Mohamed Daramy, der i denne sæson har været udlejet fra Ajax til FC København, blev søndag sendt hjem fra den danske landsholdslejr.
Her er der efterfølgende blevet peget på, at Daramy angiveligt kun lever op til to ud af 12 kriterier for en god landsholdsspiller, hvilket B.T. tidligere i dag kunne fortælle.
Fra DBU's side er det dog ikke blevet forklaret, hvad de forskellige kriterier er, mens de har været ude og afvise sandheden i historien, der har modtaget stor kritik fra Thomas Gravesen og Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, som mener, at det ligner en krigserklæring.
I Superliga-klubben Lyngby – som flere gange har haft stor succes med satiriske indslag på sociale medier – er man dog ikke bange for at komme med et kækt indspark til den verserende debat.
Det sker på deres Twitter-profil, hvor de med en god portion selvironi kommer med klubbens 12 kriterier til en Lyngby-spiller. Med deres forhold til islændinge i truppen og på cheftræner-posten er det da også kommet med som en alternativ vej, at man blot er fra Island.
Derudover går nogle af kriterierne på, at du skal kunne spille for en lav løn, ikke sparke udefra og kunne antallet af landskampe som assistenttræner Mikkel Beckmann har spillet.
Indtil videre er opslaget blevet taget godt imod, og det er også den eneste årsag til, at Lyngby BK har valgt at bringe det.
– Der er ikke så meget i det. Det er ren sjov, og det kan vi godt lide at lave i Lyngby, hvilket vi har en historie for at gøre. Her så vi vores snit til at byde ind med en sjov vinkel, siger klubbens kommunikationschef, Frederik Scheuermann, til Tipsbladet.
Er I ikke bange for at proppe mere brænde på bålet?
– Nej, det er vi ikke. Jeg tænker, at den er så karikeret, så alle kan se, at det kun er ment i ren sjov. Der er ikke noget af det som passer, så det er vi ikke nervøse for. Vi stoler på, at stort set alle kan se, at det er ment med et smil på læben.
De 12 kriterier til en Lyngby-spiller kan iøvrigt ses nedenfor.
Det kan godt være, at der ikke er 12 kriterier hos DBU, men det er der altså i Lyngby Boldklub..
— Lyngby Boldklub (@LyngbyBoldklub) June 19, 2023
Der er dog også en enkelt undtagelse… #SammenForLyngby pic.twitter.com/mmFcP3Rtsf
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED