Superliga-veterans opråb: Godt med ældre spillere

Der er brug for erfarne spillere til at hjælpe alle de unge spillere, klubberne gerne vil vinde med og sælge, mener en af ligaens mest erfarne spillere.



ÅRHUS (Tipsbladet): I de seneste dage har Tipsbladet sat fokus på, i hvor høj grad de 12 Superliga-klubber bruger udenlandske eller egenudviklede spillere.

FC Midtjylland og FC København topper i brugen af udenlandske spillere, og Lyngby og Vejle topper brugen af egenudviklede spillere og beviser dermed, der er andre succeskriterier end at stille med mange mand, man selv har uddannet.

Forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard har prøvet at spille i vidt forskellige klubber i sidste og denne sæson med mesterskabet i FC Midtjylland og denne sæsons faste startplads hos AGF, hvor Uwe Rösler er særdeles tilfreds med sin nye stopper til ‘GF’s tremandsforsvar.

I FC Midtjylland hjalp Dalsgaard den unge kantkollega Darío Osorio og endte som dansk mester efter en sindsoprivende sæson, hvor trænere og holdkammerater satte pris på Dalsgaard som en af de få ældre spillere.

Forskellen i denne sæson er stor med FC Midtjylland som ligaens næstyngste mandskab og AGF som det klart ældste.

Henrik Dalsgaard mener ikke, den ene type spiller er mere rigtig eller forkert end andre, men en fordeling mellem spillertyperne er god at stræbe efter, mener Dalsgaard, der ud over årene i Superligaen også har spillet i Brentford, Zulte-Waregem og i en årrække med A-landsholdet.

– Der vil altid være en balance i forhold til, hvornår der er for få eller for mange af en bestemt gruppe spillere. Men hvis som klub har som målsætning og en central del af forretningsmodellen, at man gerne vil sælge unge spillere, skal de unge efter min mening have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

Dalsgaard satte enorm pris på Osorio og de andre unge i Midtjylland, ligesom han sætter stor pris på sammensætning af truppen i Århus med en del unge spillere, der kæmper for at komme på holdet, og mange veteraner, der indtil videre har spillet AGF til en tredjeplads.

Men i den evige jagt på nye talenter, der kan sælges, advarer AGF-veteranen mod at glemme det, han og andre erfarne spillere på et godt niveau kan hjælpe med på et Superliga-hold.

– I moderne fodbold er det jo sådan meget, at man nærmest ikke kan sælges videre, hvis man er over 23 år. Jeg er helt med på, at der en stor forretningsdel i det, og at det ikke kun handler om at vinde. Men de unge spillere skal også have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

Dalsgaard understreger, at der ikke skal gives fribilletter til nogen, men at have veteraner i en trup vil oftest være en hjælp for de unge i klubberne og de cheftrænere, der bliver målt både på sejre og på at bringe unge spillere frem, der kan sælges dyrt.

Og Dalsgaard fremhæver slutningen i FCM som et godt eksempel på, at erfaringen hjælper, hvor han sammen med Jonas Lössl og et par stykker andre tog en hovedrolle til træning og kamp men også i sociale rammer på et hold med et hav af nye spillere.

– Det synes jeg, FC Midtjylland gjorde til sidst, hvor vi var meget få, der til sidst stod med rigtig meget ansvar. Der var mange unge spillere, fantastiske unge spillere. Når det går godt, er der kun én vej, og det er fremad. Men når tingene ikke helt kører, kan det være godt at have nogle ældre spillere. Kvaliteten skal altid være der, ellers er det ligegyldigt med erfaring. Men man skal have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard.

Læs mere her om AGF’s brug af spillere og se også alt om Superligaens spillerbudgetter her.







LIVE

LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

FCK bød på landsholdsmålmand

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Henter FC København-spiller

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Trænerlegende stopper

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Kæk Wass: Han filmede!

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Mål i Madrid

Ny melding om fremtiden

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet