Usikker stjerne overvejer at blive i FCM

FC Midtjylland udnyttede tidligere på året muligheden for at hente Anders Dreyer frem til sommer. Selv overvejer han blandt andre muligheder en permanent aftale med klubben.



Anders Dreyer sikrede under sit første ophold i FC Midtjylland klubben et mesterskab og sig selv en status som en stor stjerne i dansk fodbold.

Det endte sidste sommer i et skifte til russiske Rubin Kazan. Her blev det i første omgang til et halvt år, da FIFA, i kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine, tillod udenlandske spillere i russiske klubber at skifte græsgange frem til sommer.

Det udnyttede FC Midtjylland til at hente deres tidligere stjerne hjem igen i jagten på endnu et dansk mesterskab. I en periode lignede det en formsag, men i sidste ende blev FCK deres banemænd.

Tilbage står Anders Dreyer med en usikker fremtid, hvor han i princippet skal retur til Rubin Kazan, som netop er rykket ned i landets næstbedste række.

– Jeg ved ikke så meget. Jeg må se, hvad der bliver meldt ud. Indtil videre så er det her min sidste hjemmekamp, og fra den 1. juli, så er jeg på kontrakt i Rusland igen, men vi må vente og se, hvad der bliver meldt ud, siger Anders Dreyer til TV3 Sport.

FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, har heller ikke lagt skjult på, at hvis det hele kan gå op i en højere enhed, så vil han gerne fortsætte samarbejdet med Dreyer. Selv har offensivspilleren også en permanent aftale med sølvvinderne med i sine overvejelser.

– Selvfølgelig har jeg det. Jeg har det godt her i FC Midtjylland, men nu må vi se, hvad der sker. Nu har jeg en kamp her den 26 [pokalfinalen mod OB, red.], og så må vi tage den derefter.

Efter pokalfinalen har Anders Dreyer en måned til at blive klogere på fremtiden, hvor han også nævner, at han er åben overfor et udlandsskifte. Den 24-årige kantspiller har tidligere været i Brighton uden succes.

Du kan se hele interviewet med Anders Dreyer i afspilleren ovenfor, hvor han sætter ord på sine fremtidsplaner.





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Boro deprimerer Blues

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

FC København-fans raser

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Henter kæmpe Superliga-flop

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokpris på Victor Froholdt

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

I chok: ‘Tragikomisk’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Voldsomt skænderi i FC København

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

‘Jeg er fucking irriteret’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

FC København misser top seks

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp