Med fem runder igen i efterårssæsonen er en kort sæson, der allerede føles lidt lang takket være al corona-kaosset, ved at sætte sig.
Topkampen mellem AGF og FC Midtjylland er efter vores overbevisning også kampen mellem nummer et og to på listen over ligaens lige nu stærkeste mandskaber.
Århusianerne er bestemt ikke uovervindelige, men deres stil har givet FC Midtjylland problemer og er intet ønske-udlæg efter en landsholdspause med mange FCM-folk på landsholdene.
SønderjyskE’s Haji Wright lader til at være ude med en skade i de næste uger, og det udfordrer det nuværende tophold, der dog sagtens kan skabe yderligere problemer for OB. Med træner Jakob Michelsens kontraktudløb til sommer skal der nok ikke være et hul op til Top 6 i den korte vinterpause, hvis den aftale skal fornyes.
Brøndby ligger i toppen men har ligesom OB også et træner-spørgsmål med et snarligt kontraktudløb hængende over hovedet. Det var dejligt med landsholdsdebut til Andreas Maxsø og Jesper Lindstrøm, men det rykker ikke ved, at Brøndby spillemæssigt kun lige hænger på toppen med yderste led på fingrene.
Vejle, FC Nordsjælland og AaB skal også finde ud af, hvad vej pilen præcist peger på halvvejen i grundspillet i vinterpausen.
Men ingen er under samme pres som FC København. Glem alt om en tilvænningsperiode for cheftræner Jess Thorup. Der skal sættes prop i den lækkende defensiv og vindes kampe, nærmest uanset hvordan. Økonomien i moderselskabet er meget hårdt ramt af corona, og kun mesterskabet tæller.
I den tunge ende finder vi FCK’s næste modstander, Randers FC, der altså bare skal have point for rimelige indsatser, der slet ikke afspejles i syv point og status som det hold, Horsens og Lyngby i bunden hænger deres hatte på.
Og hold nu op, der er meget på spil i den fredagskamp i Lyngby. Den kamp skal begge hold bare vinde, da især i en sæson, hvor de ser overmatchede ud mod mange Superliga-hold og står med katastrofale to point hver i otte kampe.
Horsens maner til ro og tror på den nye cheftræner Jonas Dal, Lyngby er vanvittig uheldig med cheftræner Christian Nielsens hjernerystelse, men trænerne er egentlig også sekundære begge steder.
En sejr vil betyde alt for et selvtillidsforladt bundhold, uanset om sejrsmålet så skal komme på en afrettet clearing fra dommerens bagdel.
Powerranking før 9. runde
1: AGF
2: FC Midtjylland
3: SønderjyskE
4: FC Nordsjælland
5: Vejle
6: AaB
7: Brøndby
8: FC København
9: OB
10: Randers FC
11: Horsens
12: Lyngby
Seneste runde
Randers FC-AaB 1-2
Lyngby-AGF 1-2
FC Nordsjælland-Vejle Boldklub 1-1
Brøndby IF-OB 3-1
FC Midtjylland-FC København 4-0
AC Horsens-SønderjyskE 0-3
Statistik
Næste runde
Fredag 19.00: Lyngby-AC Horsens
Søndag 14.00: AaB-FC Nordsjælland
Søndag 14.00: OB-SønderjyskE
Søndag 16.00: AGF-FC Midtjylland
Søndag 18.00: Vejle Boldklub-Brøndby IF
Mandag 19.00: FC København-Randers FC
Læs også:Spanier kædes sammen med AaB: Ville være et godt skridt for mig
Læs også:– Det undrer mig helt klart, at Brøndby ikke har forlænget
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Optakt: AaB – FC Nordsjælland
Læs også:AaB’s pokalkamp får ny dato og ny arena
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
‘Hekstisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Snart kan det give rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Brian Riemer peger på tre årsager
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
