AALBORG (Tipsbladet): Det er sådan set ikke fordi, der har været stille i Superligaens transfervindue.
Som Tipsbladet fortalte for en uge siden, rundede man med tre uger til transferdeadline 2. september spillersalg for over en halv milliard kroner og spillerkøb for over 250 millioner kroner.
Den seneste uge har været mere stille, men salgssummen har efterhånden rundet 550 millioner kroner, mens det er tydeligt, at Superligaens finansielle lokomotiv FC København og Brøndby IF kommer til at handle i de to sidste uger af vinduet.
I Aalborg har den nyudnævnte sportsdirektør James Gow og hans kolleger haft travlt tidligt i transfervinduet med otte nye spillere hentet udefra og en lille håndfuld spillere hevet op fra U/19-holdet, der skal have større roller i Superliga-truppen i denne sæson.
Samtidig har man skiftet anfører til Mathias Jørgensen med Melker Widell som viceanfører på bekostning af Rasmus Thelander, der meget vel kunne stoppe i AaB i løbet af de to kommende uger (læs mere om det her).
Hos søndagens modstander Brøndby IF er det ikke gået nær så stærkt (hvilket har vakt stor debat), men James Gow tror, Superliga-interesserede skal holde sig på stikkerne i de næste to uger.

– Vinduet var langsomt i begyndelsen for de fleste klubber, men ikke for os. Vi handlede tidligt, men for de fleste klubber ser jeg, at vinduet kommer til at bevæge sig hurtigere og være mere intenst de næste to uger, siger James Gow, der forventer mere ro i Aalborg end mange andre steder.
– Vi har haft mange forandringer. Det er ikke kun i form af personnel hentet til udefra, det er også sket internt. Vi har hentet Kasper Davidsen og Noél Arnórsson op på førsteholdet, og det er jo i bund og grund to nye spillere, der er kommet ind i vores Start-11.
– Jeg tror, der kommer rigtig mange handler i de næste uger. Men det bliver ikke vildt travlt for os. Mit fokus er, at vi skal holde på vores bedste spillere og sørge for, at vi fremadrettet har en særdeles konkurrencedygtig trup, siger James Gow.
Nordjyderne fik bagdelen på komedie i søndagens kamp mod Brøndby – læs Tipsbladets vurdering af kampen her.
Tidligere på sommeren fortalte James Gow om sit syn på sportsdirektør-rollen og jobbet i AaB i Tipsbladets store serie med Superliga-sportschefer. Læs interviewet med den unge britiske AaB-chef her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
– Det er et møghold!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
Her begynder næste sæson i Superligaen
Danske stjerner kan være fortid
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
EKSPERT