Med fem runder igen i efterårssæsonen er en kort sæson, der allerede føles lidt lang takket være al corona-kaosset, ved at sætte sig.
Topkampen mellem AGF og FC Midtjylland er efter vores overbevisning også kampen mellem nummer et og to på listen over ligaens lige nu stærkeste mandskaber.
Århusianerne er bestemt ikke uovervindelige, men deres stil har givet FC Midtjylland problemer og er intet ønske-udlæg efter en landsholdspause med mange FCM-folk på landsholdene.
SønderjyskE’s Haji Wright lader til at være ude med en skade i de næste uger, og det udfordrer det nuværende tophold, der dog sagtens kan skabe yderligere problemer for OB. Med træner Jakob Michelsens kontraktudløb til sommer skal der nok ikke være et hul op til Top 6 i den korte vinterpause, hvis den aftale skal fornyes.
Brøndby ligger i toppen men har ligesom OB også et træner-spørgsmål med et snarligt kontraktudløb hængende over hovedet. Det var dejligt med landsholdsdebut til Andreas Maxsø og Jesper Lindstrøm, men det rykker ikke ved, at Brøndby spillemæssigt kun lige hænger på toppen med yderste led på fingrene.
Vejle, FC Nordsjælland og AaB skal også finde ud af, hvad vej pilen præcist peger på halvvejen i grundspillet i vinterpausen.
Men ingen er under samme pres som FC København. Glem alt om en tilvænningsperiode for cheftræner Jess Thorup. Der skal sættes prop i den lækkende defensiv og vindes kampe, nærmest uanset hvordan. Økonomien i moderselskabet er meget hårdt ramt af corona, og kun mesterskabet tæller.
I den tunge ende finder vi FCK’s næste modstander, Randers FC, der altså bare skal have point for rimelige indsatser, der slet ikke afspejles i syv point og status som det hold, Horsens og Lyngby i bunden hænger deres hatte på.
Og hold nu op, der er meget på spil i den fredagskamp i Lyngby. Den kamp skal begge hold bare vinde, da især i en sæson, hvor de ser overmatchede ud mod mange Superliga-hold og står med katastrofale to point hver i otte kampe.
Horsens maner til ro og tror på den nye cheftræner Jonas Dal, Lyngby er vanvittig uheldig med cheftræner Christian Nielsens hjernerystelse, men trænerne er egentlig også sekundære begge steder.
En sejr vil betyde alt for et selvtillidsforladt bundhold, uanset om sejrsmålet så skal komme på en afrettet clearing fra dommerens bagdel.
Powerranking før 9. runde
1: AGF
2: FC Midtjylland
3: SønderjyskE
4: FC Nordsjælland
5: Vejle
6: AaB
7: Brøndby
8: FC København
9: OB
10: Randers FC
11: Horsens
12: Lyngby
Seneste runde
Randers FC-AaB 1-2
Lyngby-AGF 1-2
FC Nordsjælland-Vejle Boldklub 1-1
Brøndby IF-OB 3-1
FC Midtjylland-FC København 4-0
AC Horsens-SønderjyskE 0-3
Statistik
Næste runde
Fredag 19.00: Lyngby-AC Horsens
Søndag 14.00: AaB-FC Nordsjælland
Søndag 14.00: OB-SønderjyskE
Søndag 16.00: AGF-FC Midtjylland
Søndag 18.00: Vejle Boldklub-Brøndby IF
Mandag 19.00: FC København-Randers FC
Læs også:Spanier kædes sammen med AaB: Ville være et godt skridt for mig
Læs også:– Det undrer mig helt klart, at Brøndby ikke har forlænget
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Optakt: AaB – FC Nordsjælland
Læs også:AaB’s pokalkamp får ny dato og ny arena
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
FCK hævner sig mod OB i Parken
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
AVIS
