FC Midtjylland erobrede søndag aften førstepladsen i Superligaen med en 1-0 over Brøndby, som omvendt nu er på andenpladsen. For midtjyderne er der nu otte point mellem dem og FC København på fjerdepladsen, og hvis det står til FCM-anfører Erik Sviatchenko, så skal man indregne hele top fire i kampen om mesterskabet.
Det fortæller han i et interview med TV3+.
– Det er klart, at der er nogle hold, der klarer sig rigtig godt omkring os. Det er AGF, Brøndby og FC København, som bliver det her firkløver, som skal kæmpe om det. Det er jo fedt for Superligaen, at der er mange hold, der kæmper om det, siger han og fortsætter:
– Jeg tror vi alle kommer til at tage point fra hinanden – og hvis vi kan tage de vigtige point, så er det fint at spille tætte kampe. Det ville også være underligt, hvis vi bare moste holdende i Superligaen, lyder det fra Sviatchenko.
Efter vinterpausen har spillet ikke helt lignet det sædvanlige for midtjyderne, men det begynder at ligne noget nu, mener FCM-anføreren.
– Vi vil gerne sætte overliggeren højt, men vi har også haft et maraton inden vinterpausen og havde en lidt længere ferie. Men jeg synes, at vi har fået point og set fornuftige ud. Nu begynder vi virkelig også at ramme et niveau. Vi har også mødt nogle hold nu, senest mod AaB og nu Brøndby, som gerne vil ud og spille fodbold. Det gør, at ens høje pres kan komme i gang, som vi gerne vil, så jeg er tilfreds, fortæller Erik Sviatchenko.
En af FCM-forsvarsgeneralens direkte modstandere mod Brøndby var Mikael Uhre. Læs om hans syn på opgøret her.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Danske klubber scorer millioner på VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Danskerne har stor tiltro til Norge
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
