Superligakampen mellem FCN og SønderjyskE nu på søndag d. 28. november flyttes fra Farum Park til Parken. Dermed fjernes enhver tvivl om afviklingen af kampen i forhold til mængden af sne, der vil falde i Nordsjælland i weekenden.
Banen i Farum Park er ikke frostramt endnu, men usikkerheden i de forskellige prognoser omkring mængden af weekendens snefald gør, at FC Nordsjælland ikke vil risikere noget i forhold til afviklingen af efterårssæsonens slutprogram og derfor vælger at vise rettidig omhu ved at flytte kampen.
-Vi kan bestemt ikke udelukke at kampen på søndag mod SønderjyskE godt kunne have været spillet hos os i Farum Park. Men vi synes ikke, det ville professionelt eller ansvarligt overfor hverken den sportslige afvikling af Superligaen, vores kolleger fra SønderjyskE, vores fans og TV-seerne at løbe nogen former for risiko i denne sammenhæng, og derfor har vi valgt at vise rettidig omhu, siger Klubejer Allan K. Pedersen i en pressemeddelelse.
FC Nordsjælland har samtidig besluttet at invitere alle til gratis fodbold i Parken.
-Vi er glade for vores gode samarbejde med FC København har muliggjort vores ønske om at sikre den bedst mulige afvikling af Superligaens slutprogram inden vinterpausen, og at DBU også bifalder vores beslutning. FC Nordsjælland hører hjemme i Farum Park og vil forhåbentlig allerede være tilbage søndagen efter til vores hjemmekamp mod Horsens d. 5. december. Men når nu der er så stor tvivl omkring mængden og placeringen af det varslede snevejr i denne weekend, så synes vi, det her var den bedste løsning for alle parter, siger Allan K. Pedersen.
LIVE
LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE