Superligaens hotteste: I min bedste version

Serginho er glad for det gode flow, han og Viborg FF er inde i.



VIBORG (Tipsbladet): Serginho og hans holdkammerater har haft nogle gode uger i Superligaen, hvor de har slået FC København og siden AaB og Sønderjyske.

Inden da slog man Vejle og spillede uafgjort i en svær kamp med AGF i Århus, og i offentligheden har Serginho været den, der har vakt mest opsigt.

Og en lang række assists i Superliga-sæsonen, flotte scoringer og godt spil får da også udlandet til at spærre øjnene op, og til træning står kantspilleren også skarpt i øvelserne med tætte driblinger og gode scoringer.

I Viborg har de vænnet sig til, Serginho er svær at bremse, når han er i flow, og da Tipsbladet møder Serginho til en snak om en karriere i fremgang og rødderne i Portugal, er portugiseren da også glad for den periode, han og holdet er inde i.

– Det hele går godt for tiden. Jeg spiller gode kampe og får assists og scoringer. Jeg skaber chancer, der hjælper holdet. Jeg hjælper holdet med mit blik for spillet, og jeg prøver bare at være glad og at have en god følelse på banen og at gøre det, der hjælper holdet. Vi vil gerne kvalificere os til Europa. Det kan vi gøre ved at blive nummer syv og vinde playoffkampen, og vi kan gøre det via pokalen, siger Serginho til Tipsbladet.

– Jeg er i min bedste version nu, både fordi jeg leverer de her tal, men allermest fordi jeg er afgørende på banen.

Serginho, der lyder det borgerlige navn Sérgio Pereira Andrade, har også statsborgerskab på Kap Verde, hvor han var med til en landsholdssamling i efteråret 2023.

Og han håber på at komme i betragtning til landsholdet, der lige nu ligger på førstepladsen i kvalifikationspuljen, hvor man er et enkelt point foran forhåndsfavoritten Cameroun.

– Jeg håber Kap Verde kommer til VM. De fortjener at komme afsted. Det er virkelig noget, folk gerne vil, fordi Kap Verde aldrig har været til VM. De kan skabe en fantastisk historie. Så jeg håber virkelig, Kap Verde kommer til VM.

– Jeg har også den drøm. Jeg vil rigtig gerne spille til VM, det vil alle gerne. Og jeg vil gerne hjælpe mit land, siger Serginho.

Serginho og Viborg spiller en vigtig kamp på søndag hjemme mod Silkeborg IF, der er to point foran VFF i nedrykningsslutspillet.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Dansk målsluger færdig

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Meldes på vej mod nyt skifte

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt