Et hav af danske spillere er i løbet af de seneste år skiftet til italienske klubber. Måske tager et af Superligaens store talenter også turen snart.
I hvert fald er heftig interesse for Vejle Boldklubs talentfulde forsvarsspiller Oliver Provstgaard fra Serie A. Det slår Marius Nicolae, sportschef i Superliga-klubben, fast over for mediet Tuttomercatoweb.
– Jeg siger ikke dette, fordi han er en af vores spillere, men han er brandvarm på markedet. Han er en venstrebenet midterforsvarer fra 2003, og det er Oliver Prostgaard. Han bliver allerede fulgt med interesse fra Italien, og ejerne vil lave et godt salg. Måske nu i januar, ellers hvis italienerne er gode og heldige, lander han i Serie A til sommer, siger Marius Nicolae ifølge mediet.
Der sættes ikke navn på nogle af bejlerne, men hos Tuttomercatoweb lyder det, at “halvdelen af Serie A” er ude efter den 20-årige dansker.
Oliver Provstgaard har også imponeret i stor stil i VB over det seneste halvandet år. Han spillede et brag af en sæson i 1. division i fjor, og siden oprykningen har han også gjort det ganske fornuftigt i Danmarks bedste række. Desuden har han det seneste år været fast mand for U21-landsholdet, og i oktober bar han anførerbindet for mandskabet.
I VB har han desuden kontrakt til 2026, så det bliver ikke billigt at vriste stopperen væk fra Vejle.
LIVE
TransferLIVE: Forlader Danmark
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
Historisk Messi rykker forbi Klose
Conrad Harder får argentinsk chef
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Her kan du se Argentina mod Østrig
FC Københavns talenter gør rent bord
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Her kan du se Norge mod Senegal
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Et skridt tættere Englands største stadion
OPTAKT
England – Ghana
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
Lyngby Boldklub sælger profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT