Sviatchenko: Sådan bliver topkampen denne sæson

Erik Sviatchenko regner med, at der kommer til at være fire klubber i kampen om mesterskabet.



FC Midtjylland erobrede søndag aften førstepladsen i Superligaen med en 1-0 over Brøndby, som omvendt nu er på andenpladsen. For midtjyderne er der nu otte point mellem dem og FC København på fjerdepladsen, og hvis det står til FCM-anfører Erik Sviatchenko, så skal man indregne hele top fire i kampen om mesterskabet.

Det fortæller han i et interview med TV3+.

– Det er klart, at der er nogle hold, der klarer sig rigtig godt omkring os. Det er AGF, Brøndby og FC København, som bliver det her firkløver, som skal kæmpe om det. Det er jo fedt for Superligaen, at der er mange hold, der kæmper om det, siger han og fortsætter: 

– Jeg tror vi alle kommer til at tage point fra hinanden – og hvis vi kan tage de vigtige point, så er det fint at spille tætte kampe. Det ville også være underligt, hvis vi bare moste holdende i Superligaen, lyder det fra Sviatchenko.

Efter vinterpausen har spillet ikke helt lignet det sædvanlige for midtjyderne, men det begynder at ligne noget nu, mener FCM-anføreren.

– Vi vil gerne sætte overliggeren højt, men vi har også haft et maraton inden vinterpausen og havde en lidt længere ferie. Men jeg synes, at vi har fået point og set fornuftige ud. Nu begynder vi virkelig også at ramme et niveau. Vi har også mødt nogle hold nu, senest mod AaB og nu Brøndby, som gerne vil ud og spille fodbold. Det gør, at ens høje pres kan komme i gang, som vi gerne vil, så jeg er tilfreds, fortæller Erik Sviatchenko.

En af FCM-forsvarsgeneralens direkte modstandere mod Brøndby var Mikael Uhre. Læs om hans syn på opgøret her.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Delaney afslører dialog

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Chok i Wolfsburg

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Horsens kommer tættere på oprykning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Brian Riemer peger på tre årsager

– Vi har alle fejlet

Snart kan det give rødt kort

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen