De kommer i en lind strøm i Superligaen: Bøderne.
Det er snarere reglen end undtagelsen, at der efter hver runde uddeles en eller flere bøder, og oftest er årsagen noteret som “Tilskueradfærd” i Disciplinærinstansens sagsarkiv. Med andre ord er det ting som pyroteknik eller uroligheder på lægterne.
Tipsbladet har gennemgået sagsarkivet, og i Superliga-grundspillets første 22 runder blev der uddelt i alt 37 bøder til klubberne. I slutspillet er der hidtil kun blevet uddelt en bøde.
Og de i alt 38 bøder løb op i hele 2.775.000 kroner.

Dertil kommer adskillige advarsler for forskellige forseelser såsom “Forsinket kampstart”, mens flere hold også blev idømt tilskuerstraffe og skulle lukke visse afsnit på deres stadioner.
Den mest straffede klub er FC København, der blev idømt hele 11 bøder i grundspillet. Det svarer altså til, at “løverne” efter hver anden kamp blev tildelt en bøde for det ene eller andet. I alt skulle de hoste op med næsten en millioner kroner i bøder.
Ovenikøbet har FCK fået en stor bøde i Europa i denne sæson.
Nummer to på listen er Brøndby, der foruden bøder for samlet set 630.000 kroner også blev hårdt ramt af en tilskuerstraf i efteråret, hvor de skulle lukke Sydsiden og begrænse stadionkapaciteten i flere kampe.
Du kan se hele oversigten over bøderegnen i tabellen længere oppe i artiklen.
Kun to klubber har desuden ikke fået en bøde af Disciplinærforeningen i denne sæson, og det er Vejle Boldklub og Sønderjyske.
Derudover er FC Nordsjælland sluppet billigt med en bøde på 5.000 kroner for sneboldskast i en kamp mod AGF, ligesom Lyngby også “kun” har skullet betale 15.000 kroner i bøde.
Der resterer dog stadig en række kampe i Superligaens slutspil, og mon ikke, at der som minimum venter en håndfuld bøder yderligere.
Tidligere på ugen fik Brøndby IF som nævnt slutspillets første bøde, da de blågule blev idømt en bøde på 60.000 kroner for “Tilskueradfærd” mod FC Midtjylland. Det bliver næppe den sidste bøde, der uddeles af Disciplinærinstansen dette forår.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL