FC Midtjylland erobrede søndag aften førstepladsen i Superligaen med en 1-0 over Brøndby, som omvendt nu er på andenpladsen. For midtjyderne er der nu otte point mellem dem og FC København på fjerdepladsen, og hvis det står til FCM-anfører Erik Sviatchenko, så skal man indregne hele top fire i kampen om mesterskabet.
Det fortæller han i et interview med TV3+.
– Det er klart, at der er nogle hold, der klarer sig rigtig godt omkring os. Det er AGF, Brøndby og FC København, som bliver det her firkløver, som skal kæmpe om det. Det er jo fedt for Superligaen, at der er mange hold, der kæmper om det, siger han og fortsætter:
– Jeg tror vi alle kommer til at tage point fra hinanden – og hvis vi kan tage de vigtige point, så er det fint at spille tætte kampe. Det ville også være underligt, hvis vi bare moste holdende i Superligaen, lyder det fra Sviatchenko.
Efter vinterpausen har spillet ikke helt lignet det sædvanlige for midtjyderne, men det begynder at ligne noget nu, mener FCM-anføreren.
– Vi vil gerne sætte overliggeren højt, men vi har også haft et maraton inden vinterpausen og havde en lidt længere ferie. Men jeg synes, at vi har fået point og set fornuftige ud. Nu begynder vi virkelig også at ramme et niveau. Vi har også mødt nogle hold nu, senest mod AaB og nu Brøndby, som gerne vil ud og spille fodbold. Det gør, at ens høje pres kan komme i gang, som vi gerne vil, så jeg er tilfreds, fortæller Erik Sviatchenko.
En af FCM-forsvarsgeneralens direkte modstandere mod Brøndby var Mikael Uhre. Læs om hans syn på opgøret her.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Eksperter raser: Hvad med Messi?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
