Usikker stjerne overvejer at blive i FCM

FC Midtjylland udnyttede tidligere på året muligheden for at hente Anders Dreyer frem til sommer. Selv overvejer han blandt andre muligheder en permanent aftale med klubben.



Anders Dreyer sikrede under sit første ophold i FC Midtjylland klubben et mesterskab og sig selv en status som en stor stjerne i dansk fodbold.

Det endte sidste sommer i et skifte til russiske Rubin Kazan. Her blev det i første omgang til et halvt år, da FIFA, i kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine, tillod udenlandske spillere i russiske klubber at skifte græsgange frem til sommer.

Det udnyttede FC Midtjylland til at hente deres tidligere stjerne hjem igen i jagten på endnu et dansk mesterskab. I en periode lignede det en formsag, men i sidste ende blev FCK deres banemænd.

Tilbage står Anders Dreyer med en usikker fremtid, hvor han i princippet skal retur til Rubin Kazan, som netop er rykket ned i landets næstbedste række.

– Jeg ved ikke så meget. Jeg må se, hvad der bliver meldt ud. Indtil videre så er det her min sidste hjemmekamp, og fra den 1. juli, så er jeg på kontrakt i Rusland igen, men vi må vente og se, hvad der bliver meldt ud, siger Anders Dreyer til TV3 Sport.

FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, har heller ikke lagt skjult på, at hvis det hele kan gå op i en højere enhed, så vil han gerne fortsætte samarbejdet med Dreyer. Selv har offensivspilleren også en permanent aftale med sølvvinderne med i sine overvejelser.

– Selvfølgelig har jeg det. Jeg har det godt her i FC Midtjylland, men nu må vi se, hvad der sker. Nu har jeg en kamp her den 26 [pokalfinalen mod OB, red.], og så må vi tage den derefter.

Efter pokalfinalen har Anders Dreyer en måned til at blive klogere på fremtiden, hvor han også nævner, at han er åben overfor et udlandsskifte. Den 24-årige kantspiller har tidligere været i Brighton uden succes.

Du kan se hele interviewet med Anders Dreyer i afspilleren ovenfor, hvor han sætter ord på sine fremtidsplaner.





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Chido Obi var ustyrlig

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Sønderjyske – Silkeborg IF

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Boilesen peger på FC København

– Det er en gigantisk fiasko

Viborg FF – Brøndby IF

FC Midtjylland kørte OB over

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Præsenterer Thomas Franks afløser

AGF dummer sig mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

FCK-bænken var rasende!

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Salah strålede for Liverpool

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

OB – FC Midtjylland