AALBORG (Tipsbladet): Det er sådan set ikke fordi, der har været stille i Superligaens transfervindue.
Som Tipsbladet fortalte for en uge siden, rundede man med tre uger til transferdeadline 2. september spillersalg for over en halv milliard kroner og spillerkøb for over 250 millioner kroner.
Den seneste uge har været mere stille, men salgssummen har efterhånden rundet 550 millioner kroner, mens det er tydeligt, at Superligaens finansielle lokomotiv FC København og Brøndby IF kommer til at handle i de to sidste uger af vinduet.
I Aalborg har den nyudnævnte sportsdirektør James Gow og hans kolleger haft travlt tidligt i transfervinduet med otte nye spillere hentet udefra og en lille håndfuld spillere hevet op fra U/19-holdet, der skal have større roller i Superliga-truppen i denne sæson.
Samtidig har man skiftet anfører til Mathias Jørgensen med Melker Widell som viceanfører på bekostning af Rasmus Thelander, der meget vel kunne stoppe i AaB i løbet af de to kommende uger (læs mere om det her).
Hos søndagens modstander Brøndby IF er det ikke gået nær så stærkt (hvilket har vakt stor debat), men James Gow tror, Superliga-interesserede skal holde sig på stikkerne i de næste to uger.

– Vinduet var langsomt i begyndelsen for de fleste klubber, men ikke for os. Vi handlede tidligt, men for de fleste klubber ser jeg, at vinduet kommer til at bevæge sig hurtigere og være mere intenst de næste to uger, siger James Gow, der forventer mere ro i Aalborg end mange andre steder.
– Vi har haft mange forandringer. Det er ikke kun i form af personnel hentet til udefra, det er også sket internt. Vi har hentet Kasper Davidsen og Noél Arnórsson op på førsteholdet, og det er jo i bund og grund to nye spillere, der er kommet ind i vores Start-11.
– Jeg tror, der kommer rigtig mange handler i de næste uger. Men det bliver ikke vildt travlt for os. Mit fokus er, at vi skal holde på vores bedste spillere og sørge for, at vi fremadrettet har en særdeles konkurrencedygtig trup, siger James Gow.
Nordjyderne fik bagdelen på komedie i søndagens kamp mod Brøndby – læs Tipsbladets vurdering af kampen her.
Tidligere på sommeren fortalte James Gow om sit syn på sportsdirektør-rollen og jobbet i AaB i Tipsbladets store serie med Superliga-sportschefer. Læs interviewet med den unge britiske AaB-chef her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
Kevin Diks skriver historie
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
FANKLUBBEN