Randers FC har haft en uge præget af coronavirus, men lidt modgang kan komme dem til gode på banen, mener anføreren.
Det er langt fra en ønskeoptakt, Randers FC får til søndagens kamp mod Lyngby Boldklub. Det understreger kaptajn Erik Marxen over for Randers Amtsavis.
Den turbulente optakt skyldes, at cheftræner Thomas Thomasberg mandag blev testet positiv for coronavirus, og at spillerne tidligst kan være tilbage på træningsbanen igen torsdag. Der skal spillere nemlig testes igen og efterfølgende genoptages træningen med de spillere og trænere, som tester negativ.
Læs også:OB er hårdt ramt af skader inden Superliga-brag
Men selvom Erik Marxen og kompagni havde ønsket sig en anden optakt, kan den udfordrende situation give lidt ekstra blod på tanden.
- Det er naturligvis ikke en ønskeoptakt, men nogle gange kan det også give lidt ekstra procenter, når man vil vise, at man godt kan trods udfordringer. Heldigvis spiller vi søndag i den her uge, så vi har tid til at få tingene på plads, og jeg er også sikker på, at vi er der 100 procent på søndag, siger Erik Marxen til Randers Amtsavis.
Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind
Tirsdag blev alle spillere og trænere i Randers FC testet, og her testede ingen positiv.
Søndagens kamp spilles søndag klokken 18.00 i Lyngby, og begge hold må formentlig klare sig uden deres normale cheftrænere. Thomas Thomasberg er nemlig mere end tvivlsom til kampen efter hans positive test, mens Lyngby Boldklubs cheftræner, Christian Nielsen, er ude for i år med en kraftig hjernerystelse samt et piskesmæld.
Læs også:Optakt: OB - AaB
Læs også:- Vi forstår selvfølgelig, hvis Michael lytter til vandrørene
Læs også:Laudrup efter FCM's første point: De tænker ikke så meget på de penge
-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md - brug koden Tip2020 ved betaling
Seneste rygter
AaB-spiller kan være på vej mod chokskifte
AaB-kriger på blokken i fransk klub
18-årigt dansk angrebstalent på vej til Italien
Juventus-favorit på vej til Simon Kjærs Milan
Barca er interesseret i Premier League-spillere
Fokus
Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK
I januar tager Tipsbladet hver fredag et hurtigt kig på tre Superliga-klubber og de aftaler, de indgik i transfervinduet fra august til start-oktober.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk