Suveræne Suzuki – BIF mister den største stjerne

Tipsbladet sætter her fokus på Yuito Suzuki, der netop er blevet solgt fra Brøndby IF, og tallene taler deres tydelige sprog – han har været en kæmpe stjerne på Vestegnen.



Godt to år blev det til på Vestegnen.

Tirsdag blev det officielt, at Yuito Suzuki efter sæsonen pakker sine ting og tager E45 til det sydlige Tyskland, hvor karrieren fortsætter hos SC Freiburg.

Japaneren har været en af de helt store profiler for Brøndby IF i de seneste sæsoner, men hvor stor en stjerne er det, klubben kommer til at miste efter kampen mod AGF på søndag?

Det har Tipsbladet sat fokus på ved hjælp af data fra Opta.

Først og fremmest er det tydeligt, at Yuito Suzuki har været en af de vigtigste spillere i Brøndbys offensiv, hvis ikke den vigtigste, som den mest chanceskabende spiller.

Det er ikke kun i Brøndby, at de tal slår ud på øverste niveau.

Kigger man på Superligaens kreatører, så er han blandt dem, der har skabt allermest til sine medspillere, hvor kun Randers-talismanen Simen Nordli overgår ham.

Brøndby er i denne sæson blandt de hold, der har scoret flest mål i Superligaen, men vejen til netmaskerne kan blive længere i næste sæson, hvis Mathias Kvistgaarden også forsvinder væk fra Vestegnen, som han mandag fortalte til TV 2 Sporten, at han drømmer om.

De to har nemlig været de Brøndby-spillere i de seneste to sæsoner, der har været involveret i flest scoringer for de blågule: Mathias Kvistgaarden 34, Yuito Suzuki 30, Nicolai Vallys 27 – hvorefter faldet er stort til Daniel Wass, der har 14 målinvolveringer i samme periode på den interne fjerdeplads.

Foto: Alamy

Her er han bedst i Superligaen

Dansk fodbold er kendt for det enorme fokus på dødbolde, hvilket også var iøjnefaldende i mandagens topbrag mellem Brøndby IF og FC Midtjylland, hvor to af de tre scoringer kom efter standardsituationer. Derfor er mange statistikker i Superligaen også domineret af spillere, der enten er gode til at sætte hovedet på kuglen, når den bliver bragt i feltet, eller manden, der sender hjørnesparket i boksen.

Ser man bort fra dødbolde og fokuserer på, hvem der afslutter mest, skaber flest chancer og indgår i opbygningen af de store muligheder, så er der én mand alene i spidsen – og det er Yuito Suzuki, som giver baghjul til Superliga-stjernerne Benjamin Nygren og Mohamed Elyounoussi.

Tipsbladet kunne tirsdag afsløre, at Brøndby med salget af Yuito Suzuki sætter helt nye standarder for, hvad deres profiler kan blive solgt for. Det kan du læse meget mere om her.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

Jagter tidligere FCK-stjerne

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Lurer på PSG-stjerne

Tyskland – Curacao

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Stolt over dansk transfer

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Sverige – Tunesien

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Brasilien – Marokko

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Qatar – Schweiz

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber