Hvor svært kan det være at finde en venstre back?
Hverken Silkeborg IF eller deres kommende modstander i pokalsemifinalen, Brøndby IF, lykkedes med at løse opgaven i transfervinduet, selvom det er noget, der har stået højt på deres ‘to-do-liste’.
– Jeg vil sige det sådan, at hvis der er nogle forældre, som har nogle børn, der sådan begynder at nærme sig fodboldalderen og er venstrebenede, så send dem afsted til fodboldtræning, fordi der er mange flere højrebenede, så der er en logisk forklaring på, hvorfor udbuddet er mindre på den position, siger sportschef i Silkeborg IF, Jesper Stüker, til Tipbladet, og fortsætter:
– Så det er, sammen med angriberpositionen, den sværeste at finde en god venstre fod og niveau ovenikøbet. Det er ikke en nem position.
I Søhøjlandet har det været en position, der længe har været til debat, og man er ikke for alvor lykkedes med at finde en erstatning for Lukas Engel, der imponerede i sin tid i klubben. Herefter er Andreas Poulsen og Robin Østrøm blevet brugt på positionen uden for alvor at imponere, og det var dermed også et transfermål i dette vindue for sportschefen.
– Vi har hele tiden sagt, at vi ville sælge et par spillere og få nogle nye ind. Sonne blev sendt afsted lige inden nytår, men siden da er der ikke sket så meget mere. Jeg ser ikke Thelander som den store afgang, fordi vi har fået Busch, Rödin og Priesborg Madsen tilbage fra skade, som Thelander blev hentet ind for at dække.
– Vi har også sagt, at vi gerne vil have en central midtbanespiller, og det har vi fået i Sofus Berger. Vi har også nævnt, at vi gerne ville have en venstreback, hvis vi kunne finde den rette, som var god og konkurrencedygtig fra dag ét. Den rigtige spiller har vi dog ikke fundet, så vi må tage status quo. Det er ikke sådan, at vi er desperate og tror, at alt vil gå galt.
Transfervinduet endte med at blive et af de mest stille af salgsen i Superligaen, hvor det netop kun blev til en tilgang i form af Sofus Berger fra Viborg, og det har skabt et mindre ramaskrig mod klubben. Den sportslige ledelse, med Stüker i spidsen for rekrutteringen forstår godt, at der har været utilfredshed fra de kanter.
– Jeg forstår det godt, fordi de her transfervinduer er blevet så hypet, og der er blevet en sandhed om, at når der sælges, så skal der rekrutteres en, hvor jeg gerne vil minde om, at sådan behøver det ikke nødvendigvis at være.
– Vi er også opmærksomme på, at vi gerne vil foryngre vores trup, og taget i betragtning af salget af Oliver Sonne, så er det også en svær opgave. Vi vil gerne udvikle spillere gennem dem, der rekrutteres, og vores akademi, så en gang imellem skal erstatningen komme indefra. Så jeg er ikke bekymret, slår Jesper Stüker grinende fast.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘Står for skud’
Det er ikke kun på backerne, at truppen kan se smal ud. Hvis man kigger på Transfermarkts opgørelse over, hvor mange spillere der er i diverse førsteholdstrupper i Superligaen, har de i Søhøjlandet den mindste trup. Men det passer dem egentlig perfekt, at der ikke er mere end 22 mand, og derfor er der tilfredshed med truppen, når de bliver spurgt, om de er tilfredse med transfervinduet.
– Jamen det er jeg, jeg kan godt se, at jeg står lidt for skud i de lokale medier, fordi der er man ikke tilfreds, men det handler nok om, at når man åbner op om sine mål på forkant og ikke fuldfører dem helt, så står man for skud i den her verden. Det lærer man måske også noget af.
– Der, hvor vi nogle gange skal lykkes, det er ved, at vi tør gå med noget inden andre gør. Fordi når de har bevist sig, så er der andre og større klubber, der måske er mere interesserede og overhaler os med større muskler. Vi vil gerne vide os sikre inden vi køber en spiller, men vi skal nok nogle gange turde tage chancen, så vi bliver ‘first movers’ på det, fortæller sportschefen.
Især i de seneste sæsoner har det vist sig, at Silkeborg IF ikke er alene om at fiske de dygtige spillere, der render rundt i 1. division, hvor man har hentet flere talentfulde spillere. Her er der imidlertid kommet stor konkurrence fra ind- og udland, men de mener ikke, at årsagen til, at disse transfers måske ikke lige lykkes, kan findes i jysk nærighed.
– Det synes jeg faktisk ikke. Vi har været driftige, og vi kan komme på mange eksempler, hvor vi har vist, at vi har gennemskuet et potentiale og rykket på det, hvor Sonne er et godt eksempel. I takt med at vi også er blevet et bedre hold, er opgaven også blevet sværere.
– Man kan sige, at Sonne hentede vi lige efter en oprykning. På den måde var vores niveau et andet sted, og der var tid til at udvikle. Nu ligger vi med i den øverste del, som vi gør igen, så det er klart, at vi gerne vil have noget mere færdigt, end det vi hentede for tre-fire år siden.
Silkeborg IF indleder forårssæsonen i Superligaen, når de hjemme på Jysk Park tager imod Vejle Boldklub søndag den 16. februar.
TOPNYHED Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
TOPNYHED Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
NYHEDER Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
Her kan du se Tottenham mod FC København
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TOPNYHED
‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
INTERVIEW
Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
TIPSBLADET I EUROPA
Neestrup: ‘De to største i Danmark’
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
Prøver at lokke FC København-stjerne
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
MEDIE
Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
MEDIE
Oliver Sonne-situation vækker opsigt
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
Riemer forklarer store overraskelser
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
LIGE NU
Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
NYHEDER
Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’
NYHEDER
Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’
HELT VILDT
AaB vil have 75 millioner kroner
NYHEDER
Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik
Lettet Isaksen kigger mod Europa
TIPSBLADET I EUROPA