Der har været godt gang i kuglepennen i SønderjyskE i denne uge.
Først var det den tidligere Brøndby-spiller Roni Arabaci, der forlængede sin kontrakt, dernæst fulgte Superligaens topscorer Haji Wright i slipstrømmen, inden det blev unge Isak Steiner Jensens tur.
Nu er SønderjyskE klar med forlængelse nummer fire.
Læs også:OB-anfører overrasket over flyvende SønderjyskE
Denne gang er det den 20-årige angriber Peter Christiansen, der har lavet en ny kontrakt med topholdet. Peter Christiansen har forlænget sin aftale frem til udgangen af 2024.
– Peter Christiansen er et godt eksempel på vores talentudvikling, når det er bedst. Han er blevet formet godt i vores eget akademi, og han har virkelig budt sig godt til, efter han kom op i 3F Superliga-truppen. Vi har nu tre meget stærke angribere i Peter Christiansen, Anders K. Jacobsen og Haji Wright, og der er virkelig kamp om pladserne, siger sportschef Hans Jørgen Haysen og tilføjer:
– Jeg er glad for, at det ikke er mig, der skal dække Peter Christiansen op i kampene. Han er ren gift i feltet, og han har et hurtigt, kort aftræk, hvor han nærmest kan drible og afslutte på samme tid. Senest så vi hans kliniske afslutning i Skive, da han sendte os videre i Sydbank Pokalen efter en god aktion. Han har en god indstilling til tingene, og han er meget trænings- og læringsparat, så jeg er sikker på, at han går en lys fremtid i møde, siger Hans Jørgen Haysen.
Læs også:Optakt: OB – SønderjyskE
Hovedpersonen er glad for sin nye aftale.
– Det føles rigtig rart. Det er dejligt, at klubben stadig tror på mig, og nu glæder jeg mig egentlig bare til at komme ud på banen og vise, at det er rigtigt af klubben at satse på mig. Det er dejligt, at der nu er styr på, hvad der skal ske de næste år. Det giver noget ro, og det giver mig noget at arbejde hen imod. Nu handler det om at fortsætte det hårde arbejde på træningsbanen, og min ambition er da også, at jeg i løbet af kontraktperioden skal ind og blive fast starter, og jeg vil klø på for, at det sker så hurtigt som muligt, siger Peter Christiansen.
Angriberen har spillet 42 kampe for SønderjyskE og har scoret syv mål.
Læs også:Jubel i Sønderjylland: Superliga-topscorer forlænger
Læs også:– Det var fedt, at de havde brug for at gøre os dårligere
Læs også:Har overbevist: SønderjyskE forlænger med tidligere BIF-talent
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Oddset styrtdykker
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
