Navnet Mikael Stahre vækker næppe den store genkendelse hos den almindelige danske fodboldfan. Men i Sverige er han et stort trænernavn. I 2009 første Stahre den store svenske hovedstadsklub, AIK Stockholm, til det første mesterskab i 11 år, og med en alder på blot 35 år, kan man stadig klistre prædikatet “trænertalent” på ham.
Nu kan trænertalentet ende i den danske Superliga. For otte måneder siden skiftede Mikael Stahre AIK Stockholm ud med Panionios i den græske liga. Et hold, der blandt andet har danske Kasper Risgård truppen. Men fire måneder efter sin tiltrædelse fik Stahre sparket i den græske klub, og han står i dag uden arbejde. Det kan bringe ham til Danmark.
– Danmark er et land, Micke (Mikael, red.) synes er meget interessant. Det har han udtrykt meget tydeligt, siger Stahres agent og rådgiver, Per Jonsson, til tipsbladet.dk.
Faktisk er Danmark så interessant for Mikael Stahre, at han hellere vil træne et hold fra den danske Superliga, end han vil tilbage til Sverige.
– Hvis han kan vælge – og det kan man jo desværre sjældent – vil han gerne prøve kræfter med en dansk klub med ambitioner, fortæller Per Jonsson.
Og interessen er ikke ensrettet. Agenten kan mærke, at de danske klubber også har lagt mærke til, at der i øjeblikket går en talentfuld svensk træner rundt uden job.
– Jeg har fået forespørgsler på Mikael fra Danmark. Men jeg kan desværre ikke sige, hvilke klubber de kom fra, bedyrer Jonsson.
I øjeblikket er OB på jagt efter en ny træner, men også Randers, FC Nordsjælland og FC København kan få brug for en ny træner indenfor en overskuelig fremtid.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
NYHEDER