Navnet Mikael Stahre vækker næppe den store genkendelse hos den almindelige danske fodboldfan. Men i Sverige er han et stort trænernavn. I 2009 første Stahre den store svenske hovedstadsklub, AIK Stockholm, til det første mesterskab i 11 år, og med en alder på blot 35 år, kan man stadig klistre prædikatet “trænertalent” på ham.
Nu kan trænertalentet ende i den danske Superliga. For otte måneder siden skiftede Mikael Stahre AIK Stockholm ud med Panionios i den græske liga. Et hold, der blandt andet har danske Kasper Risgård truppen. Men fire måneder efter sin tiltrædelse fik Stahre sparket i den græske klub, og han står i dag uden arbejde. Det kan bringe ham til Danmark.
– Danmark er et land, Micke (Mikael, red.) synes er meget interessant. Det har han udtrykt meget tydeligt, siger Stahres agent og rådgiver, Per Jonsson, til tipsbladet.dk.
Faktisk er Danmark så interessant for Mikael Stahre, at han hellere vil træne et hold fra den danske Superliga, end han vil tilbage til Sverige.
– Hvis han kan vælge – og det kan man jo desværre sjældent – vil han gerne prøve kræfter med en dansk klub med ambitioner, fortæller Per Jonsson.
Og interessen er ikke ensrettet. Agenten kan mærke, at de danske klubber også har lagt mærke til, at der i øjeblikket går en talentfuld svensk træner rundt uden job.
– Jeg har fået forespørgsler på Mikael fra Danmark. Men jeg kan desværre ikke sige, hvilke klubber de kom fra, bedyrer Jonsson.
I øjeblikket er OB på jagt efter en ny træner, men også Randers, FC Nordsjælland og FC København kan få brug for en ny træner indenfor en overskuelig fremtid.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
Her er FCK’s næste modstander i Europa
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT