Superliga-profil sælges til Dubai-klub

Tipsbladet kan afsløre, at Saeid Ezatolahi snart er fortid i Superligaen, da han er blevet solgt til Dubai-klubben Shabab Al Ahli.



Superligaen bliver snart en profil mindre.

Selvom det danske transfervindue er lukket, så har klubberne stadig mulighed for at sælge spillere, og det har Vejle Boldklub gjort.

Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben har solgt midtbaneprofilen Saeid Ezatolahi, der skifter til Dubai-klubben Shabab Al Ahli.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er det kun de sidste små detaljer, der mangler, og Vejle-fansene skal derfor ikke forvente, at Ezatolahi er i klubben længe endnu.

Ezatolahi har kun et halvt år tilbage af sin Vejle-kontrakt, så det giver god mening at sælge ham nu, inden han til sommer ville kunne smutte gratis.

Den 27-årige midtbanespiller er netop kommet hjem fra en god Asian Cup-kampagne med Iran, hvor Ezatolahi og co. nåede hele vejen til semifinalen.

De flotte præstationer for Iran har skabt sig i interesse fra Shabab Al Ahli, der nu har valgt at finde pengepungen frem.

Ezatolahi kom til Vejle i sommeren 2020, hvor han blev hentet på en fri transfer fra russiske Rostov. Undervejs har han været på et enkelt lejeophold, men det er i alt blevet til 84 kampe i Vejle-trøjen, hvori der blev lavet ni kasser og seks assister.

På sine gode dage har Ezatolahi vist højt niveau, men i mange kampe er han forsvundet for meget, hvorfor han i flere kampe er kommet fra bænken.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Silkeborg IF – Randers FC

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Viborg FF – FC Nordsjælland

Spår stor transferaktivitet i FC København

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Bayern München laver vildt comeback



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget