Alexander Bah er lige nu en stor profil i SønderjyskE og i Superligaen generelt. Wingbacken er så velspillende, at han i sidste måned fik debut på det danske landshold og tilmed scorede i en venskabskamp mod Sverige.
22-årige Alexander Bah kom til SønderjyskE i 2018 fra HB Køge, hvor han første gang fik lov til at snuse til professionel fodbold. I tilvalget af HB Køge lavede Bah også nogle fravalg – han takkede blandt andet nej til OB i 2016.
Alexander Bah er fynbo, og for de fleste fynboer er det en stor drøm at spille for OB, men Bahs mavefornemmelse var ikke god, efter at han havde været til prøvetræning i Ådalen.
Læs også:Brøndby-bombere og Bah: Her er de nominerede til Superliga-pris
– Jeg var en af de få fynske drenge, der valgte noget andet. Jeg tror, jeg blev lidt fornærmet over den pakke, de tilbød mig. Det virkede ikke, som om de troede 100 procent på mig i forhold til Køge, der ordret sagde til mig: ” Vi kan gøre dig til en Superliga-spiller på et tidspunkt.” Hvorimod de i OB sagde: ” Du kan måske blive Superliga-spiller.” Så det var egentlig, fordi jeg følte, Køge ville det mere, siger Alexander Bah til Tipsbladet.
I HB Køge voksede fynboen sig til en profil i den næstbedste række, men starten var ikke nem fra Alexander Bah, der nu var et godt stykke hjemmefra.
– Jeg var ensom i Køge, fordi jeg flyttede fra mine venner og min familie. Det var jeg ikke forberedt på, for det skete ret hurtigt. Jeg havde høj fraværsprocent i gymnasiet, så der var jeg ikke på fuld tid, og jeg var heller ikke ude i klubben på fuld tid. Jeg var på halv tid alle steder, og når jeg kom hjem, kunne jeg ikke restituere ordentligt, for jeg skulle lave lektier.
Læs også:Nye transferregler i England: Får stor betydning for klubberne
– Det første år var et ensomt år, tænkte jeg. Jeg er jo utrolig socialt anlagt, så det var svært for mig at føle mig ensom for første gang i 18 år. Det var vigtigt for mig at snakke med min familie, venner, kæreste og så få nogle sociale relationer på holdet. Men så lærer man at gøre det til en hverdag, og man lærer at spise bedre og at sove bedre, og det betyder meget. Så falder det lige pludselig i hak, fortæller han.
I interviewet afslører Alexander Bah også navnet på en anden Superliga-klub, som han afviste efter sit første år i HB Køge. Du kan læse hele det store interview i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen får du desuden det sidste kapitel om VM i Qatar, et stort interview med superstjernen Michael Essien – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Thorup erkender startvanskeligheder: Læste ikke truppens tilstand rigtigt
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – november
Læs også:AC Horsens tager afsked med midtbanespiller
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
DAGENS SPILFORSLAG
Svækkede SIF taber i Randers
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
– Mange var søde, og så var der også lidt buhråb
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
MEDIE
