Tipsbladet kan fredag afsløre, at Superliga-klubberne får mindst 95 millioner kroner ekstra til fordeling mellem sig i tv-penge fra sommeren 2012.
Klubberne går fra at fordele cirka 175 millioner kroner til at fordele omtrent 270 millioner kroner mellem sig i tv-penge i næste sæson, og pengene fordeles sådan, at der er store belønninger for de hold, der vinder mange kampe og slutter højt i tabellen.
Læs også: Fans raser i fællesskab
Sidste gang Superliga-klubberne indgik en ny tv-aftale i 2007 (for perioden 2009 til 2012), accelererede spillerlønningerne, mens der også blev handlet stort ind i transfervinduerne i 2007 og 2008, hvor der samtidig var højkonjukturer på de europæiske transfermarkeder.
Siden har de danske Superliga-klubber generelt haft særdeles svært ved at få balance i deres regnskaber, og spørgsmålet er, om klubberne igen lader sig friste til at handle stærke spillere, når der fra næste sæson altså er 95 millioner kroner ekstra at hente i tv-penge.
– Det vil være en naturlig fristelse at bruge nogle flere penge, men det kan også være, at de økonomiske realiteter sidder i baghovedet på klubberne, siger senioranalytiker ved Idrættens Analyseinstitut Rasmus Storm til Tipsbladet.
– Man kan håbe, at de bruger pengene til at betale af på deres gæld. Men jeg vil gerne se det, før jeg tror på det, siger Rasmus Storm.
Klubberne: Vi holder igen
Siden Superliga-klubberne og tv-stationerne indgik den nye tv-aftale i midten af september har Superliga-lederne ikke ligefrem talt højt om, at de fra næste sæson får en masse ekstra tv-midler.
Med Brøndby IF, AaB, AGF og flere andre klubber på økonomiske slankekure regner de klubledere, Tipsbladet har talt med, ikke med, at udsigten til ekstra tv-midler får deres klubberne – eller konkurrenterne – til at handle ekstra ind til sommer.
– Klublederne skal vise, at vi kan bruge pengene til at skabe balance frem for på et lønkapløb, siger Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen.
– Vi er ikke til at lokke, selv hvis vi skulle få en upside ud af den nye tv-aftale. Vi brænder ikke pengene af på spillere, siger Brøndby IF’s administrerende direktør Jan Lockhart.
Du kan læse meget mere om den nye tv-aftale i fredagens udgave af Tipsbladet, hvor vi blandt andet løfter sløret for, hvordan Superliga-klubberne fordeler tv-pengene imellem sig. Du kan finde historien fra tidligt fredag morgen i eller via
Tjek også yderligere reaktioner på Tipsbladets eksklusive tv-penge historie og tipsbladet.dk’s øvrige nyheder i Tipsbladets Nyheds-app,
Følg Tipsbladets Troels Bager Thøgersen på Twitter under brugernavnet ‘TroelsBagerT‘.

TransferLIVE: Sælger stjernespilleren

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Den helt rigtige Højlund-beslutning

På vej mod retur?

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Superliga-klub smadrer transferrekord

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Afsløring: FCN sælger Dorgeles i transferrekord

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Kæmpe milliontab

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

– Jeg er stærkere end nogensinde

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

“Et kup” at hente dansk angriber

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Er han Viborgs næste cheftræner?

Derfor giver én type transfer særlig mening

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse

Lover transfers

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Danskerne jubler over opbakning

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

FCK-kamp afblæst

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub