Sviatchenko: Sådan bliver topkampen denne sæson

Erik Sviatchenko regner med, at der kommer til at være fire klubber i kampen om mesterskabet.



FC Midtjylland erobrede søndag aften førstepladsen i Superligaen med en 1-0 over Brøndby, som omvendt nu er på andenpladsen. For midtjyderne er der nu otte point mellem dem og FC København på fjerdepladsen, og hvis det står til FCM-anfører Erik Sviatchenko, så skal man indregne hele top fire i kampen om mesterskabet.

Det fortæller han i et interview med TV3+.

– Det er klart, at der er nogle hold, der klarer sig rigtig godt omkring os. Det er AGF, Brøndby og FC København, som bliver det her firkløver, som skal kæmpe om det. Det er jo fedt for Superligaen, at der er mange hold, der kæmper om det, siger han og fortsætter: 

– Jeg tror vi alle kommer til at tage point fra hinanden – og hvis vi kan tage de vigtige point, så er det fint at spille tætte kampe. Det ville også være underligt, hvis vi bare moste holdende i Superligaen, lyder det fra Sviatchenko.

Efter vinterpausen har spillet ikke helt lignet det sædvanlige for midtjyderne, men det begynder at ligne noget nu, mener FCM-anføreren.

– Vi vil gerne sætte overliggeren højt, men vi har også haft et maraton inden vinterpausen og havde en lidt længere ferie. Men jeg synes, at vi har fået point og set fornuftige ud. Nu begynder vi virkelig også at ramme et niveau. Vi har også mødt nogle hold nu, senest mod AaB og nu Brøndby, som gerne vil ud og spille fodbold. Det gør, at ens høje pres kan komme i gang, som vi gerne vil, så jeg er tilfreds, fortæller Erik Sviatchenko.

En af FCM-forsvarsgeneralens direkte modstandere mod Brøndby var Mikael Uhre. Læs om hans syn på opgøret her.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

PSG – Bayern München

Afvist – Brøndby undrer sig

Smider Salah-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Bo Svensson svært utilfreds

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Skidt nyt om Lukas Lerager



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!