Silkeborg IF er rykket ned, Esbjerg fB kom et stort skridt tættere på det samme, og AGF viste flot moral ved at vinde i Herning.
Superligaens runde 29 manglede endnu en gang ikke afgørende øjeblikke. Der er nok at fokusere på her på bagkant, og det er netop, hvad vi vil gøre i det følgende.
Her er, hvad vi lærte af 29. spillerunde.
Træerne vokser ikke ind i himlen for Troels Bech
Det kunne ellers godt se sådan ud, da EfB efter fire point i de første to kampe under Bech kom foran tidligt i skæbnekampen mod Hobro IK. Måske var der faktisk ingen grænser for Troels Bech-effekten.
Men sådan skulle det ikke gå. Hobro kæmpede og langskuds-scorede sig ind i kampen igen, og da Esbjerg satsede alt til sidst, havde Deedson Don Louicius pludselig god plads til at score til 3-1.
Dermed har Hobro fem points forspring ned til Esbjerg, der ligner det bedste bud på den næste nedrykker, efter Silkeborgs skæbne blev beseglet tidligere søndag. Som cheftræner Bech sagde efter kampen: Nu skal de vinde alle tre resterende opgør.
Læs også:AGF-profil kritiserer FC Midtjyllands værtsskab: Come on, altså
AaB er hægtet af i top 6
I sidste uge sagde anfører Lucas Andersen, at der ikke var noget ved at spille om at blive nummer fem eller seks. Det ser dog ud til, at han og de andre AaB’ere må nøjes med lige præcis det.
Ikke alene tabte de til konkurrenten FC Nordsjælland lørdag; de tabte eftertrykkeligt. FCN’s 4-0-sejr sendte de unge drenge fra Farum op på fjerdepladsen, a point med Brøndby IF og syv point foran AaB.
Det forspring får AaB svært ved at hente.
Næst’ år er nu for AGF
Det har i efterhånden mange år været en intern joke i AGF-fankredse, at næste år ville være deres år. Hver gang en sæson kørte af sporet, kunne man altid se frem mod den kommende og håbe, at den blev bedre. Men næste år er nu.
AGF har endnu ikke tabt i Superligaen på denne side af coronapausen, og søndag aften stablede holdet et flot comeback på benene ude mod det suveræne førerhold, FC Midtjylland.
Læs også:Solbakken: Vi må få det bedste ud af kampen mod FC Midtjylland
Dermed bragte AGF sig ni point foran FC Nordsjælland og Brøndby IF i kampen om bronzemedaljer og muligheden for en plads i europæisk fodbold. Når man sammenholder det med holdets form, er der intet, der tyder på, at AGF smider tredjepladsen væk.
Tør man i stedet påpege, at der faktisk er færre point op til FCK på andenpladsen, syv, end de ni ned til FCN og Brøndby?
Der er stadig en dør på klem i mesterskabskampen
Hvis bare FC København havde holdt fast i føringen mod Brøndby, havde det pustet nyt liv i mesterskabskampen. I stedet måtte FCK nøjes med ét point og det kunstige åndedræt til mesterskabskampen to timer senere, da AGF slog FC Midtjylland.
Der er nu otte points forskel i toppen, og det ligner selvfølgelig stadig en midtjysk mesterskab langt mere end et københavnsk ét. Men de to mandskaber møder hinanden i den kommende runde, og vinder FCK den kamp, er der pludselig fornyet spænding.
Omvendt kan FC Midtjylland smække døren i hovedet på FCK’erne igen ved at vinde.
Læs også:Brian Priske roser AGF’s effektivitet efter FCM-kollaps
Læs også:Esbjerg-træner ser kommende Hobro-kamp som en finale
Læs også:Scorer kassen: Så meget får AaB for Oliver Abildgaard
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
‘De har grinet deres røv i laser’
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
OPTAKT
Barcelona – Atletico
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Mathias Zanka går viralt
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
