Der er OB, og så er der alle de andre i landets næstbedste fodboldrække.
Det blev søndag slået fast, da fynboerne på udebane tog en 4-1-sejr over den nærmeste forfølger i topstriden, FC Fredericia.
OB sprudlede ikke spillemæssigt, men viste den kynisme, der skulle til for at tage en sikker sejr.
Med sejren øger OB afstanden ned til konkurrenterne i toppen. Fynboerne har 13 sejre i sæsonens første 15 kampe og har på duksepladsen 40 point og sikker kurs mod oprykning.
Det er 12 point mere end Fredericia, der trods nederlaget stadig ligger toer.
Andetsteds kom Esbjerg efter to nederlag i træk tilbage på sporet, da holdet hjemme slog Hobro med 3-2. Det så ellers længe ud til, at hjemmeholdet skulle sætte point til, men scoringer i det 86. og 88. minut ændrede på det.
Esbjerg ligger nummer fire med 25 point, mens AC Horsens på tredjepladsen med 27 point er lige i hælene på Fredericia.
OB fik i Fredericia en perfekt start på kampen. Efter ni minutter slog Max Ejdum til, da han fra kanten af feltet sendte bolden helt op i hjørnet af Fredericia-målet.
Derfra kom værterne bedre med i kampen, og kort inde i anden halvleg blev der bragt balance i regnskabet.
Et velspillet Fredericia-angreb endte for fødderne af Oscar Buch, der sparkede første gang til det flade indlæg og sendte bolden fladt ind ved den fjerne stolpe.
Det gik dog ikke længe, før OB kom tilbage på sejrskurs.
Ti minutter inde i anden halvleg blev Jakob Bonde nedlagt foran Fredericia-feltet, og midtbanemanden tog sig efterfølgende selv af frisparket, som han sendte i netmaskerne med hjælp fra en afretning i muren.
Scoringen var et slag i maven på Fredericia, og tre minutter senere blev ondt værre for hjemmeholdet.
En nedfaldsbold fra et fynsk hjørnespark endte for fødderne af 17-årige William Martin, der fra kanten af feltet sparkede første gang til læderet.
Det var et forkølet forsøg, men takket være to afretninger, endte afslutningen med at snyde Valdemar Birksø i hjemmeholdets mål.
Et kvarter før tid blev kampen endegyldigt afgjort, da Max Fenger dirigerede en afslutning fra 17-årige Martin videre ind i netmaskerne.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT