Usikker stjerne overvejer at blive i FCM

FC Midtjylland udnyttede tidligere på året muligheden for at hente Anders Dreyer frem til sommer. Selv overvejer han blandt andre muligheder en permanent aftale med klubben.



Anders Dreyer sikrede under sit første ophold i FC Midtjylland klubben et mesterskab og sig selv en status som en stor stjerne i dansk fodbold.

Det endte sidste sommer i et skifte til russiske Rubin Kazan. Her blev det i første omgang til et halvt år, da FIFA, i kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine, tillod udenlandske spillere i russiske klubber at skifte græsgange frem til sommer.

Det udnyttede FC Midtjylland til at hente deres tidligere stjerne hjem igen i jagten på endnu et dansk mesterskab. I en periode lignede det en formsag, men i sidste ende blev FCK deres banemænd.

Tilbage står Anders Dreyer med en usikker fremtid, hvor han i princippet skal retur til Rubin Kazan, som netop er rykket ned i landets næstbedste række.

– Jeg ved ikke så meget. Jeg må se, hvad der bliver meldt ud. Indtil videre så er det her min sidste hjemmekamp, og fra den 1. juli, så er jeg på kontrakt i Rusland igen, men vi må vente og se, hvad der bliver meldt ud, siger Anders Dreyer til TV3 Sport.

FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, har heller ikke lagt skjult på, at hvis det hele kan gå op i en højere enhed, så vil han gerne fortsætte samarbejdet med Dreyer. Selv har offensivspilleren også en permanent aftale med sølvvinderne med i sine overvejelser.

– Selvfølgelig har jeg det. Jeg har det godt her i FC Midtjylland, men nu må vi se, hvad der sker. Nu har jeg en kamp her den 26 [pokalfinalen mod OB, red.], og så må vi tage den derefter.

Efter pokalfinalen har Anders Dreyer en måned til at blive klogere på fremtiden, hvor han også nævner, at han er åben overfor et udlandsskifte. Den 24-årige kantspiller har tidligere været i Brighton uden succes.

Du kan se hele interviewet med Anders Dreyer i afspilleren ovenfor, hvor han sætter ord på sine fremtidsplaner.



Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

FC København-handling går verden rundt 

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Brøndby sparer millioner

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Endelig er der godt nyt!

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FCM meldes interesseret – bud fra England

Legende om Højlund: Her er problemet

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

Fodboldforbund om FCK-planer: Jurister holder øje

Martin Spelmann stopper – det skal han nu

Sæsonens hurtigste mål i Manchester City-sejr

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Brøndby IF – FC Fredericia

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

FC Midtjylland tangerer klubrekord

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

AGF slår FC København i drama

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering

Højbjerg-scoring i Marseille-deler