Turneringschef: Her er tidsplanen for Superligaens kampprogram

Divisionsforeningen fortæller nu, hvornår kampprogrammet til slutspillet i Superligaen ligger klar.



Opd.: Tirsdag middag har Divisionsforeningen meldt ud, at programmet først forventes i løbet af tirsdagen – og altså ikke forventet ved 12-tiden, som turneringschef Peter Ebbesen i denne artikel siger.

Afslutningen på grundspillet i Superligaen var utrolig dramatisk med fede kampe, flotte mål, en koks af dimensioner af Thomas Hagelskjær, røde kort, træneruenigheder og et AaB-mandskab, der var bare ét ekstra scoret mål i hele sæsonen fra at komme med i mesterskabsspillet.

Og nu suger de 14 Superliga-klubber så luft ind, mens dansk fodbolds bedste række går på en lille pause på grund af landsholdsaktiviteter.

Når klubfodbolden vender tilbage, går Superligaen også ind i sin afgørende fase.

Heldigvis bliver det også snart offentliggjort, hvem der mødes hvornår. Det fortæller turneringschef i Divisionsforeningen Peter Ebbesen til tipsbladet.dk.

– Vores plan er at offentliggøre kampprogrammet, når tv-tiderne er med, ellers vil det være lidt værdiløst at offentliggøre. Mandag eftermiddag holder vi møder i programudvalget, og derefter sender vi det ud til tv. Når der så er valgt tv-tidspunkter til de første seks runder, sendes de til godkendelse og korrekturlæsning, så vi regner med at offentliggøre kampprogrammet for de første seks runder klokken 12.00 tirsdag på Superliga.dk, siger Peter Ebbesen og forklarer:

– Vi må sige, at grundspillet leverede varen. Nu gælder det for os om at få ordnet det sidste, og vi står bedst ved at offentliggøre noget, når vi også har kamptidspunktet.

Peter Ebbesen fortæller, at der er mange ting, der skal tages hensyn til. Blandt andet har alle hold en hjemme- og udekamp i de sidste to runder af mesterskabsspillet og gruppespillet. Det er mest fair, som han påpeger det.

De tre hold, der sluttede øverst i grundspillet – FCK, FCM og OB, slutter på hjemmebane i mesterskabsspillet, og derfor ved vi altså, hvilke hold der spiller hjemme og ude i sidste runde af mesterskabsspillet, og vi ved allerede nu også, at FC København og FC Midtjylland ikke kommer til at mødes i en guldduel i de to sidste runder af mesterskabsspillet.

– Men det er måske ikke så tosset at lægge (en kamp mellem de to tophold, red.) før de sidste to runder, for nogle gange er der måske ikke en guldduel i spil, når vi når derhen. 

Der er også andre hensyn som i det københavnske derby, hvor politiet er med inde over, og så er der også pokalturneringen, der kan have en indflydelse på, hvordan kampprogrammet ser ud.

– Vi prøver at kigge på, om vi kan undgå at OB møder FC Midtjylland, når de to hold også har pokalsemifinalen. Optimalt set tages der hensyn, men det er ikke sikkert, for det er også svært, når vi ser på, at det er et tætpakket program, hvor der eksempelvis er dobbeltprogram i påsken. Så der er en risiko for, at de to hold mødes to gange i træk, og hvis det sker, sørger vi for, at det bliver på hvert sit stadion, siger Peter Ebbesen.

Den første kamp i slutspillet er fredag den 29. marts.





Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Henter 16-årig i FC København

Dem kan FCM trække i Europa League

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Vil gøre det onde ved Brøndby

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Froholdt-video trækker overskrifter

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Første gang nogensinde for Eriksen

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

‘Han er tilgivet’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Her skal Sepp Piontek begraves

Liverpool – West Ham United

Stor overraskelse til FCM-træning

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

‘Jeg hadede verden’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Augsburg kan tæve Gedebukke

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Ny hooliganpakke er vedtaget

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’