Superliga-spørgsmål: Kan nogen overhovedet lide Wilczek på søndag?

Tipsbladet.dk zoomer ind på den kommende runde i Superligaen.



Efter en hektisk premiererunde og europæiske midtugekampe er der igen Superliga på programmet, og anden spillerunde er lidt af en “derbyrunde”. I hovedstaden tørner FC København og Brøndby IF sammen, mens Randers FC og AGF krydser klingre i det jyske. Voldsomt langt er der heller ikke fra Vejle til Haderslev.

Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig før anden spillerunde.

Kan nogen overhovedet lide Kamil Wilczek på søndag?

Det bliver en meget speciel søndag for Kamil Wilczek.

Den polske angriber hjemmebanedebuterer for FC København, og modstanderen er ingen ringere end Brøndby IF, hvor Wilczek som bekendt tidligere var anfører og en stor stjerne. Søndag står han i nationalarenaen i en hvid FCK-trøje, og spørgsmålet er, om der overhovedet er nogen – udover hans holdkammerater – der kan lide ham?

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Lyngby Boldklub

Brøndby-spillerne ser helt sikkert skævt til Kamil Wilczek efter det forbudte skifte til rivalen, og FCK’s egen fanfraktion Urban Crew, der hører til på Sektion 12 i Parken, har åbent meldt ud, at de aldrig kommer til at acceptere Kamil Wilczek. Og så er der pludselig ikke så mange potentielle venner tilbage.

Måske er Kamil Wilczek den, der er mindst ked af, at der blot lukkes 500 ind til kampen.

Kan AGF endelig få bugt med Randers FC?

Hver gang AGF og Randers FC tørner sammen, bliver århusianerne mindet om deres helt forfærdelige statistik mod kronjyderne. Denne gang er ingen undtagelse.

AGF er en større klub end Randers FC, de har flere fans og flere penge, men alligevel er det Randers, der opfører sig som storebror i de indbyrdes kampe. Hvis nogle skulle være i tvivl, har AGF ikke slået rivalerne siden august 2015. 12 gange har klubberne mødt hinanden siden da.

Læs også:Superliga powerranking: Kan BIF, AGF og OB holde sig over FC-klubberne?

I sidste sæson præsterede AGF som bekendt fremragende, men forbandelsen blev ikke brudt. Randers FC vandt 2-0 i 12 spillerunde, mens det blev 1-1 i Aarhus i den første kamp i dansk fodbold efter coronapausen.

Meget er gået op i en højere enhed for AGF det seneste års tid – nu skal de lige have den her skalp med.

Er der europæiske gummiben?

Vi er i den periode af sæsonen, hvor nogle klubber har mere travlt end andre. De klubber, der har kvalificeret sig til at spille i Europa, har meget at se til, og når anden spillerunde går i gang, har FC Midtjylland, AGF og FC København været ude i midtugekampe – de to sidstnævnte på udebane.

Det er ikke usædvanligt, at en europæisk kamp bliver fulgt op af en tam omgang i Superligaen, men det er nu, at topholdene skal vise, at de har bredde nok til at begå sig i flere turneringer.

Læs også:Andrija Pavlovic-agent: Brøndby vil være et godt skifte
Læs også:Tidligere Brøndby-spiller klar til at trodse sin klub: Vigtigste kamp i mit liv
Læs også:AaB belønner midtbanespiller med ny kontrakt






LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

PSG meldes enig med Barca-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

‘Et kæmpestort skifte’

Pressede på for FC København-exit

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Argentina – Schweiz