Superligaens dyreste teenager måtte Google holdet

Hvem er det lige, der byder på mig? Hovedpersonen i en af sommerens mest markante Superliga-transfers måtte lige tjekke en ekstra gang, da et stort bud fra Danmark dukkede op.



AC Milan.

West Ham.

Wolverhampton.

Liverpool.

Atlético Madrid.

Der har været ekstremt mange navne at forholde sig til for 19-årige Dario Osorio i det seneste års tid, efter han fik debut på Chiles A-landshold.

De fleste af navnene har været kendte, men da der så pludselig var bud fra Danmark, måtte kantspilleren lige finde ud af, hvem det egentlig var, der ville have ham.

Det fortæller Dario Osorio om i et stort interview med Tipsbladet fredag.

Der havde gennem 2023 og også tilbage i 2022 været interesse for kantspilleren.

Men den unge mand, der havde bedt sin agent om kun at komme med konkrete henvendelser, de sammen skulle tage stilling til, var ikke knivskarp ud i FC Midtjyllands historie og status, da agenten kom med tilbuddet.

– Jeg synes, det lød interessant. Jeg vidste ikke ret meget om klubben, så jeg researchede lidt. Jeg google'de dem selv og kunne læse mig til, at klubben var kendt for at arbejde med unge spillere, at give dem chancen og få dem til at få succes. Og det var nok den allervigtigste forklaring på, at jeg valgte at skifte hertil, siger den 19-årige chilener til Tipsbladet.

217179

At Osorio har valgt FC Midtjylland, hvor kampen om spilletid alt andet lige ikke er lige så hård som i en klub i England eller Italien, skal ikke tolkes som, at den unge chilener forventer, at de nye, jyske arbejdsgivere sender ham på banen uanset hvad.

– Det er ikke sådan, at jeg valgte FC Midtjylland, fordi jeg forestillede mig, at det ville blive let at komme på holdet. Men jeg havde en idé om, at tilvænningen her ville blive lettere [end andre steder]. Det er et ungt hold og en klub, der gør meget for at få nye spillere til at føle sig velkomne og hjemme, og som har erfaring med at arbejde med unge spillere og at engagere sig i dem som projekter, siger Dario Osorio.

Læs hele interviewet med Dario Osorio i fredagens udgave af Tipsbladet.

Her finder du også et interview med FC Nordsjællands Marcus Ingvartsen og fokus på søndagens anden storkamp i Superligaen mellem FC København og Brøndby IF.





LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Færdig: Nu er han rejst til København

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

I dialog – stor klub vil have denne dansker

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Hold nu kæft, hvor er han god!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Så er det officielt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tæt på aftale med Andreas Christensen

– Niels Frederiksen er en legende!