ÅRHUS (Tipsbladet): I de seneste dage har Tipsbladet sat fokus på, i hvor høj grad de 12 Superliga-klubber bruger udenlandske eller egenudviklede spillere.
FC Midtjylland og FC København topper i brugen af udenlandske spillere, og Lyngby og Vejle topper brugen af egenudviklede spillere og beviser dermed, der er andre succeskriterier end at stille med mange mand, man selv har uddannet.
Forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard har prøvet at spille i vidt forskellige klubber i sidste og denne sæson med mesterskabet i FC Midtjylland og denne sæsons faste startplads hos AGF, hvor Uwe Rösler er særdeles tilfreds med sin nye stopper til ‘GF’s tremandsforsvar.
I FC Midtjylland hjalp Dalsgaard den unge kantkollega Darío Osorio og endte som dansk mester efter en sindsoprivende sæson, hvor trænere og holdkammerater satte pris på Dalsgaard som en af de få ældre spillere.
Forskellen i denne sæson er stor med FC Midtjylland som ligaens næstyngste mandskab og AGF som det klart ældste.
Henrik Dalsgaard mener ikke, den ene type spiller er mere rigtig eller forkert end andre, men en fordeling mellem spillertyperne er god at stræbe efter, mener Dalsgaard, der ud over årene i Superligaen også har spillet i Brentford, Zulte-Waregem og i en årrække med A-landsholdet.
– Der vil altid være en balance i forhold til, hvornår der er for få eller for mange af en bestemt gruppe spillere. Men hvis som klub har som målsætning og en central del af forretningsmodellen, at man gerne vil sælge unge spillere, skal de unge efter min mening have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
Dalsgaard satte enorm pris på Osorio og de andre unge i Midtjylland, ligesom han sætter stor pris på sammensætning af truppen i Århus med en del unge spillere, der kæmper for at komme på holdet, og mange veteraner, der indtil videre har spillet AGF til en tredjeplads.

Men i den evige jagt på nye talenter, der kan sælges, advarer AGF-veteranen mod at glemme det, han og andre erfarne spillere på et godt niveau kan hjælpe med på et Superliga-hold.
– I moderne fodbold er det jo sådan meget, at man nærmest ikke kan sælges videre, hvis man er over 23 år. Jeg er helt med på, at der en stor forretningsdel i det, og at det ikke kun handler om at vinde. Men de unge spillere skal også have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
Dalsgaard understreger, at der ikke skal gives fribilletter til nogen, men at have veteraner i en trup vil oftest være en hjælp for de unge i klubberne og de cheftrænere, der bliver målt både på sejre og på at bringe unge spillere frem, der kan sælges dyrt.
Og Dalsgaard fremhæver slutningen i FCM som et godt eksempel på, at erfaringen hjælper, hvor han sammen med Jonas Lössl og et par stykker andre tog en hovedrolle til træning og kamp men også i sociale rammer på et hold med et hav af nye spillere.
– Det synes jeg, FC Midtjylland gjorde til sidst, hvor vi var meget få, der til sidst stod med rigtig meget ansvar. Der var mange unge spillere, fantastiske unge spillere. Når det går godt, er der kun én vej, og det er fremad. Men når tingene ikke helt kører, kan det være godt at have nogle ældre spillere. Kvaliteten skal altid være der, ellers er det ligegyldigt med erfaring. Men man skal have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard.
Læs mere her om AGF’s brug af spillere og se også alt om Superligaens spillerbudgetter her.
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
HELT VILDT
Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene
Slut: Imponerende Brøndby-sejr
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
TOPNYHED
Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
TOPNYHED
Prelec med kontant Christian Sørensen-melding
HELT VILDT
Sensationel udvikling på vej?
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
TOPNYHED
Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
NYHEDER
Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet
TOPNYHED
‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’
TOPNYHED
Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub
MEDIE
Skidt nyt for Andreas Christensen
NYHEDER
Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
HELT VILDT
Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini
På røven over dansk stjerne
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
TOPNYHED
– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab
EKSKLUSIVT
– Han får en stor stemme i FC København
NYHEDER
Thomas Frank og Tottenham vinder stort
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
NYHEDER
Fire på stribe for Hjulmand
NYHEDER
Eriksen med stor hyldest
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper
Sådan starter OB og Brøndby IF
HELT VILDT
Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale
OPTAKT
OB – Brøndby IF
MEDIE
Tophold jagter to danskere
Her kan du se OB mod Brøndby IF
NYHEDER
‘Kom uventet – det har været voldsomt’
LIGE NU
Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor
NYHEDER
Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred
NYHEDER