AALBORG (Tipsbladet): Det er sådan set ikke fordi, der har været stille i Superligaens transfervindue.
Som Tipsbladet fortalte for en uge siden, rundede man med tre uger til transferdeadline 2. september spillersalg for over en halv milliard kroner og spillerkøb for over 250 millioner kroner.
Den seneste uge har været mere stille, men salgssummen har efterhånden rundet 550 millioner kroner, mens det er tydeligt, at Superligaens finansielle lokomotiv FC København og Brøndby IF kommer til at handle i de to sidste uger af vinduet.
I Aalborg har den nyudnævnte sportsdirektør James Gow og hans kolleger haft travlt tidligt i transfervinduet med otte nye spillere hentet udefra og en lille håndfuld spillere hevet op fra U/19-holdet, der skal have større roller i Superliga-truppen i denne sæson.
Samtidig har man skiftet anfører til Mathias Jørgensen med Melker Widell som viceanfører på bekostning af Rasmus Thelander, der meget vel kunne stoppe i AaB i løbet af de to kommende uger (læs mere om det her).
Hos søndagens modstander Brøndby IF er det ikke gået nær så stærkt (hvilket har vakt stor debat), men James Gow tror, Superliga-interesserede skal holde sig på stikkerne i de næste to uger.
– Vinduet var langsomt i begyndelsen for de fleste klubber, men ikke for os. Vi handlede tidligt, men for de fleste klubber ser jeg, at vinduet kommer til at bevæge sig hurtigere og være mere intenst de næste to uger, siger James Gow, der forventer mere ro i Aalborg end mange andre steder.
– Vi har haft mange forandringer. Det er ikke kun i form af personnel hentet til udefra, det er også sket internt. Vi har hentet Kasper Davidsen og Noél Arnórsson op på førsteholdet, og det er jo i bund og grund to nye spillere, der er kommet ind i vores Start-11.
– Jeg tror, der kommer rigtig mange handler i de næste uger. Men det bliver ikke vildt travlt for os. Mit fokus er, at vi skal holde på vores bedste spillere og sørge for, at vi fremadrettet har en særdeles konkurrencedygtig trup, siger James Gow.
Nordjyderne fik bagdelen på komedie i søndagens kamp mod Brøndby – læs Tipsbladets vurdering af kampen her.
Tidligere på sommeren fortalte James Gow om sit syn på sportsdirektør-rollen og jobbet i AaB i Tipsbladets store serie med Superliga-sportschefer. Læs interviewet med den unge britiske AaB-chef her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

‘Ingen vil kyle penge i et sort hul i Nørreskoven’

TransferLIVE: Vil hente Casemiro nu

– Manchester United kan vinde Premier League

Superliga-klub er tæt på at blive solgt

Ekspert: Priske fik ikke en fair chance

San Diego FC henter Superliga-spiller

Priske var fyret dagen før Bayern-sejr

‘Brian Priske var for sød’

‘Tak, Jacob Neestrup!’

Brian Priske fyret: ‘Manglende kemi’

Hylder kæmpe SL-flop: ‘Han er crazy’

Superliga-chok: ‘Dagens bedste nyhed!’

FCN trækker sig: Lokalpolitiker er i chok

Bo Henriksens hustru jubler: Det er totalt genialt

Afsløring: FCN trækker sig fra kæmpe projekt

Morten Bruun: ‘Har kun hørt han var uduelig’

Dansker scorer nyt job: Talte med Superliga-klub

– De har lagt helt vilde planer for den her klub

Stig Tøfting: ‘Brøndby står dårligt nu’

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025

Tidligere Superliga-spiller med i verdenssensation

Kæmpe succes efter FCK-exit: ‘Var lidt chokeret’

Dansker har gang i magisk sæson: ‘Klassespiller’

Thomas Frank spøger i storklub

– Forhåbentligt kan jeg snuse til A-landsholdet

– Jeg håbede, at Retov og Birk ville tage over

– En kunstner som Kasper Dolberg fortjener bedre

Ankersen tilbage: Du får mig ikke til at fortryde

Kean & Fiorentina har knækket Inter-koden

FCM kan være Skandinaviens største om 10 år

Thomas Gravesen forstår FCK’s målmandsindkøb

De overpræsterer på budget og transfers

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen

Tottenham er ude

Superliga-dommer involveret i stor skandale

Sensationelt nederlag til Liverpool

Dansk klub i choktransfer

Droppede pause efter BIF-exit: ’Man må springe på’

‘Det var en stor fejl af Brøndby’

Takker Danmarks landstræner

Sommertransfer? Udenlandsk klub følger Theo Sander

Opvisning fra knivskarp Kasper Dolberg

Neestrup understreger: ‘Det er en fordel for os’

– Det betyder voldsomt meget for byen

Alexander Bah har revet korsbåndet over

Torskedumt! Lind fik opsigtsvækkende rødt kort

CV hylder dansk transferrekord

Foreslår chokskifte for Harry Kane

Peter Sørensen: ‘Én lang vanrøgt’

Efter chokfyring: Skal der handles, så gør jeg det

Ny Vejle-cheftræner: Jeg er klubbens mand

Vejle fyrer Mihai Teja

Raser over Jørgensen-rival: Han er alt for dårlig

Transfers: Brøndby satser alt på guld og Europa

‘Det er udmattende’