himlen for Troels Bech

Det kunne ellers godt se sådan ud, da EfB efter fire point i de første to kampe under Bech kom foran tidligt i skæbnekampen mod Hobro IK. Måske var der faktisk ingen grænser for Troels Bech-effekten.

Men sådan skulle det ikke gå. Hobro kæmpede og langskuds-scorede sig ind i kampen igen, og da Esbjerg satsede alt til sidst, havde Deedson Don Louicius pludselig god plads til at score til 3-1.

Dermed har Hobro fem points forspring ned til Esbjerg, der ligner det bedste bud på den næste nedrykker, efter Silkeborgs skæbne blev beseglet tidligere søndag. Som cheftræner Bech sagde efter kampen: Nu skal de vinde alle tre resterende opgør. 

Læs også:AGF-profil kritiserer FC Midtjyllands værtsskab: Come on, altså

AaB er hægtet af i top 6

I sidste uge sagde anfører Lucas Andersen, at der ikke var noget ved at spille om at blive nummer fem eller seks. Det ser dog ud til, at han og de andre AaB’ere må nøjes med lige præcis det.

Ikke alene tabte de til konkurrenten FC Nordsjælland lørdag; de tabte eftertrykkeligt. FCN’s 4-0-sejr sendte de unge drenge fra Farum op på fjerdepladsen, a point med Brøndby IF og syv point foran AaB.

Det forspring får AaB svært ved at hente.

Næst’ år er nu for AGF

Det har i efterhånden mange år været en intern joke i AGF-fankredse, at næste år ville være deres år. Hver gang en sæson kørte af sporet, kunne man altid se frem mod den kommende og håbe, at den blev bedre. Men næste år er nu.

AGF har endnu ikke tabt i Superligaen på denne side af coronapausen, og søndag aften stablede holdet et flot comeback på benene ude mod det suveræne førerhold, FC Midtjylland.

Læs også:Solbakken: Vi må få det bedste ud af kampen mod FC Midtjylland

Dermed bragte AGF sig ni point foran FC Nordsjælland og Brøndby IF i kampen om bronzemedaljer og muligheden for en plads i europæisk fodbold. Når man sammenholder det med holdets form, er der intet, der tyder på, at AGF smider tredjepladsen væk.

Tør man i stedet påpege, at der faktisk er færre point op til FCK på andenpladsen, syv, end de ni ned til FCN og Brøndby?

Der er stadig en dør på klem i mesterskabskampen

Hvis bare FC København havde holdt fast i føringen mod Brøndby, havde det pustet nyt liv i mesterskabskampen. I stedet måtte FCK nøjes med ét point og det kunstige åndedræt til mesterskabskampen to timer senere, da AGF slog FC Midtjylland.

Der er nu otte points forskel i toppen, og det ligner selvfølgelig stadig en midtjysk mesterskab langt mere end et københavnsk ét. Men de to mandskaber møder hinanden i den kommende runde, og vinder FCK den kamp, er der pludselig fornyet spænding.

Omvendt kan FC Midtjylland smække døren i hovedet på FCK’erne igen ved at vinde.

Læs også:Brian Priske roser AGF’s effektivitet efter FCM-kollaps
Læs også:Esbjerg-træner ser kommende Hobro-kamp som en finale
Læs også:Scorer kassen: Så meget får AaB for Oliver Abildgaard




INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Færdig i Manchester City

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Kasper Dolberg i choktransfer?

Jakob Poulsen med dyster melding



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Viborg FF – AGF

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Roser Superliga-træners søn

Blandt dette årtusindes bedste

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Langer ud efter Superliga-stjerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

– Han fik et lortetilbud fra OB

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

FC København – Silkeborg IF

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM