Svarer på Gravesen-kritik: De skal være kritiske

Thomas Gravesen skød med skarpt mod Hvidovre i forbindelse med dagens nederlag til FC København i Parken, og det var der forståelse for i Hvidovre-lejren.



Tipsbladet i Parken

Det var ikke en sjov dag på kontoret for Hvidovre lørdag aften, da oprykkerne fuldt fortjent tabte 0-4 til FC København.

Med lidt større skarphed og bedre beslutninger på de næstsidste berøringer kunne FC København have vundet større, og det var lidt af et antiklimaks for Hvidovre, der kom til Parken efter et par fornuftige kampe mod Silkeborg IF og Vejle samt en sejr i pokalturneringen over århusianske Viby.

Discoverys ekspertkommentator Thomas Gravesen vurderede i pausen af kampen, at Hvidovre ikke har niveau til Superligaen, og efter tre point i 13 Superliga-kampe er det da også ved at se svært ud for oprykkerne.

En ærgerlig Martin Spelmann forsøgte efter kampen ikke at skjule, at det havde været en skidt aften for Hvidovre. Og han forstår, at Gravesen og danske medier er kritiske, når Hvidovre taber.

– Ud over i vores egen lille cirkel og blandt fansene har vi været underdogs i alles øjne. Så det er vi vant til. Og de har også et job, de skal gøre. Selvfølgelig skal de være kritiske overfor os. Det er fuldt forståeligt, sagde Martin Spelmann efter kampen.

– I dag var sgu ikke os værdigt. Det var det ikke.

– Det er top mod bund i dag. Det er et hold, der i min bog burde have fået en røvfuld point i Champions League med deres fantastiske spil. De kan jo stille to hold i den her række.

– Men dermed ikke sagt, at vi ikke kom med en tilgang om at vinde kampen. Vi lagde et højt pres, og vi går ud og spiller fodbold. Vi parkerer ikke bussen fra start og gør de der andre ting, som underdogs typisk gør, siger Martin Spelmann, der afviser, at Hvidovre giver op.

– Man skal starte med at lade være med at glo på tabellen. Eller kigge på, hvor mange point man synes, vi burde have haft. Det hjælper os ikke.

– I de to kampe, vi havde, før vi kom hertil, havde vi et hold andet udtryk. Der spillede vi vores gamle fodbold fra sidste og forrige år, hvor vi spillede til, siger Maritin Spelmann.

Hvidovre har på onsdag en pokalkamp mod Silkeborg IF, før Superliga-efteråret lukkes med kampe mod FC Midtjylland, OB, Vejle og Brøndby.






TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

OB – FC Fredericia

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

– Det bliver skamredet



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Vild udtalelse blusser op i Italien

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

– En stor beslutning

Chikaneret i 90 minutter

Hylder dansk debutant

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Holdt på stor hemmelighed

Ikke sket i 8 år

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub