De kommer i en lind strøm i Superligaen: Bøderne.
Det er snarere reglen end undtagelsen, at der efter hver runde uddeles en eller flere bøder, og oftest er årsagen noteret som “Tilskueradfærd” i Disciplinærinstansens sagsarkiv. Med andre ord er det ting som pyroteknik eller uroligheder på lægterne.
Tipsbladet har gennemgået sagsarkivet, og i Superliga-grundspillets første 22 runder blev der uddelt i alt 37 bøder til klubberne. I slutspillet er der hidtil kun blevet uddelt en bøde.
Og de i alt 38 bøder løb op i hele 2.775.000 kroner.

Dertil kommer adskillige advarsler for forskellige forseelser såsom “Forsinket kampstart”, mens flere hold også blev idømt tilskuerstraffe og skulle lukke visse afsnit på deres stadioner.
Den mest straffede klub er FC København, der blev idømt hele 11 bøder i grundspillet. Det svarer altså til, at “løverne” efter hver anden kamp blev tildelt en bøde for det ene eller andet. I alt skulle de hoste op med næsten en millioner kroner i bøder.
Ovenikøbet har FCK fået en stor bøde i Europa i denne sæson.
Nummer to på listen er Brøndby, der foruden bøder for samlet set 630.000 kroner også blev hårdt ramt af en tilskuerstraf i efteråret, hvor de skulle lukke Sydsiden og begrænse stadionkapaciteten i flere kampe.
Du kan se hele oversigten over bøderegnen i tabellen længere oppe i artiklen.
Kun to klubber har desuden ikke fået en bøde af Disciplinærforeningen i denne sæson, og det er Vejle Boldklub og Sønderjyske.
Derudover er FC Nordsjælland sluppet billigt med en bøde på 5.000 kroner for sneboldskast i en kamp mod AGF, ligesom Lyngby også “kun” har skullet betale 15.000 kroner i bøde.
Der resterer dog stadig en række kampe i Superligaens slutspil, og mon ikke, at der som minimum venter en håndfuld bøder yderligere.
Tidligere på ugen fik Brøndby IF som nævnt slutspillets første bøde, da de blågule blev idømt en bøde på 60.000 kroner for “Tilskueradfærd” mod FC Midtjylland. Det bliver næppe den sidste bøde, der uddeles af Disciplinærinstansen dette forår.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT