OB buldrer videre mod Superligaen

OB har sikker kurs mod Superligaen. Søndag vandt de kyniske fynboer 4-1 over Fredericia i topkampen.



Der er OB, og så er der alle de andre i landets næstbedste fodboldrække.

Det blev søndag slået fast, da fynboerne på udebane tog en 4-1-sejr over den nærmeste forfølger i topstriden, FC Fredericia.

OB sprudlede ikke spillemæssigt, men viste den kynisme, der skulle til for at tage en sikker sejr.

Med sejren øger OB afstanden ned til konkurrenterne i toppen. Fynboerne har 13 sejre i sæsonens første 15 kampe og har på duksepladsen 40 point og sikker kurs mod oprykning.

Det er 12 point mere end Fredericia, der trods nederlaget stadig ligger toer.

Andetsteds kom Esbjerg efter to nederlag i træk tilbage på sporet, da holdet hjemme slog Hobro med 3-2. Det så ellers længe ud til, at hjemmeholdet skulle sætte point til, men scoringer i det 86. og 88. minut ændrede på det.

Esbjerg ligger nummer fire med 25 point, mens AC Horsens på tredjepladsen med 27 point er lige i hælene på Fredericia.

OB fik i Fredericia en perfekt start på kampen. Efter ni minutter slog Max Ejdum til, da han fra kanten af feltet sendte bolden helt op i hjørnet af Fredericia-målet.

Derfra kom værterne bedre med i kampen, og kort inde i anden halvleg blev der bragt balance i regnskabet.

Et velspillet Fredericia-angreb endte for fødderne af Oscar Buch, der sparkede første gang til det flade indlæg og sendte bolden fladt ind ved den fjerne stolpe.

Det gik dog ikke længe, før OB kom tilbage på sejrskurs.

Ti minutter inde i anden halvleg blev Jakob Bonde nedlagt foran Fredericia-feltet, og midtbanemanden tog sig efterfølgende selv af frisparket, som han sendte i netmaskerne med hjælp fra en afretning i muren.

Scoringen var et slag i maven på Fredericia, og tre minutter senere blev ondt værre for hjemmeholdet.

En nedfaldsbold fra et fynsk hjørnespark endte for fødderne af 17-årige William Martin, der fra kanten af feltet sparkede første gang til læderet.

Det var et forkølet forsøg, men takket være to afretninger, endte afslutningen med at snyde Valdemar Birksø i hjemmeholdets mål.

Et kvarter før tid blev kampen endegyldigt afgjort, da Max Fenger dirigerede en afslutning fra 17-årige Martin videre ind i netmaskerne.

/ritzau/






‘Et kæmpestort skifte’




LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

PSG meldes enig med Barca-profil



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det bestemmer Messi selv

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Pressede på for FC København-exit

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Argentina – Schweiz