ÅRHUS (Tipsbladet): I de seneste dage har Tipsbladet sat fokus på, i hvor høj grad de 12 Superliga-klubber bruger udenlandske eller egenudviklede spillere.
FC Midtjylland og FC København topper i brugen af udenlandske spillere, og Lyngby og Vejle topper brugen af egenudviklede spillere og beviser dermed, der er andre succeskriterier end at stille med mange mand, man selv har uddannet.
Forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard har prøvet at spille i vidt forskellige klubber i sidste og denne sæson med mesterskabet i FC Midtjylland og denne sæsons faste startplads hos AGF, hvor Uwe Rösler er særdeles tilfreds med sin nye stopper til ‘GF’s tremandsforsvar.
I FC Midtjylland hjalp Dalsgaard den unge kantkollega Darío Osorio og endte som dansk mester efter en sindsoprivende sæson, hvor trænere og holdkammerater satte pris på Dalsgaard som en af de få ældre spillere.
Forskellen i denne sæson er stor med FC Midtjylland som ligaens næstyngste mandskab og AGF som det klart ældste.
Henrik Dalsgaard mener ikke, den ene type spiller er mere rigtig eller forkert end andre, men en fordeling mellem spillertyperne er god at stræbe efter, mener Dalsgaard, der ud over årene i Superligaen også har spillet i Brentford, Zulte-Waregem og i en årrække med A-landsholdet.
– Der vil altid være en balance i forhold til, hvornår der er for få eller for mange af en bestemt gruppe spillere. Men hvis som klub har som målsætning og en central del af forretningsmodellen, at man gerne vil sælge unge spillere, skal de unge efter min mening have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
Dalsgaard satte enorm pris på Osorio og de andre unge i Midtjylland, ligesom han sætter stor pris på sammensætning af truppen i Århus med en del unge spillere, der kæmper for at komme på holdet, og mange veteraner, der indtil videre har spillet AGF til en tredjeplads.

Men i den evige jagt på nye talenter, der kan sælges, advarer AGF-veteranen mod at glemme det, han og andre erfarne spillere på et godt niveau kan hjælpe med på et Superliga-hold.
– I moderne fodbold er det jo sådan meget, at man nærmest ikke kan sælges videre, hvis man er over 23 år. Jeg er helt med på, at der en stor forretningsdel i det, og at det ikke kun handler om at vinde. Men de unge spillere skal også have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
Dalsgaard understreger, at der ikke skal gives fribilletter til nogen, men at have veteraner i en trup vil oftest være en hjælp for de unge i klubberne og de cheftrænere, der bliver målt både på sejre og på at bringe unge spillere frem, der kan sælges dyrt.
Og Dalsgaard fremhæver slutningen i FCM som et godt eksempel på, at erfaringen hjælper, hvor han sammen med Jonas Lössl og et par stykker andre tog en hovedrolle til træning og kamp men også i sociale rammer på et hold med et hav af nye spillere.
– Det synes jeg, FC Midtjylland gjorde til sidst, hvor vi var meget få, der til sidst stod med rigtig meget ansvar. Der var mange unge spillere, fantastiske unge spillere. Når det går godt, er der kun én vej, og det er fremad. Men når tingene ikke helt kører, kan det være godt at have nogle ældre spillere. Kvaliteten skal altid være der, ellers er det ligegyldigt med erfaring. Men man skal have nogen at læne sig op ad, siger Henrik Dalsgaard.
Læs mere her om AGF’s brug af spillere og se også alt om Superligaens spillerbudgetter her.
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen