Silkeborg IF er rykket ned, Esbjerg fB kom et stort skridt tættere på det samme, og AGF viste flot moral ved at vinde i Herning.
Superligaens runde 29 manglede endnu en gang ikke afgørende øjeblikke. Der er nok at fokusere på her på bagkant, og det er netop, hvad vi vil gøre i det følgende.
Her er, hvad vi lærte af 29. spillerunde.
Træerne vokser ikke ind i himlen for Troels Bech
Det kunne ellers godt se sådan ud, da EfB efter fire point i de første to kampe under Bech kom foran tidligt i skæbnekampen mod Hobro IK. Måske var der faktisk ingen grænser for Troels Bech-effekten.
Men sådan skulle det ikke gå. Hobro kæmpede og langskuds-scorede sig ind i kampen igen, og da Esbjerg satsede alt til sidst, havde Deedson Don Louicius pludselig god plads til at score til 3-1.
Dermed har Hobro fem points forspring ned til Esbjerg, der ligner det bedste bud på den næste nedrykker, efter Silkeborgs skæbne blev beseglet tidligere søndag. Som cheftræner Bech sagde efter kampen: Nu skal de vinde alle tre resterende opgør.
Læs også:AGF-profil kritiserer FC Midtjyllands værtsskab: Come on, altså
AaB er hægtet af i top 6
I sidste uge sagde anfører Lucas Andersen, at der ikke var noget ved at spille om at blive nummer fem eller seks. Det ser dog ud til, at han og de andre AaB’ere må nøjes med lige præcis det.
Ikke alene tabte de til konkurrenten FC Nordsjælland lørdag; de tabte eftertrykkeligt. FCN’s 4-0-sejr sendte de unge drenge fra Farum op på fjerdepladsen, a point med Brøndby IF og syv point foran AaB.
Det forspring får AaB svært ved at hente.
Næst’ år er nu for AGF
Det har i efterhånden mange år været en intern joke i AGF-fankredse, at næste år ville være deres år. Hver gang en sæson kørte af sporet, kunne man altid se frem mod den kommende og håbe, at den blev bedre. Men næste år er nu.
AGF har endnu ikke tabt i Superligaen på denne side af coronapausen, og søndag aften stablede holdet et flot comeback på benene ude mod det suveræne førerhold, FC Midtjylland.
Læs også:Solbakken: Vi må få det bedste ud af kampen mod FC Midtjylland
Dermed bragte AGF sig ni point foran FC Nordsjælland og Brøndby IF i kampen om bronzemedaljer og muligheden for en plads i europæisk fodbold. Når man sammenholder det med holdets form, er der intet, der tyder på, at AGF smider tredjepladsen væk.
Tør man i stedet påpege, at der faktisk er færre point op til FCK på andenpladsen, syv, end de ni ned til FCN og Brøndby?
Der er stadig en dør på klem i mesterskabskampen
Hvis bare FC København havde holdt fast i føringen mod Brøndby, havde det pustet nyt liv i mesterskabskampen. I stedet måtte FCK nøjes med ét point og det kunstige åndedræt til mesterskabskampen to timer senere, da AGF slog FC Midtjylland.
Der er nu otte points forskel i toppen, og det ligner selvfølgelig stadig en midtjysk mesterskab langt mere end et københavnsk ét. Men de to mandskaber møder hinanden i den kommende runde, og vinder FCK den kamp, er der pludselig fornyet spænding.
Omvendt kan FC Midtjylland smække døren i hovedet på FCK’erne igen ved at vinde.
Læs også:Brian Priske roser AGF’s effektivitet efter FCM-kollaps
Læs også:Esbjerg-træner ser kommende Hobro-kamp som en finale
Læs også:Scorer kassen: Så meget får AaB for Oliver Abildgaard
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FCM ansætter ny topboss
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
FANKLUBBEN
