Superliga-veterans opråb: Godt med ældre spillere

Der er brug for erfarne spillere til at hjælpe alle de unge spillere, klubberne gerne vil vinde med og sælge, mener en af ligaens mest erfarne spillere.



ÅRHUS (Tipsbladet): I de seneste dage har Tipsbladet sat fokus på, i hvor høj grad de 12 Superliga-klubber bruger udenlandske eller egenudviklede spillere.

FC Midtjylland og FC København topper i brugen af udenlandske spillere, og Lyngby og Vejle topper brugen af egenudviklede spillere og beviser dermed, der er andre succeskriterier end at stille med mange mand, man selv har uddannet.

Forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard har prøvet at spille i vidt forskellige klubber i sidste og denne sæson med mesterskabet i FC Midtjylland og denne sæsons faste startplads hos AGF, hvor Uwe Rösler er særdeles tilfreds med sin nye stopper til ‘GF’s tremandsforsvar.

I FC Midtjylland hjalp Dalsgaard den unge kantkollega Darío Osorio og endte som dansk mester efter en sindsoprivende sæson, hvor trænere og holdkammerater satte pris på Dalsgaard som en af de få ældre spillere.

Forskellen i denne sæson er stor med FC Midtjylland som ligaens næstyngste mandskab og AGF som det klart ældste.

Henrik Dalsgaard mener ikke, den ene type spiller er mere rigtig eller forkert end andre, men en fordeling mellem spillertyperne er god at stræbe efter, mener Dalsgaard, der ud over årene i Superligaen også har spillet i Brentford, Zulte-Waregem og i en årrække med A-landsholdet.

– Der vil altid være en balance i forhold til, hvornår der er for få eller for mange af en bestemt gruppe spillere. Men hvis som klub har som målsætning og en central del af forretningsmodellen, at man gerne vil sælge unge spillere, skal de unge efter min mening have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

Dalsgaard satte enorm pris på Osorio og de andre unge i Midtjylland, ligesom han sætter stor pris på sammensætning af truppen i Århus med en del unge spillere, der kæmper for at komme på holdet, og mange veteraner, der indtil videre har spillet AGF til en tredjeplads.

Men i den evige jagt på nye talenter, der kan sælges, advarer AGF-veteranen mod at glemme det, han og andre erfarne spillere på et godt niveau kan hjælpe med på et Superliga-hold.

– I moderne fodbold er det jo sådan meget, at man nærmest ikke kan sælges videre, hvis man er over 23 år. Jeg er helt med på, at der en stor forretningsdel i det, og at det ikke kun handler om at vinde. Men de unge spillere skal også have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

Dalsgaard understreger, at der ikke skal gives fribilletter til nogen, men at have veteraner i en trup vil oftest være en hjælp for de unge i klubberne og de cheftrænere, der bliver målt både på sejre og på at bringe unge spillere frem, der kan sælges dyrt.

Og Dalsgaard fremhæver slutningen i FCM som et godt eksempel på, at erfaringen hjælper, hvor han sammen med Jonas Lössl og et par stykker andre tog en hovedrolle til træning og kamp men også i sociale rammer på et hold med et hav af nye spillere.

– Det synes jeg, FC Midtjylland gjorde til sidst, hvor vi var meget få, der til sidst stod med rigtig meget ansvar. Der var mange unge spillere, fantastiske unge spillere. Når det går godt, er der kun én vej, og det er fremad. Men når tingene ikke helt kører, kan det være godt at have nogle ældre spillere. Kvaliteten skal altid være der, ellers er det ligegyldigt med erfaring. Men man skal have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard.

Læs mere her om AGF’s brug af spillere og se også alt om Superligaens spillerbudgetter her.



Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Peter Schmeichel taget på sengen

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Dansk bomber med vildt mål i England

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Andreas Christensen skriver snart under

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Nyt nederlag til Thomas Frank

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Går langt ned i løn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Lange forhandlinger med FC København

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Neestrup reagerer på brudt aftale

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Rangers rundbarberer Dons igen

Stor ydmygelse

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne