Superliga-boss: Mange handler før transferdeadline

Der er to uger til transferdeadline i Superligaen, og det bliver travlt for klubberne, forudser AaB's sportsdirektør James Gow.



AALBORG (Tipsbladet): Det er sådan set ikke fordi, der har været stille i Superligaens transfervindue.

Som Tipsbladet fortalte for en uge siden, rundede man med tre uger til transferdeadline 2. september spillersalg for over en halv milliard kroner og spillerkøb for over 250 millioner kroner.

Den seneste uge har været mere stille, men salgssummen har efterhånden rundet 550 millioner kroner, mens det er tydeligt, at Superligaens finansielle lokomotiv FC København og Brøndby IF kommer til at handle i de to sidste uger af vinduet.

I Aalborg har den nyudnævnte sportsdirektør James Gow og hans kolleger haft travlt tidligt i transfervinduet med otte nye spillere hentet udefra og en lille håndfuld spillere hevet op fra U/19-holdet, der skal have større roller i Superliga-truppen i denne sæson.

Samtidig har man skiftet anfører til Mathias Jørgensen med Melker Widell som viceanfører på bekostning af Rasmus Thelander, der meget vel kunne stoppe i AaB i løbet af de to kommende uger (læs mere om det her).

Hos søndagens modstander Brøndby IF er det ikke gået nær så stærkt (hvilket har vakt stor debat), men James Gow tror, Superliga-interesserede skal holde sig på stikkerne i de næste to uger.

268410

Foto: Alamy

– Vinduet var langsomt i begyndelsen for de fleste klubber, men ikke for os. Vi handlede tidligt, men for de fleste klubber ser jeg, at vinduet kommer til at bevæge sig hurtigere og være mere intenst de næste to uger, siger James Gow, der forventer mere ro i Aalborg end mange andre steder.

– Vi har haft mange forandringer. Det er ikke kun i form af personnel hentet til udefra, det er også sket internt. Vi har hentet Kasper Davidsen og Noél Arnórsson op på førsteholdet, og det er jo i bund og grund to nye spillere, der er kommet ind i vores Start-11.

– Jeg tror, der kommer rigtig mange handler i de næste uger. Men det bliver ikke vildt travlt for os. Mit fokus er, at vi skal holde på vores bedste spillere og sørge for, at vi fremadrettet har en særdeles konkurrencedygtig trup, siger James Gow.

Nordjyderne fik bagdelen på komedie i søndagens kamp mod Brøndby – læs Tipsbladets vurdering af kampen her.

Tidligere på sommeren fortalte James Gow om sit syn på sportsdirektør-rollen og jobbet i AaB i Tipsbladets store serie med Superliga-sportschefer. Læs interviewet med den unge britiske AaB-chef her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn


Manchester United rasende

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Albert Grønbæk skifter agent

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Hård kritik af FC København-stjerne

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Brøndby bekræfter salg

– Overdrevet og unuanceret

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Aldrig set før

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Han er verdens bedste fodboldspiller

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Brendan Rodgers i chokskifte

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Nu kommenterer han FC København-historie