Superliga-veterans opråb: Godt med ældre spillere

Der er brug for erfarne spillere til at hjælpe alle de unge spillere, klubberne gerne vil vinde med og sælge, mener en af ligaens mest erfarne spillere.



ÅRHUS (Tipsbladet): I de seneste dage har Tipsbladet sat fokus på, i hvor høj grad de 12 Superliga-klubber bruger udenlandske eller egenudviklede spillere.

FC Midtjylland og FC København topper i brugen af udenlandske spillere, og Lyngby og Vejle topper brugen af egenudviklede spillere og beviser dermed, der er andre succeskriterier end at stille med mange mand, man selv har uddannet.

Forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard har prøvet at spille i vidt forskellige klubber i sidste og denne sæson med mesterskabet i FC Midtjylland og denne sæsons faste startplads hos AGF, hvor Uwe Rösler er særdeles tilfreds med sin nye stopper til ‘GF’s tremandsforsvar.

I FC Midtjylland hjalp Dalsgaard den unge kantkollega Darío Osorio og endte som dansk mester efter en sindsoprivende sæson, hvor trænere og holdkammerater satte pris på Dalsgaard som en af de få ældre spillere.

Forskellen i denne sæson er stor med FC Midtjylland som ligaens næstyngste mandskab og AGF som det klart ældste.

Henrik Dalsgaard mener ikke, den ene type spiller er mere rigtig eller forkert end andre, men en fordeling mellem spillertyperne er god at stræbe efter, mener Dalsgaard, der ud over årene i Superligaen også har spillet i Brentford, Zulte-Waregem og i en årrække med A-landsholdet.

– Der vil altid være en balance i forhold til, hvornår der er for få eller for mange af en bestemt gruppe spillere. Men hvis som klub har som målsætning og en central del af forretningsmodellen, at man gerne vil sælge unge spillere, skal de unge efter min mening have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

Dalsgaard satte enorm pris på Osorio og de andre unge i Midtjylland, ligesom han sætter stor pris på sammensætning af truppen i Århus med en del unge spillere, der kæmper for at komme på holdet, og mange veteraner, der indtil videre har spillet AGF til en tredjeplads.

Men i den evige jagt på nye talenter, der kan sælges, advarer AGF-veteranen mod at glemme det, han og andre erfarne spillere på et godt niveau kan hjælpe med på et Superliga-hold.

– I moderne fodbold er det jo sådan meget, at man nærmest ikke kan sælges videre, hvis man er over 23 år. Jeg er helt med på, at der en stor forretningsdel i det, og at det ikke kun handler om at vinde. Men de unge spillere skal også have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

Dalsgaard understreger, at der ikke skal gives fribilletter til nogen, men at have veteraner i en trup vil oftest være en hjælp for de unge i klubberne og de cheftrænere, der bliver målt både på sejre og på at bringe unge spillere frem, der kan sælges dyrt.

Og Dalsgaard fremhæver slutningen i FCM som et godt eksempel på, at erfaringen hjælper, hvor han sammen med Jonas Lössl og et par stykker andre tog en hovedrolle til træning og kamp men også i sociale rammer på et hold med et hav af nye spillere.

– Det synes jeg, FC Midtjylland gjorde til sidst, hvor vi var meget få, der til sidst stod med rigtig meget ansvar. Der var mange unge spillere, fantastiske unge spillere. Når det går godt, er der kun én vej, og det er fremad. Men når tingene ikke helt kører, kan det være godt at have nogle ældre spillere. Kvaliteten skal altid være der, ellers er det ligegyldigt med erfaring. Men man skal have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard.

Læs mere her om AGF’s brug af spillere og se også alt om Superligaens spillerbudgetter her.





Ekspert: Her er Thomas Franks store problem


Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Er han Superligaens bedste træner?

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul

Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop

Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Brian Riemer tvunget til ændring

Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys

Overlegent! Steve Cooper må elske ham

Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent

– Billedet kan blive forringet

Fyret efter forfærdelig stime

Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’

Var i gang med at planlægge sine fridage

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

AGF-styrmand er ude resten af 2025

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’

Real Madrid spiller uafgjort

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Det er useriøst, FCK!

Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’

– Det er en katastrofe!

Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub

Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord

Giver status på Wahid Faghir

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

Verdens ældste drukner i helseby

Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte

Brøndby gør topkampen helt åben

Krisen kradser for Bo Henriksen

– Det gør bare så ondt