Navnet Mikael Stahre vækker næppe den store genkendelse hos den almindelige danske fodboldfan. Men i Sverige er han et stort trænernavn. I 2009 første Stahre den store svenske hovedstadsklub, AIK Stockholm, til det første mesterskab i 11 år, og med en alder på blot 35 år, kan man stadig klistre prædikatet “trænertalent” på ham.
Nu kan trænertalentet ende i den danske Superliga. For otte måneder siden skiftede Mikael Stahre AIK Stockholm ud med Panionios i den græske liga. Et hold, der blandt andet har danske Kasper Risgård truppen. Men fire måneder efter sin tiltrædelse fik Stahre sparket i den græske klub, og han står i dag uden arbejde. Det kan bringe ham til Danmark.
– Danmark er et land, Micke (Mikael, red.) synes er meget interessant. Det har han udtrykt meget tydeligt, siger Stahres agent og rådgiver, Per Jonsson, til tipsbladet.dk.
Faktisk er Danmark så interessant for Mikael Stahre, at han hellere vil træne et hold fra den danske Superliga, end han vil tilbage til Sverige.
– Hvis han kan vælge – og det kan man jo desværre sjældent – vil han gerne prøve kræfter med en dansk klub med ambitioner, fortæller Per Jonsson.
Og interessen er ikke ensrettet. Agenten kan mærke, at de danske klubber også har lagt mærke til, at der i øjeblikket går en talentfuld svensk træner rundt uden job.
– Jeg har fået forespørgsler på Mikael fra Danmark. Men jeg kan desværre ikke sige, hvilke klubber de kom fra, bedyrer Jonsson.
I øjeblikket er OB på jagt efter en ny træner, men også Randers, FC Nordsjælland og FC København kan få brug for en ny træner indenfor en overskuelig fremtid.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
NYHEDER