VIBORG (Tipsbladet): Serginho og hans holdkammerater har haft nogle gode uger i Superligaen, hvor de har slået FC København og siden AaB og Sønderjyske.
Inden da slog man Vejle og spillede uafgjort i en svær kamp med AGF i Århus, og i offentligheden har Serginho været den, der har vakt mest opsigt.
Og en lang række assists i Superliga-sæsonen, flotte scoringer og godt spil får da også udlandet til at spærre øjnene op, og til træning står kantspilleren også skarpt i øvelserne med tætte driblinger og gode scoringer.
I Viborg har de vænnet sig til, Serginho er svær at bremse, når han er i flow, og da Tipsbladet møder Serginho til en snak om en karriere i fremgang og rødderne i Portugal, er portugiseren da også glad for den periode, han og holdet er inde i.
– Det hele går godt for tiden. Jeg spiller gode kampe og får assists og scoringer. Jeg skaber chancer, der hjælper holdet. Jeg hjælper holdet med mit blik for spillet, og jeg prøver bare at være glad og at have en god følelse på banen og at gøre det, der hjælper holdet. Vi vil gerne kvalificere os til Europa. Det kan vi gøre ved at blive nummer syv og vinde playoffkampen, og vi kan gøre det via pokalen, siger Serginho til Tipsbladet.
– Jeg er i min bedste version nu, både fordi jeg leverer de her tal, men allermest fordi jeg er afgørende på banen.

Serginho, der lyder det borgerlige navn Sérgio Pereira Andrade, har også statsborgerskab på Kap Verde, hvor han var med til en landsholdssamling i efteråret 2023.
Og han håber på at komme i betragtning til landsholdet, der lige nu ligger på førstepladsen i kvalifikationspuljen, hvor man er et enkelt point foran forhåndsfavoritten Cameroun.
– Jeg håber Kap Verde kommer til VM. De fortjener at komme afsted. Det er virkelig noget, folk gerne vil, fordi Kap Verde aldrig har været til VM. De kan skabe en fantastisk historie. Så jeg håber virkelig, Kap Verde kommer til VM.
– Jeg har også den drøm. Jeg vil rigtig gerne spille til VM, det vil alle gerne. Og jeg vil gerne hjælpe mit land, siger Serginho.
Serginho og Viborg spiller en vigtig kamp på søndag hjemme mod Silkeborg IF, der er to point foran VFF i nedrykningsslutspillet.
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Øjner europæisk trofæ
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT