Superliga-klub fik hjælp af Atalanta og Newcastle

Det kan være en god hjælp at dygtige udenlandske kolleger at trække på, når man skal bide skeer med rivalerne i toppen af Superligaen.



HERNING (Tipsbladet): FC Nordsjælland spillede sig i første runde af medaljeslutspillet ind i toppen igen ved at slå FC Midtjylland 3-2.

FCN er nu fem point efter FC København og kan i søndagens svære topkamp mod et revanchelystent og presset FCK spille sig tilbage i topduellen, og FCN's styrke på kontraløb i Herning kan give håb mod et FCK, der viste sig særdeles sårbare netop på kontra i nedturen mod Brøndby.

Efter en flot start på sæsonen i juli og august var efteråret bestemt ikke som håbet for FCN i ligaen, men nu er man bedst i ligaen i de seks forårskampe efter Brøndby IF.

Det er stadig det mest sandsynlige, at de første tre pladser fordeles mellem Brøndby, FC Midtjylland og FC København, men nordsjællænderne på det bedste både her i april og maj, og på at man har bygget noget langtidsholdbart og kan bruge læren fra et ekstremt hårdt efterår i fremtiden.

– Jeg tror, det kom bag på os alle sammen, hvad det egentlig vil sige at spille europæisk for os som en klub, der ikke har prøvet det ret mange gange før. Det er noget, der slider, og kræver forberedelsestid, siger Johannes Hoff Thorup.

– Men det er ikke nogen undskyldning. Det er noget, vi skal vænne os til, og vi må også erkende, at det var hårdt, og at vi til tider skulle bide tænderne sammen. Jeg håber, at næste sæson bliver det samme for os, at vi spiller europæisk, og at vi samtidig gør det godt i Superligaen, siger Johannes Hoff Thorup, der fortæller, at FC Nordsjælland fik god hjælp og inspiration fra gode kontakter i udlandet.

241299

– Vi gik meget dybt i vores forberedelser. Vi spurgte blandt andet klubber som Atalanta, Brighton og Newcastle, hvordan de har grebet det an. Uden yderligere sammenligning er det jo også hold, der er kommet ind og har skullet vænne sig til at være europæiske klubber, og som har oplevet og lært af, at det kan være svært, og at man skal have en kluborganisation, der er bygget til at gøre det, siger Johannes Hoff Thorup.

FC Nordsjælland har på nuværende tidspunkt spillet flere kampe, end man gjorde i hele sidste sæson, hvor man blev toer i Superligaen, og klubben og dens ledelse og ejere har på de interne linjer prioriteret Europa og tilvænningen til at spille europæisk højt.

Atalanta har de seneste år spillet sig op i toppen af Serie A og spillet Champions League i flere omgange, mens Newcastle i denne sæson gjorde comeback til Champions League efter mange års fravær.

FC Nordsjælland og Right To Dreams formand og direktør Tom Vernon har et godt forhold til Brighton og klubbens ejer Tony Bloom, og her kunne man høste råd fra Premier League-klubben, der ikke før den nuværende sæson havde prøvet af spille europæisk.

Nordsjællænderne går et par store uger i møde med søndagens FCK-kamp og så en kamp i pokalen i Århus torsdag i næste uge, hvor FCN skal forsøge at indhente et 2-3-nederlag fra den første semifinale i Farum i sidste uge.

FC Nordsjælland har takket være klubbens finansielt stærke ejere oprustet markant i spillerbudget i de seneste år. Læs mere om det her og se alle 12 Superliga-klubbers budgetter her.







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

‘De har grinet deres røv i laser’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Thomas Frank er favorit til jobbet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gift Links hylder FCK-legende

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Thomas Delaney er fortid’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Mathias Zanka går viralt

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Real Madrid – Bayern

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Jakob Poulsen maner til ro

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Færdig i Manchester City

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Parisere får Reds til at rødme

FIFA åbner sag mod Spanien

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

Nu åbner Wind op for fremtiden

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden