Superliga-stjerne afviste OB: Jeg blev lidt fornærmet

Alexander Bah var ikke tilfreds med det tilbud, han blev præsenteret for i OB, og derfor takkede fynboen nej til øens fodboldflagskib.



Alexander Bah er lige nu en stor profil i SønderjyskE og i Superligaen generelt. Wingbacken er så velspillende, at han i sidste måned fik debut på det danske landshold og tilmed scorede i en venskabskamp mod Sverige.

22-årige Alexander Bah kom til SønderjyskE i 2018 fra HB Køge, hvor han første gang fik lov til at snuse til professionel fodbold. I tilvalget af HB Køge lavede Bah også nogle fravalg – han takkede blandt andet nej til OB i 2016.

Alexander Bah er fynbo, og for de fleste fynboer er det en stor drøm at spille for OB, men Bahs mavefornemmelse var ikke god, efter at han havde været til prøvetræning i Ådalen.

Læs også:Brøndby-bombere og Bah: Her er de nominerede til Superliga-pris

– Jeg var en af de få fynske drenge, der valgte noget andet. Jeg tror, jeg blev lidt fornærmet over den pakke, de tilbød mig. Det virkede ikke, som om de troede 100 procent på mig i forhold til Køge, der ordret sagde til mig: ” Vi kan gøre dig til en Superliga-spiller på et tidspunkt.” Hvorimod de i OB sagde: ” Du kan måske blive Superliga-spiller.” Så det var egentlig, fordi jeg følte, Køge ville det mere, siger Alexander Bah til Tipsbladet.

I HB Køge voksede fynboen sig til en profil i den næstbedste række, men starten var ikke nem fra Alexander Bah, der nu var et godt stykke hjemmefra.

– Jeg var ensom i Køge, fordi jeg flyttede fra mine venner og min familie. Det var jeg ikke forberedt på, for det skete ret hurtigt. Jeg havde høj fraværsprocent i gymnasiet, så der var jeg ikke på fuld tid, og jeg var heller ikke ude i klubben på fuld tid. Jeg var på halv tid alle steder, og når jeg kom hjem, kunne jeg ikke restituere ordentligt, for jeg skulle lave lektier.

Læs også:Nye transferregler i England: Får stor betydning for klubberne

– Det første år var et ensomt år, tænkte jeg. Jeg er jo utrolig socialt anlagt, så det var svært for mig at føle mig ensom for første gang i 18 år. Det var vigtigt for mig at snakke med min familie, venner, kæreste og så få nogle sociale relationer på holdet. Men så lærer man at gøre det til en hverdag, og man lærer at spise bedre og at sove bedre, og det betyder meget. Så falder det lige pludselig i hak, fortæller han.

I interviewet afslører Alexander Bah også navnet på en anden Superliga-klub, som han afviste efter sit første år i HB Køge. Du kan læse hele det store interview i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen får du desuden det sidste kapitel om VM i Qatar, et stort interview med superstjernen Michael Essien – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Thorup erkender startvanskeligheder: Læste ikke truppens tilstand rigtigt
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – november
Læs også:AC Horsens tager afsked med midtbanespiller






LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Viaplay deler stor nyhed

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klubber holder øje med AaB-profil

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Rekordtransfer?

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

To danske klubber jagter formstærk angriber

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Hemmelig samtale med storklub

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Åbner for ny rolle i FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Storklub jagter FCK-emne

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten