Superligaens næste bomber? Han ser vanvittig ud

Han har bombet løs i U19-ligaen og den 18-årige Sindre Walle Egeli ses nu som en spiller, der kan få et stort gennembrud i Superligaen i denne sæson. Tipsbladet har talt med den norske teenager, der i FC Nordsjælland har fået stor hjælp af en tidligere FC København-profil.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): De har sagt farvel til to af Superligaens absolut bedste offensivspillere i sidste sæson, så på den baggrund kan FC Nordsjællands angreb siges at være markant svækket. 

I Farum-klubben har man dog for vane at komme stærkt videre efter salg af profiler, og denne sommer er der flere nye navne, der ser spændende ud. En af dem, der er rigtigt store forventninger til, er nordmanden Sindre Walle Egeli, der lige er fyldt 18 år. 

– Jeg synes, at han ser vanvittigt god ud. Det gør han godt nok. Og det synes jeg faktisk, at han har gjort i et halvt års tid. Men sidste år passede det ikke lige, for der var en del flere offensive spillere og skarp konkurrence. Men det ligner, at han begynder at komme mere ind nu, siger Jeppe Tverskov til Tipsbladet og fortsætter:

– Man kan sige, at der er nogle spillere, der er smuttet, så der er åbnet lidt op på nogle pladser. Han har et rigtigt, rigtigt godt spark og et godt drev med bolden. Og når han kommer i gang med at kombinere lidt mere med resten af frontgruppen, så tror jeg, at han bliver rigtig god for os.

Jeg vil sige, at mit idol er Arjen Robben. Jeg kunne rigtigt godt lide ham, da han spillede. Han gik meget ind og afsluttede.

Sindre Walle Egeli
Kantspiller, FC Nordsjælland

Også Daniel Svensson er særdeles imponeret af den norske teenager: 

– Han har faktisk udviklet sig ret meget. Han er et virkeligt stort talent, som har nogle store kvaliteter. Han er god til at drible og afslutte. For ham handler det bare om at blive ved med at lære og arbejde hårdt, og så er jeg sikker på, at han kommer til at nå langt, siger Daniel Svensson om Sindre Walle Egeli. 

(Artiklen fortsætter under billedet)

Sindre Walle Egeli (til højre) sammen med Conrad Harder. Foto: Alamy

Smadrede U19-ligaen
Sindre Walle Egelis statistik i U19-ligaen taler da også sit eget tydelige sprog om nordmandens niveau. 25 mål i 25 kampe er det blevet til for kantspilleren, der i fredags fik en lille halv time på banen i FC Nordsjællands 3-0-sejr over AaB i Farum-klubbens første Superliga-kamp i denne sæson. 

Selv mener Sindre Walle Egeli da også, at han kan blive det næste talent til at få et gennembrud i FC Nordsjælland, selvom nordmanden samtidig maner til besindighed. 

– Selvfølgelig skal man tage et skridt ad gangen, men jeg ved også godt, at tidspunktet er kommet, hvor jeg skal vise mig selv frem og præstere. Jeg ved, at jeg kommer til at få mulighederne, og jeg har allerede fået dem. Jeg ved, at tiden er kommet til, at jeg tager skridtet op. Men jeg ved også godt, at det kan tage lidt tid, siger Sindre Walle Egeli til Tipsbladet. 

Det må have været sjovt for dig at spille i U19-ligaen?

– Ja, selvfølgelig. Da jeg først kom hertil, syntes jeg, at U19-ligaen havde et virkeligt højt niveau. Men jeg faldt ret godt til, og vi har hele tiden haft et godt U19-hold, hvilket har hjulpet. Det var selvfølgelig en god tid, siger Sindre Walle Egeli. 

Du fik vel tanket en del selvtillid?

– Det gjorde jeg. At score mål er selvfølgelig en stor del af mit spil.

Allerede i foråret blev Sindre Walle Egeli rykket op i FC Nordsjællands Superliga-trup, men forventningen er, at nordmanden kommer til at få en klart større rolle i løbet af efteråret, da Andreas Schjelderup og Ibrahim Osman har sagt farvel. Førstnævnte er en spiller, der har betydet meget for Walle Egeli. 

