Superliga-boss: Mange handler før transferdeadline

Der er to uger til transferdeadline i Superligaen, og det bliver travlt for klubberne, forudser AaB's sportsdirektør James Gow.



AALBORG (Tipsbladet): Det er sådan set ikke fordi, der har været stille i Superligaens transfervindue.

Som Tipsbladet fortalte for en uge siden, rundede man med tre uger til transferdeadline 2. september spillersalg for over en halv milliard kroner og spillerkøb for over 250 millioner kroner.

Den seneste uge har været mere stille, men salgssummen har efterhånden rundet 550 millioner kroner, mens det er tydeligt, at Superligaens finansielle lokomotiv FC København og Brøndby IF kommer til at handle i de to sidste uger af vinduet.

I Aalborg har den nyudnævnte sportsdirektør James Gow og hans kolleger haft travlt tidligt i transfervinduet med otte nye spillere hentet udefra og en lille håndfuld spillere hevet op fra U/19-holdet, der skal have større roller i Superliga-truppen i denne sæson.

Samtidig har man skiftet anfører til Mathias Jørgensen med Melker Widell som viceanfører på bekostning af Rasmus Thelander, der meget vel kunne stoppe i AaB i løbet af de to kommende uger (læs mere om det her).

Hos søndagens modstander Brøndby IF er det ikke gået nær så stærkt (hvilket har vakt stor debat), men James Gow tror, Superliga-interesserede skal holde sig på stikkerne i de næste to uger.

268410

Foto: Alamy

– Vinduet var langsomt i begyndelsen for de fleste klubber, men ikke for os. Vi handlede tidligt, men for de fleste klubber ser jeg, at vinduet kommer til at bevæge sig hurtigere og være mere intenst de næste to uger, siger James Gow, der forventer mere ro i Aalborg end mange andre steder.

– Vi har haft mange forandringer. Det er ikke kun i form af personnel hentet til udefra, det er også sket internt. Vi har hentet Kasper Davidsen og Noél Arnórsson op på førsteholdet, og det er jo i bund og grund to nye spillere, der er kommet ind i vores Start-11.

– Jeg tror, der kommer rigtig mange handler i de næste uger. Men det bliver ikke vildt travlt for os. Mit fokus er, at vi skal holde på vores bedste spillere og sørge for, at vi fremadrettet har en særdeles konkurrencedygtig trup, siger James Gow.

Nordjyderne fik bagdelen på komedie i søndagens kamp mod Brøndby – læs Tipsbladets vurdering af kampen her.

Tidligere på sommeren fortalte James Gow om sit syn på sportsdirektør-rollen og jobbet i AaB i Tipsbladets store serie med Superliga-sportschefer. Læs interviewet med den unge britiske AaB-chef her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



Kæmpekøb retur til FC København?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Kalder tronskifte i Danmark

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!