Superliga-retur? ‘Jeg kigger mod Danmark’

Den tidligere Brøndby-islænding kigger blandt andet mod Superligaen denne sommer.



Hjörtur Hermannsson har tilbragt de seneste fire år af karrieren i Sydeuropa, men det danske sprog er ikke glemt.  

– Det er godt at snakke lidt dansk. Det er et stykke tid siden, at jeg har gjort det, så jeg håber, at det går godt, indleder han med et grin, da Tipsbladet fanger den tidligere Brøndby-spiller over en telefonforbindelse.

I øvrigt på glimrende dansk. 

Og det kan godt være, at islandske Hjörtur Hermannsson skal vænne sig til at tale en masse dansk igen. Denne sommer udløber hans kontrakt i græske Volos FC, hvor han har haft et stærkt forår, og i den forbindelse holder han døren for et Superliga-comeback åben på vid gab.  

– Jeg glæder mig bare til processen. Jeg er meget åben for det hele. Siden jeg spillede i Brøndby, har jeg fået familie, så jeg skal også tænke på dem, men jeg er meget åben. Jeg kender Superligaen godt, så jeg kigger selvfølgelig også mod Danmark.

– Jeg kigger på Skandinavien. Det hele. Jeg har også spillet i Italien (for Pisa, red.) i mange år, hvor det gik godt, siger Hjörtur Hermannsson. 

Frister Skandinavien mere nu på grund af familien? 

– Min ældste bliver tre år og skal snart i skole, så man skal også tænke på det. I livet som fodboldspiller skal man være forberedt på alt, men jeg havde fem fantastiske år i Danmark. Så uanset om det bliver Danmark, Sverige, Norge eller noget andet, så skal det hele passe sammen. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Kolossal stolthed over Brøndby-tiden’

Hjörtur Hermannsson, der i dag er 30 år, kom til Brøndby fra PSV i sommeren 2016 og nåede 157 kampe for klubben. 

Jeg kigger jo bare tilbage på den tid med kolossal stolthed. Det må jeg sige. Det var fem fantastiske år med så mange fantastiske mennesker. Vi vandt pokalen, vi vandt ligaen. Det er nok den bedste tid i min karrieren, sammen med tiden i Italien, siger han og tilføjer:

– Jeg er også meget glad for at se succesen, som Jesper (Sørensen) og Niels (Frederiksen) har fået i deres klubber efter Brøndby. Det er godt at se.

Da islændingens kontrakt med Brøndby udløb i sommeren 2021, skiftede han til Pisa i den næstbedste række i Italien. Her blev det til tre sæsoner, før han skiftede væk sidste sommer, og derfor har han fra afstand kunnet se, at danskerklubben er rykket op i Serie A.   

– Jeg er glad på deres vegne, at de nu er i Serie A. Det ville jeg gerne have været med til. Men jeg er også glad for, at de lyttede til mig og hentede nogle danskere ind! 

– Jeg opfordrede til at få nogle skandinaver ind. Jeg synes, vores mentalitet passer godt med italiensk fodbold. Nu lykkedes det for dem, og jeg er meget glad på deres vegne, at de nu er kommet op i Serie A. Det fortjener de, siger han med henvisning til, at Pisa i dag råder over Alexander Lind, Oliver Abildgaard, Henrik Meister og Malthe Højholt. 

Hjörtur Hermannsson, 30 år, har spillet 18 kampe for Volos i foråret med to mål til følge. 





Storklub byder på FCK- og FCM-emne



Mikel Arteta LIVE

TransferLIVE: Stor Arsenal-handel på plads


Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Skidt nyt for Frederik Rønnow?


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Bo Henriksen tæt på dansk profil

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller



Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Bekræfter interesse

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Her er Mileta Rajovic’ nye klub


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Officielt: FC København henter Suzuki

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Vil af med dansk keeper

Går i flæsket på Erik ten Hag

Prisen styrtdykker



Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

De henter Christian Gytkjær

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

FC København henter stortalent i Malmö FF

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt



Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det