De kommer i en lind strøm i Superligaen: Bøderne.
Det er snarere reglen end undtagelsen, at der efter hver runde uddeles en eller flere bøder, og oftest er årsagen noteret som “Tilskueradfærd” i Disciplinærinstansens sagsarkiv. Med andre ord er det ting som pyroteknik eller uroligheder på lægterne.
Tipsbladet har gennemgået sagsarkivet, og i Superliga-grundspillets første 22 runder blev der uddelt i alt 37 bøder til klubberne. I slutspillet er der hidtil kun blevet uddelt en bøde.
Og de i alt 38 bøder løb op i hele 2.775.000 kroner.

Dertil kommer adskillige advarsler for forskellige forseelser såsom “Forsinket kampstart”, mens flere hold også blev idømt tilskuerstraffe og skulle lukke visse afsnit på deres stadioner.
Den mest straffede klub er FC København, der blev idømt hele 11 bøder i grundspillet. Det svarer altså til, at “løverne” efter hver anden kamp blev tildelt en bøde for det ene eller andet. I alt skulle de hoste op med næsten en millioner kroner i bøder.
Ovenikøbet har FCK fået en stor bøde i Europa i denne sæson.
Nummer to på listen er Brøndby, der foruden bøder for samlet set 630.000 kroner også blev hårdt ramt af en tilskuerstraf i efteråret, hvor de skulle lukke Sydsiden og begrænse stadionkapaciteten i flere kampe.
Du kan se hele oversigten over bøderegnen i tabellen længere oppe i artiklen.
Kun to klubber har desuden ikke fået en bøde af Disciplinærforeningen i denne sæson, og det er Vejle Boldklub og Sønderjyske.
Derudover er FC Nordsjælland sluppet billigt med en bøde på 5.000 kroner for sneboldskast i en kamp mod AGF, ligesom Lyngby også “kun” har skullet betale 15.000 kroner i bøde.
Der resterer dog stadig en række kampe i Superligaens slutspil, og mon ikke, at der som minimum venter en håndfuld bøder yderligere.
Tidligere på ugen fik Brøndby IF som nævnt slutspillets første bøde, da de blågule blev idømt en bøde på 60.000 kroner for “Tilskueradfærd” mod FC Midtjylland. Det bliver næppe den sidste bøde, der uddeles af Disciplinærinstansen dette forår.
LIVE
LIVE: Grimme scener i HSV-brag
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TOPNYHED
Emre Mor færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW