Der har været godt gang i kuglepennen i SønderjyskE i denne uge.
Først var det den tidligere Brøndby-spiller Roni Arabaci, der forlængede sin kontrakt, dernæst fulgte Superligaens topscorer Haji Wright i slipstrømmen, inden det blev unge Isak Steiner Jensens tur.
Nu er SønderjyskE klar med forlængelse nummer fire.
Læs også:OB-anfører overrasket over flyvende SønderjyskE
Denne gang er det den 20-årige angriber Peter Christiansen, der har lavet en ny kontrakt med topholdet. Peter Christiansen har forlænget sin aftale frem til udgangen af 2024.
– Peter Christiansen er et godt eksempel på vores talentudvikling, når det er bedst. Han er blevet formet godt i vores eget akademi, og han har virkelig budt sig godt til, efter han kom op i 3F Superliga-truppen. Vi har nu tre meget stærke angribere i Peter Christiansen, Anders K. Jacobsen og Haji Wright, og der er virkelig kamp om pladserne, siger sportschef Hans Jørgen Haysen og tilføjer:
– Jeg er glad for, at det ikke er mig, der skal dække Peter Christiansen op i kampene. Han er ren gift i feltet, og han har et hurtigt, kort aftræk, hvor han nærmest kan drible og afslutte på samme tid. Senest så vi hans kliniske afslutning i Skive, da han sendte os videre i Sydbank Pokalen efter en god aktion. Han har en god indstilling til tingene, og han er meget trænings- og læringsparat, så jeg er sikker på, at han går en lys fremtid i møde, siger Hans Jørgen Haysen.
Læs også:Optakt: OB – SønderjyskE
Hovedpersonen er glad for sin nye aftale.
– Det føles rigtig rart. Det er dejligt, at klubben stadig tror på mig, og nu glæder jeg mig egentlig bare til at komme ud på banen og vise, at det er rigtigt af klubben at satse på mig. Det er dejligt, at der nu er styr på, hvad der skal ske de næste år. Det giver noget ro, og det giver mig noget at arbejde hen imod. Nu handler det om at fortsætte det hårde arbejde på træningsbanen, og min ambition er da også, at jeg i løbet af kontraktperioden skal ind og blive fast starter, og jeg vil klø på for, at det sker så hurtigt som muligt, siger Peter Christiansen.
Angriberen har spillet 42 kampe for SønderjyskE og har scoret syv mål.
Læs også:Jubel i Sønderjylland: Superliga-topscorer forlænger
Læs også:– Det var fedt, at de havde brug for at gøre os dårligere
Læs også:Har overbevist: SønderjyskE forlænger med tidligere BIF-talent
LIVE
LIVE: Overrasket over Roony-beslutning
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
