ÅRHUS (Tipsbladet): I de seneste dage har Tipsbladet sat fokus på, i hvor høj grad de 12 Superliga-klubber bruger udenlandske eller egenudviklede spillere.
FC Midtjylland og FC København topper i brugen af udenlandske spillere, og Lyngby og Vejle topper brugen af egenudviklede spillere og beviser dermed, der er andre succeskriterier end at stille med mange mand, man selv har uddannet.
Forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard har prøvet at spille i vidt forskellige klubber i sidste og denne sæson med mesterskabet i FC Midtjylland og denne sæsons faste startplads hos AGF, hvor Uwe Rösler er særdeles tilfreds med sin nye stopper til ‘GF’s tremandsforsvar.
I FC Midtjylland hjalp Dalsgaard den unge kantkollega Darío Osorio og endte som dansk mester efter en sindsoprivende sæson, hvor trænere og holdkammerater satte pris på Dalsgaard som en af de få ældre spillere.
Forskellen i denne sæson er stor med FC Midtjylland som ligaens næstyngste mandskab og AGF som det klart ældste.
Henrik Dalsgaard mener ikke, den ene type spiller er mere rigtig eller forkert end andre, men en fordeling mellem spillertyperne er god at stræbe efter, mener Dalsgaard, der ud over årene i Superligaen også har spillet i Brentford, Zulte-Waregem og i en årrække med A-landsholdet.
– Der vil altid være en balance i forhold til, hvornår der er for få eller for mange af en bestemt gruppe spillere. Men hvis som klub har som målsætning og en central del af forretningsmodellen, at man gerne vil sælge unge spillere, skal de unge efter min mening have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
Dalsgaard satte enorm pris på Osorio og de andre unge i Midtjylland, ligesom han sætter stor pris på sammensætning af truppen i Århus med en del unge spillere, der kæmper for at komme på holdet, og mange veteraner, der indtil videre har spillet AGF til en tredjeplads.

Men i den evige jagt på nye talenter, der kan sælges, advarer AGF-veteranen mod at glemme det, han og andre erfarne spillere på et godt niveau kan hjælpe med på et Superliga-hold.
– I moderne fodbold er det jo sådan meget, at man nærmest ikke kan sælges videre, hvis man er over 23 år. Jeg er helt med på, at der en stor forretningsdel i det, og at det ikke kun handler om at vinde. Men de unge spillere skal også have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
Dalsgaard understreger, at der ikke skal gives fribilletter til nogen, men at have veteraner i en trup vil oftest være en hjælp for de unge i klubberne og de cheftrænere, der bliver målt både på sejre og på at bringe unge spillere frem, der kan sælges dyrt.
Og Dalsgaard fremhæver slutningen i FCM som et godt eksempel på, at erfaringen hjælper, hvor han sammen med Jonas Lössl og et par stykker andre tog en hovedrolle til træning og kamp men også i sociale rammer på et hold med et hav af nye spillere.
– Det synes jeg, FC Midtjylland gjorde til sidst, hvor vi var meget få, der til sidst stod med rigtig meget ansvar. Der var mange unge spillere, fantastiske unge spillere. Når det går godt, er der kun én vej, og det er fremad. Men når tingene ikke helt kører, kan det være godt at have nogle ældre spillere. Kvaliteten skal altid være der, ellers er det ligegyldigt med erfaring. Men man skal have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard.
Læs mere her om AGF’s brug af spillere og se også alt om Superligaens spillerbudgetter her.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
OPTAKT
FC København – Randers FC
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
Sønderjyske – OB
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Farzam: Hans bundniveau var skræmmende
Lamine Yamal med karrierens første
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Tilbage efter regelbrud
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
Bayern München besejrer Dortmund i drama
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen