Anders Dreyer sikrede under sit første ophold i FC Midtjylland klubben et mesterskab og sig selv en status som en stor stjerne i dansk fodbold.
Det endte sidste sommer i et skifte til russiske Rubin Kazan. Her blev det i første omgang til et halvt år, da FIFA, i kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine, tillod udenlandske spillere i russiske klubber at skifte græsgange frem til sommer.
Det udnyttede FC Midtjylland til at hente deres tidligere stjerne hjem igen i jagten på endnu et dansk mesterskab. I en periode lignede det en formsag, men i sidste ende blev FCK deres banemænd.
Tilbage står Anders Dreyer med en usikker fremtid, hvor han i princippet skal retur til Rubin Kazan, som netop er rykket ned i landets næstbedste række.
– Jeg ved ikke så meget. Jeg må se, hvad der bliver meldt ud. Indtil videre så er det her min sidste hjemmekamp, og fra den 1. juli, så er jeg på kontrakt i Rusland igen, men vi må vente og se, hvad der bliver meldt ud, siger Anders Dreyer til TV3 Sport.
FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, har heller ikke lagt skjult på, at hvis det hele kan gå op i en højere enhed, så vil han gerne fortsætte samarbejdet med Dreyer. Selv har offensivspilleren også en permanent aftale med sølvvinderne med i sine overvejelser.
– Selvfølgelig har jeg det. Jeg har det godt her i FC Midtjylland, men nu må vi se, hvad der sker. Nu har jeg en kamp her den 26 [pokalfinalen mod OB, red.], og så må vi tage den derefter.
Efter pokalfinalen har Anders Dreyer en måned til at blive klogere på fremtiden, hvor han også nævner, at han er åben overfor et udlandsskifte. Den 24-årige kantspiller har tidligere været i Brighton uden succes.
Du kan se hele interviewet med Anders Dreyer i afspilleren ovenfor, hvor han sætter ord på sine fremtidsplaner.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Supercomputer: Her er VM-finalen
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Norge – Frankrig
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
