Superliga-dom: Slut med afhængighed og tårer i AaB

Superliga-grundspillet er halvvejs – det er tid til at gøre status over de 12 klubber og spådommen over deres skæbner i de næste 11 runder. Her AaB.



Nordjysk lettelse
Det har taget Martí Cifuentes et stykke tid at finde sin ideelle formation og den rette balance i en i udgangspunktet temmelig ambitiøst spillestil.

Men nu ser det ud til at fungere med velspillende Iver Fossum, Rasmus Thelander og Jacob Rinne som nogle af sværvægterne, mens afhængigheden af Lucas Andersen i høj grad er forsvundet.

Der har været sved og tårer undervejs, men nu ser det ud til at fungere så godt, at AaB har kurs mod en relativt sikker plads i Top 6, og at man igen har fået evnen til af og til at blæse modstanderne ud af banen, hvilket har manglet.

Er Top 6 sikret?

Nej, men som AaB spiller, kan man efterhånden begynde at tro på en europæisk plads, selvom der næppe er nok gods i holdet til at udfordre FCK og FCM.

Vigtigste mand: Rasmus Thelander
Det går bare godt for midtstopperen, der weekend efter weekend pakker modstanderens angriber ind og tiltrækker sig opmærksomhed på det helt rigtige tidspunkt, når man har kontraktudløb 30. juni 2022.

Det udløb er ikke så godt for AaB lige nu, men ellers er der ikke meget at være pessimistisk omkring med den store og særdeles stærke stopper, der sammen med Mathias Ross er AaB’s grundfjeld.

Slutplacering i grundspillet: 3
Det er før gået skævt for AaB i slutfasen af grundspillet, men denne gang tror vi, at AaB klarer den og tilmed gør det fra en flot tredjeplads.

Det er ingen garanti for, at det også går godt i medaljeslutspillet – her tror vi, at FCK og FCM i en rasende kapløb mod guldet maser alle andre hold, men der er mulighed for at drømme i Aalborg.

Idealopstilling: 3-5-2
Aab_lineup

Sådan er det gået i Grundspillet for de 12 hold:





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Peter Schmeichel lander stort job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Køber snart Brøndby-angriber

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

– Det var en af de værste dage

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Manchester City – Brentford

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub