Superliga-stjerne afviste OB: Jeg blev lidt fornærmet

Alexander Bah var ikke tilfreds med det tilbud, han blev præsenteret for i OB, og derfor takkede fynboen nej til øens fodboldflagskib.



Alexander Bah er lige nu en stor profil i SønderjyskE og i Superligaen generelt. Wingbacken er så velspillende, at han i sidste måned fik debut på det danske landshold og tilmed scorede i en venskabskamp mod Sverige.

22-årige Alexander Bah kom til SønderjyskE i 2018 fra HB Køge, hvor han første gang fik lov til at snuse til professionel fodbold. I tilvalget af HB Køge lavede Bah også nogle fravalg – han takkede blandt andet nej til OB i 2016.

Alexander Bah er fynbo, og for de fleste fynboer er det en stor drøm at spille for OB, men Bahs mavefornemmelse var ikke god, efter at han havde været til prøvetræning i Ådalen.

Læs også:Brøndby-bombere og Bah: Her er de nominerede til Superliga-pris

– Jeg var en af de få fynske drenge, der valgte noget andet. Jeg tror, jeg blev lidt fornærmet over den pakke, de tilbød mig. Det virkede ikke, som om de troede 100 procent på mig i forhold til Køge, der ordret sagde til mig: ” Vi kan gøre dig til en Superliga-spiller på et tidspunkt.” Hvorimod de i OB sagde: ” Du kan måske blive Superliga-spiller.” Så det var egentlig, fordi jeg følte, Køge ville det mere, siger Alexander Bah til Tipsbladet.

I HB Køge voksede fynboen sig til en profil i den næstbedste række, men starten var ikke nem fra Alexander Bah, der nu var et godt stykke hjemmefra.

– Jeg var ensom i Køge, fordi jeg flyttede fra mine venner og min familie. Det var jeg ikke forberedt på, for det skete ret hurtigt. Jeg havde høj fraværsprocent i gymnasiet, så der var jeg ikke på fuld tid, og jeg var heller ikke ude i klubben på fuld tid. Jeg var på halv tid alle steder, og når jeg kom hjem, kunne jeg ikke restituere ordentligt, for jeg skulle lave lektier.

Læs også:Nye transferregler i England: Får stor betydning for klubberne

– Det første år var et ensomt år, tænkte jeg. Jeg er jo utrolig socialt anlagt, så det var svært for mig at føle mig ensom for første gang i 18 år. Det var vigtigt for mig at snakke med min familie, venner, kæreste og så få nogle sociale relationer på holdet. Men så lærer man at gøre det til en hverdag, og man lærer at spise bedre og at sove bedre, og det betyder meget. Så falder det lige pludselig i hak, fortæller han.

I interviewet afslører Alexander Bah også navnet på en anden Superliga-klub, som han afviste efter sit første år i HB Køge. Du kan læse hele det store interview i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen får du desuden det sidste kapitel om VM i Qatar, et stort interview med superstjernen Michael Essien – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Thorup erkender startvanskeligheder: Læste ikke truppens tilstand rigtigt
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – november
Læs også:AC Horsens tager afsked med midtbanespiller




LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Supercomputer: De vinder Superligaen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Afslører Brøndbys transferplaner

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arsenal jagter Spurs-stjerne