Hvad siger I til, hvis jeres klub solgte den kreative og chanceskabende viceanfører og det store forsvarstalent halvvejs i en Superliga-sæson?
At det skulle ende sådan i AaB var en mulighed men nok ikke det, flest fans eller ansatte ville have gættet på i en nytårsquiz om egen klub, da 2024 blev til 2025.
Men det er der, AaB er nu, og det er ikke de voldsomme beløb, der er investeret i afløsere for Sebastian Otoa, der er solgt til Genoa, og Melker Widell, der er solgt til Swansea men lejet tilbage til Aalborg i foråret.
20-årige Elison Makolli er hentet til midterforsvaret i Malmö FF, og AaB har Widell gående indtil sommer og har lejet Isak Hansen-Aarøen til offensiven, så det er en helt rolig sportsdirektør i AaB, Tipsbladet taler med tidligt mandag eftermiddag på deadlinedagen.
– Der var et par af scenarierne, der blev til virkelighed, og så fulgte vi den plan, vi havde lagt. Og i det store hele er vi rigtig glade for, hvordan det er forløbet, siger James Gow til Tipsbladet.

Der opstod mere interesse for AaB’s unge profiler og hurtigere, end de fleste havde ventet.
– Jeg vil ikke kalde det hektisk, for det hele var velplanlagt og godt eksekveret. Vi har ikke på noget tidspunkt haft ryggen mod muren. Selvfølgelig blev det hektiske i nogle situationer, og vi skulle være helt sikre på, at vi traf gode beslutninger. Men det var aldrig ude af kontrol og der, hvor det hele sejlede for os. Vi havde en god plan for det hele, som vi eksekverede, og det er gået godt. Der er lagt en masse godt arbejde i det, og vi lukker i en god position, siger AaB-direktøren.
– I forhold til Melker, forlader han os jo ikke før til sommer. Og det er jeg meget bekvem med. Vi fandt en virkelig god løsning, og nu kan vi arbejde med alle mand har og planlægge godt frem mod sommer.
– I forhold til Sebastian havde vi en idé om, at nogle klubber ville være særdeles interesserede i ham. Men med et par skader og lidt mindre spilletid end forventet, havde jeg troet, interessen først for alvor ville komme til sommer. Men Genoa var virkelig aggressive og ville have en handel på plads. Og så viste det sig at være det rette tidspunkt at gøre det nu, siger James Gow.
Og her på sidste spilledag i det danske transfervindue tror James Gow ikke, at der sker noget voldsomt i AaB, med mindre nogen dukker op med helt vanvittige millionbud på en AaB-spiller, hvilket James Gow understreger ikke ligger i kortene.
– Jeg forventer ikke, at vi skal have nogen ind, og jeg tror heller ikke, der sker ret meget i forhold til folk, der skal ud. Jeg håber virkelig bare på en kedelig dag her, det er idealet, siger James Gow om dag, hvor det mest dramatiske har været en udlejning af reserven Eugene Amankwah til Thisted og at AaB’s træning i Spanien blev afbrudt før tid på grund af tordenvejr.
AaB forlængede i sidste måned kontrakten med Mathias Jørgensen, der også har tiltrukket sig interesse efter en 2024 med mange scoringer for AaB efter et januar-skifte fra Esbjerg.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW