HERNING (Tipsbladet): FC Nordsjælland spillede sig i første runde af medaljeslutspillet ind i toppen igen ved at slå FC Midtjylland 3-2.
FCN er nu fem point efter FC København og kan i søndagens svære topkamp mod et revanchelystent og presset FCK spille sig tilbage i topduellen, og FCN's styrke på kontraløb i Herning kan give håb mod et FCK, der viste sig særdeles sårbare netop på kontra i nedturen mod Brøndby.
Efter en flot start på sæsonen i juli og august var efteråret bestemt ikke som håbet for FCN i ligaen, men nu er man bedst i ligaen i de seks forårskampe efter Brøndby IF.
Det er stadig det mest sandsynlige, at de første tre pladser fordeles mellem Brøndby, FC Midtjylland og FC København, men nordsjællænderne på det bedste både her i april og maj, og på at man har bygget noget langtidsholdbart og kan bruge læren fra et ekstremt hårdt efterår i fremtiden.
– Jeg tror, det kom bag på os alle sammen, hvad det egentlig vil sige at spille europæisk for os som en klub, der ikke har prøvet det ret mange gange før. Det er noget, der slider, og kræver forberedelsestid, siger Johannes Hoff Thorup.
– Men det er ikke nogen undskyldning. Det er noget, vi skal vænne os til, og vi må også erkende, at det var hårdt, og at vi til tider skulle bide tænderne sammen. Jeg håber, at næste sæson bliver det samme for os, at vi spiller europæisk, og at vi samtidig gør det godt i Superligaen, siger Johannes Hoff Thorup, der fortæller, at FC Nordsjælland fik god hjælp og inspiration fra gode kontakter i udlandet.

– Vi gik meget dybt i vores forberedelser. Vi spurgte blandt andet klubber som Atalanta, Brighton og Newcastle, hvordan de har grebet det an. Uden yderligere sammenligning er det jo også hold, der er kommet ind og har skullet vænne sig til at være europæiske klubber, og som har oplevet og lært af, at det kan være svært, og at man skal have en kluborganisation, der er bygget til at gøre det, siger Johannes Hoff Thorup.
FC Nordsjælland har på nuværende tidspunkt spillet flere kampe, end man gjorde i hele sidste sæson, hvor man blev toer i Superligaen, og klubben og dens ledelse og ejere har på de interne linjer prioriteret Europa og tilvænningen til at spille europæisk højt.
Atalanta har de seneste år spillet sig op i toppen af Serie A og spillet Champions League i flere omgange, mens Newcastle i denne sæson gjorde comeback til Champions League efter mange års fravær.
FC Nordsjælland og Right To Dreams formand og direktør Tom Vernon har et godt forhold til Brighton og klubbens ejer Tony Bloom, og her kunne man høste råd fra Premier League-klubben, der ikke før den nuværende sæson havde prøvet af spille europæisk.
Nordsjællænderne går et par store uger i møde med søndagens FCK-kamp og så en kamp i pokalen i Århus torsdag i næste uge, hvor FCN skal forsøge at indhente et 2-3-nederlag fra den første semifinale i Farum i sidste uge.
FC Nordsjælland har takket være klubbens finansielt stærke ejere oprustet markant i spillerbudget i de seneste år. Læs mere om det her og se alle 12 Superliga-klubbers budgetter her.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brasiliansk VM-mavepuster
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER