Tipsbladet kan fredag afsløre, at Superliga-klubberne får mindst 95 millioner kroner ekstra til fordeling mellem sig i tv-penge fra sommeren 2012.
Klubberne går fra at fordele cirka 175 millioner kroner til at fordele omtrent 270 millioner kroner mellem sig i tv-penge i næste sæson, og pengene fordeles sådan, at der er store belønninger for de hold, der vinder mange kampe og slutter højt i tabellen.
Læs også: Fans raser i fællesskab
Sidste gang Superliga-klubberne indgik en ny tv-aftale i 2007 (for perioden 2009 til 2012), accelererede spillerlønningerne, mens der også blev handlet stort ind i transfervinduerne i 2007 og 2008, hvor der samtidig var højkonjukturer på de europæiske transfermarkeder.
Siden har de danske Superliga-klubber generelt haft særdeles svært ved at få balance i deres regnskaber, og spørgsmålet er, om klubberne igen lader sig friste til at handle stærke spillere, når der fra næste sæson altså er 95 millioner kroner ekstra at hente i tv-penge.
– Det vil være en naturlig fristelse at bruge nogle flere penge, men det kan også være, at de økonomiske realiteter sidder i baghovedet på klubberne, siger senioranalytiker ved Idrættens Analyseinstitut Rasmus Storm til Tipsbladet.
– Man kan håbe, at de bruger pengene til at betale af på deres gæld. Men jeg vil gerne se det, før jeg tror på det, siger Rasmus Storm.
Klubberne: Vi holder igen
Siden Superliga-klubberne og tv-stationerne indgik den nye tv-aftale i midten af september har Superliga-lederne ikke ligefrem talt højt om, at de fra næste sæson får en masse ekstra tv-midler.
Med Brøndby IF, AaB, AGF og flere andre klubber på økonomiske slankekure regner de klubledere, Tipsbladet har talt med, ikke med, at udsigten til ekstra tv-midler får deres klubberne – eller konkurrenterne – til at handle ekstra ind til sommer.
– Klublederne skal vise, at vi kan bruge pengene til at skabe balance frem for på et lønkapløb, siger Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen.
– Vi er ikke til at lokke, selv hvis vi skulle få en upside ud af den nye tv-aftale. Vi brænder ikke pengene af på spillere, siger Brøndby IF’s administrerende direktør Jan Lockhart.
Du kan læse meget mere om den nye tv-aftale i fredagens udgave af Tipsbladet, hvor vi blandt andet løfter sløret for, hvordan Superliga-klubberne fordeler tv-pengene imellem sig. Du kan finde historien fra tidligt fredag morgen i eller via
Tjek også yderligere reaktioner på Tipsbladets eksklusive tv-penge historie og tipsbladet.dk’s øvrige nyheder i Tipsbladets Nyheds-app,
Følg Tipsbladets Troels Bager Thøgersen på Twitter under brugernavnet ‘TroelsBagerT‘.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Panama – England
MEDIE