Usikker stjerne overvejer at blive i FCM

FC Midtjylland udnyttede tidligere på året muligheden for at hente Anders Dreyer frem til sommer. Selv overvejer han blandt andre muligheder en permanent aftale med klubben.



Anders Dreyer sikrede under sit første ophold i FC Midtjylland klubben et mesterskab og sig selv en status som en stor stjerne i dansk fodbold.

Det endte sidste sommer i et skifte til russiske Rubin Kazan. Her blev det i første omgang til et halvt år, da FIFA, i kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine, tillod udenlandske spillere i russiske klubber at skifte græsgange frem til sommer.

Det udnyttede FC Midtjylland til at hente deres tidligere stjerne hjem igen i jagten på endnu et dansk mesterskab. I en periode lignede det en formsag, men i sidste ende blev FCK deres banemænd.

Tilbage står Anders Dreyer med en usikker fremtid, hvor han i princippet skal retur til Rubin Kazan, som netop er rykket ned i landets næstbedste række.

– Jeg ved ikke så meget. Jeg må se, hvad der bliver meldt ud. Indtil videre så er det her min sidste hjemmekamp, og fra den 1. juli, så er jeg på kontrakt i Rusland igen, men vi må vente og se, hvad der bliver meldt ud, siger Anders Dreyer til TV3 Sport.

FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, har heller ikke lagt skjult på, at hvis det hele kan gå op i en højere enhed, så vil han gerne fortsætte samarbejdet med Dreyer. Selv har offensivspilleren også en permanent aftale med sølvvinderne med i sine overvejelser.

– Selvfølgelig har jeg det. Jeg har det godt her i FC Midtjylland, men nu må vi se, hvad der sker. Nu har jeg en kamp her den 26 [pokalfinalen mod OB, red.], og så må vi tage den derefter.

Efter pokalfinalen har Anders Dreyer en måned til at blive klogere på fremtiden, hvor han også nævner, at han er åben overfor et udlandsskifte. Den 24-årige kantspiller har tidligere været i Brighton uden succes.

Du kan se hele interviewet med Anders Dreyer i afspilleren ovenfor, hvor han sætter ord på sine fremtidsplaner.



Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

– De skal skille sig af med ham!

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Kæmpe triumf for Frank

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Nu drømmer de stort i AGF

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Spanske medier i ekstase

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Trækker overskrifter i Sydkorea

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Han kommer til at have mareridt i nat

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Her sætter Vingegaard grænsen

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Tullberg skifter fire mand