– Jeg talte meget med ‘Schjelde’, da han var her. Han er selvfølgelig en af mine gode venner. Vi savner ham selvfølgelig her i klubben, for han er en rigtig god fyr, som man kan lære meget af, siger Sindre Walle Egeli. 

– Han har givet mig mange gode råd, både på banen og udenfor. Han har sagt, at jeg skal være mig selv og at jeg skal tro på mig selv. Vi taler også stadig sammen via de sociale medier, hvor han giver mig tips.

Set udefra er det selvfølgelig nemt at sammenligne dig og Schjelderup, men hvordan ser du selv på den sammenligning?

– Nej, jeg vil sige, at jeg har en lidt anden spillestil. Selvfølgelig er det let at lave sammenligningen, for vi kom begge hertil som 16-årige, og vi er begge fra Norge. Men han er en rigtig god spiller, og jeg kan lære meget af ham, siger Sindre Walle Egeli. 

Du er også blevet sammenlignet med Andreas Skov Olsen. Er det en præcis sammenligning?

– Ja, det vil jeg sige. Vi minder om hinanden i forhold til vores spillestil, og i forhold til vores kropsbygning. Vi er begge ret høje og vi er begge venstrebenede. Men han er en topspiller, så jeg kan lære meget af ham.

Sindre Walle Egeli spillede fra start i flere af FC Nordsjællands testkampe i løbet af sommeren. Foto: Alamy

'TK' har spillet en stor rolle
Sindre Walle Egeli peger på, at han selv foretrækker at spille i højre side, fordi han er venstrebenet. Mod AaB spillede han dog i venstre side, hvilket heller ikke er et problem. 

– Det er bedre at spille i venstre side end at sidde på bænken, ikke? lyder det fra Walle Egeli med et glimt i øjet. 

Af forbilleder er der særligt to hollændere, som FCN-kometen har et godt øje til. 

– Jeg vil sige, at mit idol er Arjen Robben. Jeg kunne rigtigt godt lide ham, da han spillede. Han gik meget ind og afsluttede. Også Robin van Persie, han var en rigtig god afslutter, selvom han spillede for Manchester United og jeg er Liverpool-fan. Af aktive spillere er det selvfølgelig Ødegaard og Haaland, som er mine forbilleder, siger Sindre Walle Egeli. 

Jeg synes, at Sindre ser vanvittigt god ud. Det gør han godt nok. Og det synes jeg faktisk, at han har gjort i et halvt års tid.

Jeppe Tverskov
Midtbanespiller, FC Nordsjælland

Den første tid i Danmark var lidt ensom for Sindre Walle Egeli, der var ramt af en længerevarende skade, men nordmanden har nu fået flere gode venner i FC Nordsjælland. 

– Jeg taler selvfølgelig mest med de unge spillere. Jeg tror, at jeg taler mest med Zidan Sertdemir. Vi er meget tætte, vil jeg sige. Også Conrad (Harder, red.), Høgsberg og de andre. Det er nemt at snakke med alle spillerne.

En af dem, der virkelig har hjulpet Sindre Walle Egeli efter skiftet til Danmark, er den tidligere FC København- og FC Nordsjælland-profil Thomas 'TK' Kristensen, der i dag er transitionstræner i FC Nordsjælland. 

– Han har hjulpet mig meget. Han har spillet en stor rolle, i forhold til at jeg kunne komme ind på holdet. Selvfølgelig skal man tilpasse sig til tempoet, men de andre på førsteholdet har hjulpet meget.

– Thomas har fortalt mig, hvad jeg skal gøre i forskellige situationer. Jeg skal arbejde både defensivt og offensivt, og han har også hjulpet med, hvordan jeg skal agere uden for banen. Han er en rigtig god fyr og vi har et tæt bånd, lyder det afslutningsvist fra Sindre Walle Egeli. 

FC Nordsjælland og Sindre Walle Egeli skal i aktion igen på lørdag klokken 16.00, hvor der venter et Superliga-brag mod mestrene fra FC Midtjylland på Right To Dream Park. 





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Tullberg tror på overraskelsen

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Sænker prisen mod Midtjylland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Fem bud på David Nielsens afløser

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Brian Riemer giver klar besked

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Real Madrid – Manchester City

Neestrups svar: Hvem så?

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

I forhandlinger med Nartey