ÅRHUS (Tipsbladet): I de seneste dage har Tipsbladet sat fokus på, i hvor høj grad de 12 Superliga-klubber bruger udenlandske eller egenudviklede spillere.
FC Midtjylland og FC København topper i brugen af udenlandske spillere, og Lyngby og Vejle topper brugen af egenudviklede spillere og beviser dermed, der er andre succeskriterier end at stille med mange mand, man selv har uddannet.
Forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard har prøvet at spille i vidt forskellige klubber i sidste og denne sæson med mesterskabet i FC Midtjylland og denne sæsons faste startplads hos AGF, hvor Uwe Rösler er særdeles tilfreds med sin nye stopper til ‘GF’s tremandsforsvar.
I FC Midtjylland hjalp Dalsgaard den unge kantkollega Darío Osorio og endte som dansk mester efter en sindsoprivende sæson, hvor trænere og holdkammerater satte pris på Dalsgaard som en af de få ældre spillere.
Forskellen i denne sæson er stor med FC Midtjylland som ligaens næstyngste mandskab og AGF som det klart ældste.
Henrik Dalsgaard mener ikke, den ene type spiller er mere rigtig eller forkert end andre, men en fordeling mellem spillertyperne er god at stræbe efter, mener Dalsgaard, der ud over årene i Superligaen også har spillet i Brentford, Zulte-Waregem og i en årrække med A-landsholdet.
– Der vil altid være en balance i forhold til, hvornår der er for få eller for mange af en bestemt gruppe spillere. Men hvis som klub har som målsætning og en central del af forretningsmodellen, at man gerne vil sælge unge spillere, skal de unge efter min mening have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
Dalsgaard satte enorm pris på Osorio og de andre unge i Midtjylland, ligesom han sætter stor pris på sammensætning af truppen i Århus med en del unge spillere, der kæmper for at komme på holdet, og mange veteraner, der indtil videre har spillet AGF til en tredjeplads.

Men i den evige jagt på nye talenter, der kan sælges, advarer AGF-veteranen mod at glemme det, han og andre erfarne spillere på et godt niveau kan hjælpe med på et Superliga-hold.
– I moderne fodbold er det jo sådan meget, at man nærmest ikke kan sælges videre, hvis man er over 23 år. Jeg er helt med på, at der en stor forretningsdel i det, og at det ikke kun handler om at vinde. Men de unge spillere skal også have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
Dalsgaard understreger, at der ikke skal gives fribilletter til nogen, men at have veteraner i en trup vil oftest være en hjælp for de unge i klubberne og de cheftrænere, der bliver målt både på sejre og på at bringe unge spillere frem, der kan sælges dyrt.
Og Dalsgaard fremhæver slutningen i FCM som et godt eksempel på, at erfaringen hjælper, hvor han sammen med Jonas Lössl og et par stykker andre tog en hovedrolle til træning og kamp men også i sociale rammer på et hold med et hav af nye spillere.
– Det synes jeg, FC Midtjylland gjorde til sidst, hvor vi var meget få, der til sidst stod med rigtig meget ansvar. Der var mange unge spillere, fantastiske unge spillere. Når det går godt, er der kun én vej, og det er fremad. Men når tingene ikke helt kører, kan det være godt at have nogle ældre spillere. Kvaliteten skal altid være der, ellers er det ligegyldigt med erfaring. Men man skal have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard.
Læs mere her om AGF’s brug af spillere og se også alt om Superligaens spillerbudgetter her.
LIVE
LIVE: Præsenterer kæmpe million-overskud
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER