Superliga-stjerner skal betale kassen

Den nye top-topskat kommer også til at ramme flere af Superligaens stjerner.



Danskerne har i Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne fået en ny regering.

Partierne blev som en del af regeringsgrundlaget enige om flere nye skatteregler. Blandt andet blev en ny top-topskat indført, som kommer til at ramme landets rigeste. Tjener man over 2,5 millioner kroner om året, skal man betale yderligere 20 procent i skat.

Top-topskatten får således også konsekvenser for flere af Superligaens stjerner. Et eksempel er Andreas Cornelius, som Tipsbladet kunne afsløre tjener 12 millioner kroner om året.

Hans løn bliver med de nye skatteregler, som ventes at blive vedtaget under den nye regering, mindre værd. Her mister han i omegnen af 3,8 procent af sin nuværende løn.

Det svarer til, at han med den nye top-topskat skal betale omkring 2.177.500 i topskat, mens han før skulle betale godt og vel 1.717.500 i topskat. Det giver altså et tab på knap en halv million kroner – helt nøjagtigt 460.000.

Det samme gælder for en spiller som Rasmus Falk, der ligeledes kan se frem til et tab. Det gælder dog ikke Daniel Wass, som Brøndby IF hentede hjem i sommer efter mere end ti år i udlandet.

Han kom hjem på den såkaldte forskerordning på grund af sine mere end ti år i udlandet, hvorfor han skal betale markant mindre i skat. Den samme ordning gælder også udenlandske spillere i Superligaen som eksempelvis Carlos Zeca.

Lønmodtagere på forskerodning 27 procent i bruttoskat, og dertil kommer am-bidrag på 5,84 procent. Det vil sige, at den kommende Brøndby-stjerne slipper med at skulle betale godt 32 procent af sin løn i skat. Ordningen gælder i syv år.

Omvendt kan reglerne måske få konsekvenser ved spillerindkøb. Et tænkt eksempel, som i virkeligheden ikke er så tænkt igen, er Thomas Delaney, der rygtes retur til FC København.

Han har ikke været i udlandet i ti år, og kan derfor ikke komme hjem på forskerordningen. Er han blevet enig med FCK om en løn på eksempelvis 10 millioner kroner, så er den lige pludselig mindre værd, hvorfor han måske ikke stiller sig tilfreds alligevel.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Patrick Da Silva idømt fængsel

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Fyringstruet: – Han har to kampe

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

– Brøndby er chanceløse

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Dybt skuffet og trist

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

FC København-profil ude med sygdom

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Storklub meldes interesseret

Afvist

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Endelig godt nyt

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’