Superligaens hotteste: I min bedste version

Serginho er glad for det gode flow, han og Viborg FF er inde i.



VIBORG (Tipsbladet): Serginho og hans holdkammerater har haft nogle gode uger i Superligaen, hvor de har slået FC København og siden AaB og Sønderjyske.

Inden da slog man Vejle og spillede uafgjort i en svær kamp med AGF i Århus, og i offentligheden har Serginho været den, der har vakt mest opsigt.

Og en lang række assists i Superliga-sæsonen, flotte scoringer og godt spil får da også udlandet til at spærre øjnene op, og til træning står kantspilleren også skarpt i øvelserne med tætte driblinger og gode scoringer.

I Viborg har de vænnet sig til, Serginho er svær at bremse, når han er i flow, og da Tipsbladet møder Serginho til en snak om en karriere i fremgang og rødderne i Portugal, er portugiseren da også glad for den periode, han og holdet er inde i.

– Det hele går godt for tiden. Jeg spiller gode kampe og får assists og scoringer. Jeg skaber chancer, der hjælper holdet. Jeg hjælper holdet med mit blik for spillet, og jeg prøver bare at være glad og at have en god følelse på banen og at gøre det, der hjælper holdet. Vi vil gerne kvalificere os til Europa. Det kan vi gøre ved at blive nummer syv og vinde playoffkampen, og vi kan gøre det via pokalen, siger Serginho til Tipsbladet.

– Jeg er i min bedste version nu, både fordi jeg leverer de her tal, men allermest fordi jeg er afgørende på banen.

Serginho, der lyder det borgerlige navn Sérgio Pereira Andrade, har også statsborgerskab på Kap Verde, hvor han var med til en landsholdssamling i efteråret 2023.

Og han håber på at komme i betragtning til landsholdet, der lige nu ligger på førstepladsen i kvalifikationspuljen, hvor man er et enkelt point foran forhåndsfavoritten Cameroun.

– Jeg håber Kap Verde kommer til VM. De fortjener at komme afsted. Det er virkelig noget, folk gerne vil, fordi Kap Verde aldrig har været til VM. De kan skabe en fantastisk historie. Så jeg håber virkelig, Kap Verde kommer til VM.

– Jeg har også den drøm. Jeg vil rigtig gerne spille til VM, det vil alle gerne. Og jeg vil gerne hjælpe mit land, siger Serginho.

Serginho og Viborg spiller en vigtig kamp på søndag hjemme mod Silkeborg IF, der er to point foran VFF i nedrykningsslutspillet.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Historisk finale! Han er verdens bedste

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

17 minutter for United – nu skal han til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

De er interesseret i Christian Eriksen

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Patrick Mortensen færdig i AGF

De vil gerne have Jens Jønsson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg