AALBORG (Tipsbladet): Det er sådan set ikke fordi, der har været stille i Superligaens transfervindue.
Som Tipsbladet fortalte for en uge siden, rundede man med tre uger til transferdeadline 2. september spillersalg for over en halv milliard kroner og spillerkøb for over 250 millioner kroner.
Den seneste uge har været mere stille, men salgssummen har efterhånden rundet 550 millioner kroner, mens det er tydeligt, at Superligaens finansielle lokomotiv FC København og Brøndby IF kommer til at handle i de to sidste uger af vinduet.
I Aalborg har den nyudnævnte sportsdirektør James Gow og hans kolleger haft travlt tidligt i transfervinduet med otte nye spillere hentet udefra og en lille håndfuld spillere hevet op fra U/19-holdet, der skal have større roller i Superliga-truppen i denne sæson.
Samtidig har man skiftet anfører til Mathias Jørgensen med Melker Widell som viceanfører på bekostning af Rasmus Thelander, der meget vel kunne stoppe i AaB i løbet af de to kommende uger (læs mere om det her).
Hos søndagens modstander Brøndby IF er det ikke gået nær så stærkt (hvilket har vakt stor debat), men James Gow tror, Superliga-interesserede skal holde sig på stikkerne i de næste to uger.

– Vinduet var langsomt i begyndelsen for de fleste klubber, men ikke for os. Vi handlede tidligt, men for de fleste klubber ser jeg, at vinduet kommer til at bevæge sig hurtigere og være mere intenst de næste to uger, siger James Gow, der forventer mere ro i Aalborg end mange andre steder.
– Vi har haft mange forandringer. Det er ikke kun i form af personnel hentet til udefra, det er også sket internt. Vi har hentet Kasper Davidsen og Noél Arnórsson op på førsteholdet, og det er jo i bund og grund to nye spillere, der er kommet ind i vores Start-11.
– Jeg tror, der kommer rigtig mange handler i de næste uger. Men det bliver ikke vildt travlt for os. Mit fokus er, at vi skal holde på vores bedste spillere og sørge for, at vi fremadrettet har en særdeles konkurrencedygtig trup, siger James Gow.
Nordjyderne fik bagdelen på komedie i søndagens kamp mod Brøndby – læs Tipsbladets vurdering af kampen her.
Tidligere på sommeren fortalte James Gow om sit syn på sportsdirektør-rollen og jobbet i AaB i Tipsbladets store serie med Superliga-sportschefer. Læs interviewet med den unge britiske AaB-chef her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
TOPNYHED
Superliga-løgn
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
INTERVIEW
Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
EKSKLUSIVT
Nu afviser dansker voldsomme rygter