Svensk mestertræner vil til Superligaen

Den tidligere svenske mestertræner, Mikael Stahre, vil prøve kræfter med den danske Superliga og en klub med ambitioner.



Navnet Mikael Stahre vækker næppe den store genkendelse hos den almindelige danske fodboldfan. Men i Sverige er han et stort trænernavn. I 2009 første Stahre den store svenske hovedstadsklub, AIK Stockholm, til det første mesterskab i 11 år, og med en alder på blot 35 år, kan man stadig klistre prædikatet “trænertalent” på ham.

Nu kan trænertalentet ende i den danske Superliga. For otte måneder siden skiftede Mikael Stahre AIK Stockholm ud med Panionios i den græske liga. Et hold, der blandt andet har danske Kasper Risgård truppen. Men fire måneder efter sin tiltrædelse fik Stahre sparket i den græske klub, og han står i dag uden arbejde. Det kan bringe ham til Danmark.

– Danmark er et land, Micke (Mikael, red.) synes er meget interessant. Det har han udtrykt meget tydeligt, siger Stahres agent og rådgiver, Per Jonsson, til tipsbladet.dk.

Faktisk er Danmark så interessant for Mikael Stahre, at han hellere vil træne et hold fra den danske Superliga, end han vil tilbage til Sverige.

– Hvis han kan vælge – og det kan man jo desværre sjældent – vil han gerne prøve kræfter med en dansk klub med ambitioner, fortæller Per Jonsson.

Og interessen er ikke ensrettet. Agenten kan mærke, at de danske klubber også har lagt mærke til, at der i øjeblikket går en talentfuld svensk træner rundt uden job.

– Jeg har fået forespørgsler på Mikael fra Danmark. Men jeg kan desværre ikke sige, hvilke klubber de kom fra, bedyrer Jonsson.

I øjeblikket er OB på jagt efter en ny træner, men også Randers, FC Nordsjælland og  FC København kan få brug for en ny træner indenfor en overskuelig fremtid.





AGF er mestre – her er deres vej i Europa




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Ruben Amorim favorit til dette job

De bliver monstersalg til sommer

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Randers FC – OB

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Magiske Messi slår til igen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken