Turneringschef: Her er tidsplanen for Superligaens kampprogram

Divisionsforeningen fortæller nu, hvornår kampprogrammet til slutspillet i Superligaen ligger klar.



Opd.: Tirsdag middag har Divisionsforeningen meldt ud, at programmet først forventes i løbet af tirsdagen – og altså ikke forventet ved 12-tiden, som turneringschef Peter Ebbesen i denne artikel siger.

Afslutningen på grundspillet i Superligaen var utrolig dramatisk med fede kampe, flotte mål, en koks af dimensioner af Thomas Hagelskjær, røde kort, træneruenigheder og et AaB-mandskab, der var bare ét ekstra scoret mål i hele sæsonen fra at komme med i mesterskabsspillet.

Og nu suger de 14 Superliga-klubber så luft ind, mens dansk fodbolds bedste række går på en lille pause på grund af landsholdsaktiviteter.

Når klubfodbolden vender tilbage, går Superligaen også ind i sin afgørende fase.

Heldigvis bliver det også snart offentliggjort, hvem der mødes hvornår. Det fortæller turneringschef i Divisionsforeningen Peter Ebbesen til tipsbladet.dk.

– Vores plan er at offentliggøre kampprogrammet, når tv-tiderne er med, ellers vil det være lidt værdiløst at offentliggøre. Mandag eftermiddag holder vi møder i programudvalget, og derefter sender vi det ud til tv. Når der så er valgt tv-tidspunkter til de første seks runder, sendes de til godkendelse og korrekturlæsning, så vi regner med at offentliggøre kampprogrammet for de første seks runder klokken 12.00 tirsdag på Superliga.dk, siger Peter Ebbesen og forklarer:

– Vi må sige, at grundspillet leverede varen. Nu gælder det for os om at få ordnet det sidste, og vi står bedst ved at offentliggøre noget, når vi også har kamptidspunktet.

Peter Ebbesen fortæller, at der er mange ting, der skal tages hensyn til. Blandt andet har alle hold en hjemme- og udekamp i de sidste to runder af mesterskabsspillet og gruppespillet. Det er mest fair, som han påpeger det.

De tre hold, der sluttede øverst i grundspillet – FCK, FCM og OB, slutter på hjemmebane i mesterskabsspillet, og derfor ved vi altså, hvilke hold der spiller hjemme og ude i sidste runde af mesterskabsspillet, og vi ved allerede nu også, at FC København og FC Midtjylland ikke kommer til at mødes i en guldduel i de to sidste runder af mesterskabsspillet.

– Men det er måske ikke så tosset at lægge (en kamp mellem de to tophold, red.) før de sidste to runder, for nogle gange er der måske ikke en guldduel i spil, når vi når derhen. 

Der er også andre hensyn som i det københavnske derby, hvor politiet er med inde over, og så er der også pokalturneringen, der kan have en indflydelse på, hvordan kampprogrammet ser ud.

– Vi prøver at kigge på, om vi kan undgå at OB møder FC Midtjylland, når de to hold også har pokalsemifinalen. Optimalt set tages der hensyn, men det er ikke sikkert, for det er også svært, når vi ser på, at det er et tætpakket program, hvor der eksempelvis er dobbeltprogram i påsken. Så der er en risiko for, at de to hold mødes to gange i træk, og hvis det sker, sørger vi for, at det bliver på hvert sit stadion, siger Peter Ebbesen.

Den første kamp i slutspillet er fredag den 29. marts.





Storklub vil hente Thomas Kristensen




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Andreas Christensen afviste Danmark

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

OB – FC Fredericia



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– En stor beslutning

Vild udtalelse blusser op i Italien

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Elkjær jubler over Frank

Sneijder: – Det kan blive meget akavet



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Chikaneret i 90 minutter

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Ikke sket i 8 år

Holdt på stor hemmelighed

– Det bliver skamredet

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku