Superliga-kamp flyttes til Parken

Søndagens kamp mellem FC Nordsjælland og Sønderjyske flyttes til det danske nationalstadion på grund af sne i Farum – fri entre!



Superligakampen mellem FCN og SønderjyskE nu på søndag d. 28. november flyttes fra Farum Park til Parken. Dermed fjernes enhver tvivl om afviklingen af kampen i forhold til mængden af sne, der vil falde i Nordsjælland i weekenden.

Banen i Farum Park er ikke frostramt endnu, men usikkerheden i de forskellige prognoser omkring mængden af weekendens snefald gør, at FC Nordsjælland ikke vil risikere noget i forhold til afviklingen af efterårssæsonens slutprogram og derfor vælger at vise rettidig omhu ved at flytte kampen.

-Vi kan bestemt ikke udelukke at kampen på søndag mod SønderjyskE godt kunne have været spillet hos os i Farum Park. Men vi synes ikke, det ville professionelt eller ansvarligt overfor hverken den sportslige afvikling af Superligaen, vores kolleger fra SønderjyskE, vores fans og TV-seerne at løbe nogen former for risiko i denne sammenhæng, og derfor har vi valgt at vise rettidig omhu, siger Klubejer Allan K. Pedersen i en pressemeddelelse.

FC Nordsjælland har samtidig besluttet at invitere alle til gratis fodbold i Parken.

-Vi er glade for vores gode samarbejde med FC København har muliggjort vores ønske om at sikre den bedst mulige afvikling af Superligaens slutprogram inden vinterpausen, og at DBU også bifalder vores beslutning. FC Nordsjælland hører hjemme i Farum Park og vil forhåbentlig allerede være tilbage søndagen efter til vores hjemmekamp mod Horsens d. 5. december. Men når nu der er så stor tvivl omkring mængden og placeringen af det varslede snevejr i denne weekend, så synes vi, det her var den bedste løsning for alle parter, siger Allan K. Pedersen.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Uruguay – Spanien

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Kap Verde – Saudi-Arabien

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Kroatien – Ghana

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

New Zealand – Belgien

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Jordan – Argentina