Svensk mestertræner vil til Superligaen

Den tidligere svenske mestertræner, Mikael Stahre, vil prøve kræfter med den danske Superliga og en klub med ambitioner.



Navnet Mikael Stahre vækker næppe den store genkendelse hos den almindelige danske fodboldfan. Men i Sverige er han et stort trænernavn. I 2009 første Stahre den store svenske hovedstadsklub, AIK Stockholm, til det første mesterskab i 11 år, og med en alder på blot 35 år, kan man stadig klistre prædikatet “trænertalent” på ham.

Nu kan trænertalentet ende i den danske Superliga. For otte måneder siden skiftede Mikael Stahre AIK Stockholm ud med Panionios i den græske liga. Et hold, der blandt andet har danske Kasper Risgård truppen. Men fire måneder efter sin tiltrædelse fik Stahre sparket i den græske klub, og han står i dag uden arbejde. Det kan bringe ham til Danmark.

– Danmark er et land, Micke (Mikael, red.) synes er meget interessant. Det har han udtrykt meget tydeligt, siger Stahres agent og rådgiver, Per Jonsson, til tipsbladet.dk.

Faktisk er Danmark så interessant for Mikael Stahre, at han hellere vil træne et hold fra den danske Superliga, end han vil tilbage til Sverige.

– Hvis han kan vælge – og det kan man jo desværre sjældent – vil han gerne prøve kræfter med en dansk klub med ambitioner, fortæller Per Jonsson.

Og interessen er ikke ensrettet. Agenten kan mærke, at de danske klubber også har lagt mærke til, at der i øjeblikket går en talentfuld svensk træner rundt uden job.

– Jeg har fået forespørgsler på Mikael fra Danmark. Men jeg kan desværre ikke sige, hvilke klubber de kom fra, bedyrer Jonsson.

I øjeblikket er OB på jagt efter en ny træner, men også Randers, FC Nordsjælland og  FC København kan få brug for en ny træner indenfor en overskuelig fremtid.






LIVE: ‘Drop det’, opfordrer FC København-fans




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De overvejer Christian Eriksen

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Barcelona – Betis

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Raser: Det er latterligt!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Chelsea – Manchester City



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten