Superliga-veterans opråb: Godt med ældre spillere

Der er brug for erfarne spillere til at hjælpe alle de unge spillere, klubberne gerne vil vinde med og sælge, mener en af ligaens mest erfarne spillere.



ÅRHUS (Tipsbladet): I de seneste dage har Tipsbladet sat fokus på, i hvor høj grad de 12 Superliga-klubber bruger udenlandske eller egenudviklede spillere.

FC Midtjylland og FC København topper i brugen af udenlandske spillere, og Lyngby og Vejle topper brugen af egenudviklede spillere og beviser dermed, der er andre succeskriterier end at stille med mange mand, man selv har uddannet.

Forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard har prøvet at spille i vidt forskellige klubber i sidste og denne sæson med mesterskabet i FC Midtjylland og denne sæsons faste startplads hos AGF, hvor Uwe Rösler er særdeles tilfreds med sin nye stopper til ‘GF’s tremandsforsvar.

I FC Midtjylland hjalp Dalsgaard den unge kantkollega Darío Osorio og endte som dansk mester efter en sindsoprivende sæson, hvor trænere og holdkammerater satte pris på Dalsgaard som en af de få ældre spillere.

Forskellen i denne sæson er stor med FC Midtjylland som ligaens næstyngste mandskab og AGF som det klart ældste.

Henrik Dalsgaard mener ikke, den ene type spiller er mere rigtig eller forkert end andre, men en fordeling mellem spillertyperne er god at stræbe efter, mener Dalsgaard, der ud over årene i Superligaen også har spillet i Brentford, Zulte-Waregem og i en årrække med A-landsholdet.

– Der vil altid være en balance i forhold til, hvornår der er for få eller for mange af en bestemt gruppe spillere. Men hvis som klub har som målsætning og en central del af forretningsmodellen, at man gerne vil sælge unge spillere, skal de unge efter min mening have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

Dalsgaard satte enorm pris på Osorio og de andre unge i Midtjylland, ligesom han sætter stor pris på sammensætning af truppen i Århus med en del unge spillere, der kæmper for at komme på holdet, og mange veteraner, der indtil videre har spillet AGF til en tredjeplads.

Men i den evige jagt på nye talenter, der kan sælges, advarer AGF-veteranen mod at glemme det, han og andre erfarne spillere på et godt niveau kan hjælpe med på et Superliga-hold.

– I moderne fodbold er det jo sådan meget, at man nærmest ikke kan sælges videre, hvis man er over 23 år. Jeg er helt med på, at der en stor forretningsdel i det, og at det ikke kun handler om at vinde. Men de unge spillere skal også have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

Dalsgaard understreger, at der ikke skal gives fribilletter til nogen, men at have veteraner i en trup vil oftest være en hjælp for de unge i klubberne og de cheftrænere, der bliver målt både på sejre og på at bringe unge spillere frem, der kan sælges dyrt.

Og Dalsgaard fremhæver slutningen i FCM som et godt eksempel på, at erfaringen hjælper, hvor han sammen med Jonas Lössl og et par stykker andre tog en hovedrolle til træning og kamp men også i sociale rammer på et hold med et hav af nye spillere.

– Det synes jeg, FC Midtjylland gjorde til sidst, hvor vi var meget få, der til sidst stod med rigtig meget ansvar. Der var mange unge spillere, fantastiske unge spillere. Når det går godt, er der kun én vej, og det er fremad. Men når tingene ikke helt kører, kan det være godt at have nogle ældre spillere. Kvaliteten skal altid være der, ellers er det ligegyldigt med erfaring. Men man skal have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard.

Læs mere her om AGF’s brug af spillere og se også alt om Superligaens spillerbudgetter her.







Pludselig nævnte Zorniger Moukoko


Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

‘Nærmest et karaktermord’

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

Slut: Imponerende Brøndby-sejr

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

– Ingen har pengene til at friste mig

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Sensationel udvikling på vej?

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

Skidt nyt for Andreas Christensen

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Storroser Yuito Suzuki

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini

På røven over dansk stjerne

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab

– Han får en stor stemme i FC København

Thomas Frank og Tottenham vinder stort

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Fire på stribe for Hjulmand

Eriksen med stor hyldest

Skrækkeligt Napoli-nyt

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Sådan starter OB og Brøndby IF

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

OB – Brøndby IF

Tophold jagter to danskere

Her kan du se OB mod Brøndby IF

‘Kom uventet – det har været voldsomt’

Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor

Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred

Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp