Godt to år blev det til på Vestegnen.
Tirsdag blev det officielt, at Yuito Suzuki efter sæsonen pakker sine ting og tager E45 til det sydlige Tyskland, hvor karrieren fortsætter hos SC Freiburg.
Japaneren har været en af de helt store profiler for Brøndby IF i de seneste sæsoner, men hvor stor en stjerne er det, klubben kommer til at miste efter kampen mod AGF på søndag?
Det har Tipsbladet sat fokus på ved hjælp af data fra Opta.
Først og fremmest er det tydeligt, at Yuito Suzuki har været en af de vigtigste spillere i Brøndbys offensiv, hvis ikke den vigtigste, som den mest chanceskabende spiller.

Det er ikke kun i Brøndby, at de tal slår ud på øverste niveau.
Kigger man på Superligaens kreatører, så er han blandt dem, der har skabt allermest til sine medspillere, hvor kun Randers-talismanen Simen Nordli overgår ham.

Brøndby er i denne sæson blandt de hold, der har scoret flest mål i Superligaen, men vejen til netmaskerne kan blive længere i næste sæson, hvis Mathias Kvistgaarden også forsvinder væk fra Vestegnen, som han mandag fortalte til TV 2 Sporten, at han drømmer om.
De to har nemlig været de Brøndby-spillere i de seneste to sæsoner, der har været involveret i flest scoringer for de blågule: Mathias Kvistgaarden 34, Yuito Suzuki 30, Nicolai Vallys 27 – hvorefter faldet er stort til Daniel Wass, der har 14 målinvolveringer i samme periode på den interne fjerdeplads.

Her er han bedst i Superligaen
Dansk fodbold er kendt for det enorme fokus på dødbolde, hvilket også var iøjnefaldende i mandagens topbrag mellem Brøndby IF og FC Midtjylland, hvor to af de tre scoringer kom efter standardsituationer. Derfor er mange statistikker i Superligaen også domineret af spillere, der enten er gode til at sætte hovedet på kuglen, når den bliver bragt i feltet, eller manden, der sender hjørnesparket i boksen.
Ser man bort fra dødbolde og fokuserer på, hvem der afslutter mest, skaber flest chancer og indgår i opbygningen af de store muligheder, så er der én mand alene i spidsen – og det er Yuito Suzuki, som giver baghjul til Superliga-stjernerne Benjamin Nygren og Mohamed Elyounoussi.

Tipsbladet kunne tirsdag afsløre, at Brøndby med salget af Yuito Suzuki sætter helt nye standarder for, hvad deres profiler kan blive solgt for. Det kan du læse meget mere om her.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER