Superliga-kamp flyttes til Parken

Søndagens kamp mellem FC Nordsjælland og Sønderjyske flyttes til det danske nationalstadion på grund af sne i Farum – fri entre!



Superligakampen mellem FCN og SønderjyskE nu på søndag d. 28. november flyttes fra Farum Park til Parken. Dermed fjernes enhver tvivl om afviklingen af kampen i forhold til mængden af sne, der vil falde i Nordsjælland i weekenden.

Banen i Farum Park er ikke frostramt endnu, men usikkerheden i de forskellige prognoser omkring mængden af weekendens snefald gør, at FC Nordsjælland ikke vil risikere noget i forhold til afviklingen af efterårssæsonens slutprogram og derfor vælger at vise rettidig omhu ved at flytte kampen.

-Vi kan bestemt ikke udelukke at kampen på søndag mod SønderjyskE godt kunne have været spillet hos os i Farum Park. Men vi synes ikke, det ville professionelt eller ansvarligt overfor hverken den sportslige afvikling af Superligaen, vores kolleger fra SønderjyskE, vores fans og TV-seerne at løbe nogen former for risiko i denne sammenhæng, og derfor har vi valgt at vise rettidig omhu, siger Klubejer Allan K. Pedersen i en pressemeddelelse.

FC Nordsjælland har samtidig besluttet at invitere alle til gratis fodbold i Parken.

-Vi er glade for vores gode samarbejde med FC København har muliggjort vores ønske om at sikre den bedst mulige afvikling af Superligaens slutprogram inden vinterpausen, og at DBU også bifalder vores beslutning. FC Nordsjælland hører hjemme i Farum Park og vil forhåbentlig allerede være tilbage søndagen efter til vores hjemmekamp mod Horsens d. 5. december. Men når nu der er så stor tvivl omkring mængden og placeringen af det varslede snevejr i denne weekend, så synes vi, det her var den bedste løsning for alle parter, siger Allan K. Pedersen.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Martin Jørgensen lander nyt job

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM stanger lang karantæne ud til fan

AC Milan kigger på dansker

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Braithwaite del af stor transferplan

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho