Efter en hektisk premiererunde og europæiske midtugekampe er der igen Superliga på programmet, og anden spillerunde er lidt af en “derbyrunde”. I hovedstaden tørner FC København og Brøndby IF sammen, mens Randers FC og AGF krydser klingre i det jyske. Voldsomt langt er der heller ikke fra Vejle til Haderslev.
Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig før anden spillerunde.
Kan nogen overhovedet lide Kamil Wilczek på søndag?
Det bliver en meget speciel søndag for Kamil Wilczek.
Den polske angriber hjemmebanedebuterer for FC København, og modstanderen er ingen ringere end Brøndby IF, hvor Wilczek som bekendt tidligere var anfører og en stor stjerne. Søndag står han i nationalarenaen i en hvid FCK-trøje, og spørgsmålet er, om der overhovedet er nogen – udover hans holdkammerater – der kan lide ham?
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Lyngby Boldklub
Brøndby-spillerne ser helt sikkert skævt til Kamil Wilczek efter det forbudte skifte til rivalen, og FCK’s egen fanfraktion Urban Crew, der hører til på Sektion 12 i Parken, har åbent meldt ud, at de aldrig kommer til at acceptere Kamil Wilczek. Og så er der pludselig ikke så mange potentielle venner tilbage.
Måske er Kamil Wilczek den, der er mindst ked af, at der blot lukkes 500 ind til kampen.
Kan AGF endelig få bugt med Randers FC?
Hver gang AGF og Randers FC tørner sammen, bliver århusianerne mindet om deres helt forfærdelige statistik mod kronjyderne. Denne gang er ingen undtagelse.
AGF er en større klub end Randers FC, de har flere fans og flere penge, men alligevel er det Randers, der opfører sig som storebror i de indbyrdes kampe. Hvis nogle skulle være i tvivl, har AGF ikke slået rivalerne siden august 2015. 12 gange har klubberne mødt hinanden siden da.
Læs også:Superliga powerranking: Kan BIF, AGF og OB holde sig over FC-klubberne?
I sidste sæson præsterede AGF som bekendt fremragende, men forbandelsen blev ikke brudt. Randers FC vandt 2-0 i 12 spillerunde, mens det blev 1-1 i Aarhus i den første kamp i dansk fodbold efter coronapausen.
Meget er gået op i en højere enhed for AGF det seneste års tid – nu skal de lige have den her skalp med.
Er der europæiske gummiben?
Vi er i den periode af sæsonen, hvor nogle klubber har mere travlt end andre. De klubber, der har kvalificeret sig til at spille i Europa, har meget at se til, og når anden spillerunde går i gang, har FC Midtjylland, AGF og FC København været ude i midtugekampe – de to sidstnævnte på udebane.
Det er ikke usædvanligt, at en europæisk kamp bliver fulgt op af en tam omgang i Superligaen, men det er nu, at topholdene skal vise, at de har bredde nok til at begå sig i flere turneringer.
Læs også:Andrija Pavlovic-agent: Brøndby vil være et godt skifte
Læs også:Tidligere Brøndby-spiller klar til at trodse sin klub: Vigtigste kamp i mit liv
Læs også:AaB belønner midtbanespiller med ny kontrakt
LIVE
TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
