OB buldrer videre mod Superligaen

OB har sikker kurs mod Superligaen. Søndag vandt de kyniske fynboer 4-1 over Fredericia i topkampen.



Der er OB, og så er der alle de andre i landets næstbedste fodboldrække.

Det blev søndag slået fast, da fynboerne på udebane tog en 4-1-sejr over den nærmeste forfølger i topstriden, FC Fredericia.

OB sprudlede ikke spillemæssigt, men viste den kynisme, der skulle til for at tage en sikker sejr.

Med sejren øger OB afstanden ned til konkurrenterne i toppen. Fynboerne har 13 sejre i sæsonens første 15 kampe og har på duksepladsen 40 point og sikker kurs mod oprykning.

Det er 12 point mere end Fredericia, der trods nederlaget stadig ligger toer.

Andetsteds kom Esbjerg efter to nederlag i træk tilbage på sporet, da holdet hjemme slog Hobro med 3-2. Det så ellers længe ud til, at hjemmeholdet skulle sætte point til, men scoringer i det 86. og 88. minut ændrede på det.

Esbjerg ligger nummer fire med 25 point, mens AC Horsens på tredjepladsen med 27 point er lige i hælene på Fredericia.

OB fik i Fredericia en perfekt start på kampen. Efter ni minutter slog Max Ejdum til, da han fra kanten af feltet sendte bolden helt op i hjørnet af Fredericia-målet.

Derfra kom værterne bedre med i kampen, og kort inde i anden halvleg blev der bragt balance i regnskabet.

Et velspillet Fredericia-angreb endte for fødderne af Oscar Buch, der sparkede første gang til det flade indlæg og sendte bolden fladt ind ved den fjerne stolpe.

Det gik dog ikke længe, før OB kom tilbage på sejrskurs.

Ti minutter inde i anden halvleg blev Jakob Bonde nedlagt foran Fredericia-feltet, og midtbanemanden tog sig efterfølgende selv af frisparket, som han sendte i netmaskerne med hjælp fra en afretning i muren.

Scoringen var et slag i maven på Fredericia, og tre minutter senere blev ondt værre for hjemmeholdet.

En nedfaldsbold fra et fynsk hjørnespark endte for fødderne af 17-årige William Martin, der fra kanten af feltet sparkede første gang til læderet.

Det var et forkølet forsøg, men takket være to afretninger, endte afslutningen med at snyde Valdemar Birksø i hjemmeholdets mål.

Et kvarter før tid blev kampen endegyldigt afgjort, da Max Fenger dirigerede en afslutning fra 17-årige Martin videre ind i netmaskerne.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Afviser monsterbud på Simsir

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Crazy transfer: City køber Anderson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Spanien – Østrig

Steve Cooper med stor beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

De køber ham for 740 mio.