Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Nature Energi Park
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obaab #sldk
Holdnyt:
OB:
De havde og har fortsat ambitioner om top seks i Odense, men fynboerne har haft problemer i denne sæson, hvor man aktuelt bare er nummer 10. Senest blev det til et skuffende 1-2 nederlag til Randers. Selv om man er nummer 10, er det værd at have med, at der “kun” er fire point op til sjettepladsen, så længere væk er fynboerne ikke. Nu er det så et opgør mod AaB, der venter.
Den kamp er vigtig for OB, der har fået 11 point i de første 10 runder i Superligaen, og nu står over for et hold, der ligger fem point foran på femtepladsen. For OB handler det om at holde snor i top seks-holdene, og et af dem er altså AaB.
Skader er OB ramt af. Jens Jakob Thomasen er færdig for i år, da han har en brækket tå. Alexander Juel Andersen, Max Fenger og Tarik Ibrahimagic var alle ude senest, og ingen af dem er med mod AaB. Det samme gør sig gældende for venstre back Jørgen Skjelvik.
Jeppe Tverskov udgik senest med en skade, og han misser også kampen. Det samme gør Aron Thrandarson, mens der er én glædelig nyhed, nemlig at angriber Mart Lieder er i truppen.
AaB:
Nordjyderne AaB går til opgøret med 16 point for de første 10 kampe, og skiftet fra Jacob Friis til den midlertidige træner Peter Feher har ikke haft en negativ effekt på holdet fra Aalborg.
Læs også:Laudrup efter FCM’s første point: De tænker ikke så meget på de penge
Klubben spillede senest 0-0 ude mod FC Midtjylland, og Peter Feher er startet med otte point i de første fire Superliga-kampe i spidsen for holdet.
Sportschef Inge André Olsen kigger fortsat efter en permanent afløser for Friis, men Feher har købt sportschefen tid med gode resultater. Og er den rigtige mand ikke i markedet, kan Feher også selv være i spil til at træne holdet på den lange bane.
AaB’s dygtige midtbanespiller Pedro Ferreira vender tilbage fra overstået karantæne, og han forventes at gå direkte i startopstillingen. Mathias Ross og Tim Prica vender tilbage fra skader, og det efterlader Oscar Hiljemark som eneste mand på skadeslisten.
Karantæne:
OB: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-3-3): Christensen – Laursen, Larsen, Lund, Lund – Kløve, Opondo, Okosun – Sabbi, Jebali, Frøkjær-Jensen
AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Ross – Pallesen, Ferreira, Fossum, Ahlmann – Kusk, Børsting, Andersen
Læs også:Atalanta-træner sur over FCM-finte: Det var upassende
Profilen:
Stopper Rasmus Thelander er blevet en vigtig brik i defensiven hos AaB. Den duelstærke stopper spillede en fantastisk kamp senest, hvor han pakkede FC Midtjyllands Sory Kaba ind. Det skal han nu forsøge at gøre igen over for mere mobile offensive spillere.
Vidste du, at..:
Det er ikke første gang, at OB under Jakob Michelsen er kommet dårligt fra land. Det gjorde holdet også i første sæson med Michelsen ved roret. Tilbage i 2018 havde man bare to point efter de første seks runder i Superligaen, og da der var spillet 10 kampe, havde man ni point. De ni point er to point færre, end OB har for 10 kampe i denne sæson. Så det er faktisk en bedre sæsonstart end for to år siden. Alligevel endte klubben faktisk på tredjepladsen, da Grundspillet var forbi.
Dom:
Det bliver et tæt opgør i Odense mellem to mandskaber, der defensivt har kvaliteter til at lukke ned for modstanderen. Udeholdet er blevet et godt pressende og kompakt hold, der også søger at spille hurtigt fremad.
OB har kniven for struben efter en svag sæsonstart, og vi forventer at se et hold, der kommer flyvende ud til opgøret. De mange skader i Odense kan have en effekt, men vi tror på, at fynboerne får en yderst vigtig sejr fredag. 1-0 til OB.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – Randers FC
Læs også:Sådan gik det til da FCM hentede første CL-point mod Atalanta
Læs også:Ærlig FCM-boss: Det er jo ikke drømmen det her
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
