Superligaens hotteste: I min bedste version

Serginho er glad for det gode flow, han og Viborg FF er inde i.



VIBORG (Tipsbladet): Serginho og hans holdkammerater har haft nogle gode uger i Superligaen, hvor de har slået FC København og siden AaB og Sønderjyske.

Inden da slog man Vejle og spillede uafgjort i en svær kamp med AGF i Århus, og i offentligheden har Serginho været den, der har vakt mest opsigt.

Og en lang række assists i Superliga-sæsonen, flotte scoringer og godt spil får da også udlandet til at spærre øjnene op, og til træning står kantspilleren også skarpt i øvelserne med tætte driblinger og gode scoringer.

I Viborg har de vænnet sig til, Serginho er svær at bremse, når han er i flow, og da Tipsbladet møder Serginho til en snak om en karriere i fremgang og rødderne i Portugal, er portugiseren da også glad for den periode, han og holdet er inde i.

– Det hele går godt for tiden. Jeg spiller gode kampe og får assists og scoringer. Jeg skaber chancer, der hjælper holdet. Jeg hjælper holdet med mit blik for spillet, og jeg prøver bare at være glad og at have en god følelse på banen og at gøre det, der hjælper holdet. Vi vil gerne kvalificere os til Europa. Det kan vi gøre ved at blive nummer syv og vinde playoffkampen, og vi kan gøre det via pokalen, siger Serginho til Tipsbladet.

– Jeg er i min bedste version nu, både fordi jeg leverer de her tal, men allermest fordi jeg er afgørende på banen.

Serginho, der lyder det borgerlige navn Sérgio Pereira Andrade, har også statsborgerskab på Kap Verde, hvor han var med til en landsholdssamling i efteråret 2023.

Og han håber på at komme i betragtning til landsholdet, der lige nu ligger på førstepladsen i kvalifikationspuljen, hvor man er et enkelt point foran forhåndsfavoritten Cameroun.

– Jeg håber Kap Verde kommer til VM. De fortjener at komme afsted. Det er virkelig noget, folk gerne vil, fordi Kap Verde aldrig har været til VM. De kan skabe en fantastisk historie. Så jeg håber virkelig, Kap Verde kommer til VM.

– Jeg har også den drøm. Jeg vil rigtig gerne spille til VM, det vil alle gerne. Og jeg vil gerne hjælpe mit land, siger Serginho.

Serginho og Viborg spiller en vigtig kamp på søndag hjemme mod Silkeborg IF, der er to point foran VFF i nedrykningsslutspillet.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er VM-turneringens hold

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC København kan miste endnu en stjerne

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

‘Spanien var det bedste hold’

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Snød FC København for keeper

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK