Superliga-dansker er et brandvarmt emne i Italien

Den unge dansker er angiveligt jagtet af halvdelen af Serie A.



Et hav af danske spillere er i løbet af de seneste år skiftet til italienske klubber. Måske tager et af Superligaens store talenter også turen snart.

I hvert fald er heftig interesse for Vejle Boldklubs talentfulde forsvarsspiller Oliver Provstgaard fra Serie A. Det slår Marius Nicolae, sportschef i Superliga-klubben, fast over for mediet Tuttomercatoweb.

– Jeg siger ikke dette, fordi han er en af ​​vores spillere, men han er brandvarm på markedet. Han er en venstrebenet midterforsvarer fra 2003, og det er Oliver Prostgaard. Han bliver allerede fulgt med interesse fra Italien, og ejerne vil lave et godt salg. Måske nu i januar, ellers hvis italienerne er gode og heldige, lander han i Serie A til sommer, siger Marius Nicolae ifølge mediet.

Der sættes ikke navn på nogle af bejlerne, men hos Tuttomercatoweb lyder det, at “halvdelen af Serie A” er ude efter den 20-årige dansker. 

Oliver Provstgaard har også imponeret i stor stil i VB over det seneste halvandet år. Han spillede et brag af en sæson i 1. division i fjor, og siden oprykningen har han også gjort det ganske fornuftigt i Danmarks bedste række. Desuden har han det seneste år været fast mand for U21-landsholdet, og i oktober bar han anførerbindet for mandskabet.

I VB har han desuden kontrakt til 2026, så det bliver ikke billigt at vriste stopperen væk fra Vejle.





LIVE

TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Tæt på kæmpetransfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan

Skifter til Rangers

Usikker på Chido Obi-transfer

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub