Alexander Bah er lige nu en stor profil i SønderjyskE og i Superligaen generelt. Wingbacken er så velspillende, at han i sidste måned fik debut på det danske landshold og tilmed scorede i en venskabskamp mod Sverige.
22-årige Alexander Bah kom til SønderjyskE i 2018 fra HB Køge, hvor han første gang fik lov til at snuse til professionel fodbold. I tilvalget af HB Køge lavede Bah også nogle fravalg – han takkede blandt andet nej til OB i 2016.
Alexander Bah er fynbo, og for de fleste fynboer er det en stor drøm at spille for OB, men Bahs mavefornemmelse var ikke god, efter at han havde været til prøvetræning i Ådalen.
Læs også:Brøndby-bombere og Bah: Her er de nominerede til Superliga-pris
– Jeg var en af de få fynske drenge, der valgte noget andet. Jeg tror, jeg blev lidt fornærmet over den pakke, de tilbød mig. Det virkede ikke, som om de troede 100 procent på mig i forhold til Køge, der ordret sagde til mig: ” Vi kan gøre dig til en Superliga-spiller på et tidspunkt.” Hvorimod de i OB sagde: ” Du kan måske blive Superliga-spiller.” Så det var egentlig, fordi jeg følte, Køge ville det mere, siger Alexander Bah til Tipsbladet.
I HB Køge voksede fynboen sig til en profil i den næstbedste række, men starten var ikke nem fra Alexander Bah, der nu var et godt stykke hjemmefra.
– Jeg var ensom i Køge, fordi jeg flyttede fra mine venner og min familie. Det var jeg ikke forberedt på, for det skete ret hurtigt. Jeg havde høj fraværsprocent i gymnasiet, så der var jeg ikke på fuld tid, og jeg var heller ikke ude i klubben på fuld tid. Jeg var på halv tid alle steder, og når jeg kom hjem, kunne jeg ikke restituere ordentligt, for jeg skulle lave lektier.
Læs også:Nye transferregler i England: Får stor betydning for klubberne
– Det første år var et ensomt år, tænkte jeg. Jeg er jo utrolig socialt anlagt, så det var svært for mig at føle mig ensom for første gang i 18 år. Det var vigtigt for mig at snakke med min familie, venner, kæreste og så få nogle sociale relationer på holdet. Men så lærer man at gøre det til en hverdag, og man lærer at spise bedre og at sove bedre, og det betyder meget. Så falder det lige pludselig i hak, fortæller han.
I interviewet afslører Alexander Bah også navnet på en anden Superliga-klub, som han afviste efter sit første år i HB Køge. Du kan læse hele det store interview i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen får du desuden det sidste kapitel om VM i Qatar, et stort interview med superstjernen Michael Essien – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Thorup erkender startvanskeligheder: Læste ikke truppens tilstand rigtigt
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – november
Læs også:AC Horsens tager afsked med midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
FCK-boss kan snart præsentere noget
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
NYHEDER
Går langt ned i løn
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
Mareridt for FC Augsburg
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
