Suveræne nordsjællændere i U-16

I SAS-liga regi kan Lyngby ikke bide skeer med de bedste, men i U-16 rækken er talenterne sammen med Lyngby suveræne.



Lyngbys SAS-liga trup kunne muligvis lære noget af klubbens ungdomshold. Klubbens U-16 mandskab har nemlig fået en forrygende start på sæsonen og vundet 6-1 over Hvidovre og i lørdags 2-1 over Vejle.

Dermed har Lyngby maksimumpoint efter to spillerunder, hvilket FC Nordsjælland også kan prale af. FC Nordsjælland har fået en fornem premiere som ny i U/16 Ligaen, hvor 1-0-sejren ude over de forsvarende mestre fra OB lørdag blev fulgt op med 3-1 over KB på hjemmebane.

Abdul Hakizimana, Oguzhan Anaoglu og matchvinder fra den første kamp i Odense, Mark Gundelach, sørgede for 3-0-føringen til nordsjællænderne mod et KB-mandskab med store forsvarsproblemer. I næste runde venter Vejle på udebane.

FC Nordsjællands U/18-mandskab kom ikke i den bedste række, men håber at få plads her i forbindelse med den ny licensordning. Ynglingene, trænet af Mark Strudal, har kopieret U/16-holdet ved at vinde de to første kampe.

I FK Viborg har man præsteret særdeles mange mål, hvilket bringer klubbens Carlos Shiralipoor op på topscorerlistens 1.plads med fire mål i to kampe.

I lørdags slog FC Midtjylland netop Viborg FK med tenniscifrene 6-5 og her scorede hjemmeholdets Morten Nordstrøm hattrick, og dermed indtager han en andenplads på scoringslisten.

I bunden af U-16 rækken er OB og Hvidovre slet ikke kommet i gang og har endnu deres første point til gode.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Martin Jørgensen lander nyt job

Horsens kommer tættere på oprykning

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Delaney afslører dialog

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Chok i Wolfsburg

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Brian Riemer peger på tre årsager