Superliga-spørgsmål: Kan nogen overhovedet lide Wilczek på søndag?

Tipsbladet.dk zoomer ind på den kommende runde i Superligaen.



Efter en hektisk premiererunde og europæiske midtugekampe er der igen Superliga på programmet, og anden spillerunde er lidt af en “derbyrunde”. I hovedstaden tørner FC København og Brøndby IF sammen, mens Randers FC og AGF krydser klingre i det jyske. Voldsomt langt er der heller ikke fra Vejle til Haderslev.

Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig før anden spillerunde.

Kan nogen overhovedet lide Kamil Wilczek på søndag?

Det bliver en meget speciel søndag for Kamil Wilczek.

Den polske angriber hjemmebanedebuterer for FC København, og modstanderen er ingen ringere end Brøndby IF, hvor Wilczek som bekendt tidligere var anfører og en stor stjerne. Søndag står han i nationalarenaen i en hvid FCK-trøje, og spørgsmålet er, om der overhovedet er nogen – udover hans holdkammerater – der kan lide ham?

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Lyngby Boldklub

Brøndby-spillerne ser helt sikkert skævt til Kamil Wilczek efter det forbudte skifte til rivalen, og FCK’s egen fanfraktion Urban Crew, der hører til på Sektion 12 i Parken, har åbent meldt ud, at de aldrig kommer til at acceptere Kamil Wilczek. Og så er der pludselig ikke så mange potentielle venner tilbage.

Måske er Kamil Wilczek den, der er mindst ked af, at der blot lukkes 500 ind til kampen.

Kan AGF endelig få bugt med Randers FC?

Hver gang AGF og Randers FC tørner sammen, bliver århusianerne mindet om deres helt forfærdelige statistik mod kronjyderne. Denne gang er ingen undtagelse.

AGF er en større klub end Randers FC, de har flere fans og flere penge, men alligevel er det Randers, der opfører sig som storebror i de indbyrdes kampe. Hvis nogle skulle være i tvivl, har AGF ikke slået rivalerne siden august 2015. 12 gange har klubberne mødt hinanden siden da.

Læs også:Superliga powerranking: Kan BIF, AGF og OB holde sig over FC-klubberne?

I sidste sæson præsterede AGF som bekendt fremragende, men forbandelsen blev ikke brudt. Randers FC vandt 2-0 i 12 spillerunde, mens det blev 1-1 i Aarhus i den første kamp i dansk fodbold efter coronapausen.

Meget er gået op i en højere enhed for AGF det seneste års tid – nu skal de lige have den her skalp med.

Er der europæiske gummiben?

Vi er i den periode af sæsonen, hvor nogle klubber har mere travlt end andre. De klubber, der har kvalificeret sig til at spille i Europa, har meget at se til, og når anden spillerunde går i gang, har FC Midtjylland, AGF og FC København været ude i midtugekampe – de to sidstnævnte på udebane.

Det er ikke usædvanligt, at en europæisk kamp bliver fulgt op af en tam omgang i Superligaen, men det er nu, at topholdene skal vise, at de har bredde nok til at begå sig i flere turneringer.

Læs også:Andrija Pavlovic-agent: Brøndby vil være et godt skifte
Læs også:Tidligere Brøndby-spiller klar til at trodse sin klub: Vigtigste kamp i mit liv
Læs også:AaB belønner midtbanespiller med ny kontrakt





TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Messi-katastrofe

Her kan du se Norge mod Senegal

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FCK går på rov i Viborg

FC Københavns talenter gør rent bord

Her kan du se Argentina mod Østrig

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Et skridt tættere Englands største stadion

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Argentina – Østrig

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Lyngby Boldklub sælger profil

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026