Anders Dreyer sikrede under sit første ophold i FC Midtjylland klubben et mesterskab og sig selv en status som en stor stjerne i dansk fodbold.
Det endte sidste sommer i et skifte til russiske Rubin Kazan. Her blev det i første omgang til et halvt år, da FIFA, i kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine, tillod udenlandske spillere i russiske klubber at skifte græsgange frem til sommer.
Det udnyttede FC Midtjylland til at hente deres tidligere stjerne hjem igen i jagten på endnu et dansk mesterskab. I en periode lignede det en formsag, men i sidste ende blev FCK deres banemænd.
Tilbage står Anders Dreyer med en usikker fremtid, hvor han i princippet skal retur til Rubin Kazan, som netop er rykket ned i landets næstbedste række.
– Jeg ved ikke så meget. Jeg må se, hvad der bliver meldt ud. Indtil videre så er det her min sidste hjemmekamp, og fra den 1. juli, så er jeg på kontrakt i Rusland igen, men vi må vente og se, hvad der bliver meldt ud, siger Anders Dreyer til TV3 Sport.
FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, har heller ikke lagt skjult på, at hvis det hele kan gå op i en højere enhed, så vil han gerne fortsætte samarbejdet med Dreyer. Selv har offensivspilleren også en permanent aftale med sølvvinderne med i sine overvejelser.
– Selvfølgelig har jeg det. Jeg har det godt her i FC Midtjylland, men nu må vi se, hvad der sker. Nu har jeg en kamp her den 26 [pokalfinalen mod OB, red.], og så må vi tage den derefter.
Efter pokalfinalen har Anders Dreyer en måned til at blive klogere på fremtiden, hvor han også nævner, at han er åben overfor et udlandsskifte. Den 24-årige kantspiller har tidligere været i Brighton uden succes.
Du kan se hele interviewet med Anders Dreyer i afspilleren ovenfor, hvor han sætter ord på sine fremtidsplaner.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
