Sviatchenko venter på den rette chance

FC Midtjyllands forsvarsstyrmand Erik Sviatchenko kan lokkes til at skifte i januar, hvis den rette klub melder sig på banen. 



Erik Sviatchenko har i de seneste transfervinduer været blandt de varmeste slagsemner i Superligaen. Trods konkrete bud og stærkt interesserede klubber, er den stærke forsvarsspiller stadig at finde i FC Midtjylland, der som bekendt kan indlede forårssæsonen som tophold og derfor blandt favoritterne til mesterskabet. 

Men om det bliver med eller uden Erik Sviatchenko på holdet er på nuværende tidspunkt slet ikke afgjort. De interesserede klubber vil uden tvivl stadig være der i januars transfervindue, der åbner på søndag, men om FC Midtjylland som tophold vil sælge er slet ikke sikkert. Og ønsker hovedpersonen selv at skifte klub med udsigt til et muligt mesterskab. 

– Kommer der et attraktivt tilbud, vil jeg helt vildt gerne kigge på det, og det er ikke sikkert, at muligheden for at vinde mesterskabet kan holde mig tilbage. Men jeg ved også, at det skal være virkelig, virkelig attraktivt for FC Midtjylland rent økonomisk, for at de sælger. Og jeg skal selv kunne se potentiale i det, siger Erik Sviatchenko til Jyllandsposten.

I sommeren 2012 lagde den ukrainske klub Karpatij Lviv et attraktivt tilbud hos både FCM og Erik Sviatchenko. Den på det tidspunkt bare 20-årige forsvarsspiller kunne have skrevet under på en kontrakt, der ville have indbragt ham omkring 20 millioner stort set skattefrie kroner men endte med at vælge det fra på grund af usikkerheden omkring det sportslige setup i klubben. 

 





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stort medie hylder AGF-profil

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Født i Danmark og på vej til VM

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe