Superligaens hotteste: I min bedste version

Serginho er glad for det gode flow, han og Viborg FF er inde i.



VIBORG (Tipsbladet): Serginho og hans holdkammerater har haft nogle gode uger i Superligaen, hvor de har slået FC København og siden AaB og Sønderjyske.

Inden da slog man Vejle og spillede uafgjort i en svær kamp med AGF i Århus, og i offentligheden har Serginho været den, der har vakt mest opsigt.

Og en lang række assists i Superliga-sæsonen, flotte scoringer og godt spil får da også udlandet til at spærre øjnene op, og til træning står kantspilleren også skarpt i øvelserne med tætte driblinger og gode scoringer.

I Viborg har de vænnet sig til, Serginho er svær at bremse, når han er i flow, og da Tipsbladet møder Serginho til en snak om en karriere i fremgang og rødderne i Portugal, er portugiseren da også glad for den periode, han og holdet er inde i.

– Det hele går godt for tiden. Jeg spiller gode kampe og får assists og scoringer. Jeg skaber chancer, der hjælper holdet. Jeg hjælper holdet med mit blik for spillet, og jeg prøver bare at være glad og at have en god følelse på banen og at gøre det, der hjælper holdet. Vi vil gerne kvalificere os til Europa. Det kan vi gøre ved at blive nummer syv og vinde playoffkampen, og vi kan gøre det via pokalen, siger Serginho til Tipsbladet.

– Jeg er i min bedste version nu, både fordi jeg leverer de her tal, men allermest fordi jeg er afgørende på banen.

Serginho, der lyder det borgerlige navn Sérgio Pereira Andrade, har også statsborgerskab på Kap Verde, hvor han var med til en landsholdssamling i efteråret 2023.

Og han håber på at komme i betragtning til landsholdet, der lige nu ligger på førstepladsen i kvalifikationspuljen, hvor man er et enkelt point foran forhåndsfavoritten Cameroun.

– Jeg håber Kap Verde kommer til VM. De fortjener at komme afsted. Det er virkelig noget, folk gerne vil, fordi Kap Verde aldrig har været til VM. De kan skabe en fantastisk historie. Så jeg håber virkelig, Kap Verde kommer til VM.

– Jeg har også den drøm. Jeg vil rigtig gerne spille til VM, det vil alle gerne. Og jeg vil gerne hjælpe mit land, siger Serginho.

Serginho og Viborg spiller en vigtig kamp på søndag hjemme mod Silkeborg IF, der er to point foran VFF i nedrykningsslutspillet.





Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’



AVIS

Kongeløn – bliver verdens bedst betalte


Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!



Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe



AVIS

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund


Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads



EKSKLUSIVT

Brøndby-fans smadrer togkupé


– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!


" Det mener Tipsbladet

Vi lod os forblænde: AaB ligner en nedrykker


Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De bliver danske mestre

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’



Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’

Forberedte sig helt særligt på bundbrag

Hemmelig plan nedlagde AaB: – Tricky i Danmark

Fuld fart frem i CL-semifinalebrag

Ikke i tvivl: ‘Så bliver Dolberg solgt’

AaB-boss erkender: ‘Der er spøgelser’


LIGE NU

Advarer: Hvor passer han ind i Man Utd?


Kogte over: Superliga-rivalerne går efter ham

Dansker roses til skyerne inden finale

Katastrofe! De fejl sender jer i 1. Division, AaB!

Spanien i choktilstand: ‘Her drikkes der fadøl’

Viborg-spiller var tæt på at opgive topfodbold

Gravesen med bøn til Riemer: Jeg er på Højers side

Kommer med opsigtsvækkende nyt: Så slem var skaden

Brian Priske har en fordel i forhold til Neestrup

Dansker er færdig i Norwich

Advokat: ‘Huescas skal være heldig’

FCK-back må vente en uge på at få sin dom

Stort skifte? ‘Thomas Frank ville være perfekt’

Slut: Huescas’ retssag minut for minut

Giver nedrykningstruede Bundesliga-hold livline

– Menno bliver en virkelig god træner

Slagter Tottenham-stjerne: Patetisk!

I skænderi med dansk profil: ‘Bliv voksen’

Potentiel bombe – kan koste karrieren i Europa

Alt på spil: – Kæmp som gælder det livet

Jores Okore er blevet træner i Brøndby

Real Madrid-stjerne kan få voldsom karantæne

Manchester United dropper monsterdyr stjerne