De fleste mennesker skal betale dyre domme for bare at se skyggen af NBA-stjernen James Harden, der til dagligt tørner ud for Los Angeles Clippers.
Men for Erik Sviatchenko er det ganske gratis.
James Harden er nemlig medejer af fodboldklubben Houston Dynamo, hvor den tidligere FC Midtjylland-anfører også spiller. Her ejer fem procent af klubben, hvilket bestemt ikke er gratis.
Men med en årsløn på lige knap 250 millioner kroner har James Harden råd til at investere i lidt af hvert, og her har han altså valgt at kaste sin kærlighed over Houston Dynamo, hvor han er medejer, til stor glæde for Erik Sviatchenko.
– Det er sjovt med James Harden, fordi han har været der til nogle kampe, hvor jeg fik et billede med ham og fik snakket lidt med ham. Han er supersej, og jeg har stor respekt for ham som atlet, men også uden for banen er han vild.
Vidste du godt, hvem han var inden du skiftede til Houston Dynamo?
– Ja, det vidste jeg godt. Jeg har hørt lidt fra Vito (Hammershøy-Mistrati, red) og Mads Hvilsom, som altid har fulgt lidt mere med i USA, og de fortalte mig, hvem han var og sådan nogle ting, så det er lidt sjovt, at jeg nu spiller i den klub, han er medejer i.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Hvor tit er han nede og hilse på jer i omklædningsrummet?
– Ikke så tit desværre, og jeg har også sagt til klubben, at de skal være meget bedre til at få ham ned i omklædningsrummet. Det kunne være fedt, hvis James Harden kommer ned, så man lige kan chatte lidt med ham, men det må være næste gang.
Selvom det altid er fodbold, der har været den altoverskyggende sport for Sviatchenko, kan han ikke se sig fri for at høre om basketball, nu hvor han er flyttet over Atlanten.
– Jeg kan ikke undgå at følge med i NBA, da mange af mine holdkammerater er amerikanere og går rigtig meget op i det. Det bliver hele tiden snakket om.
James Harden er født og opvokset i Los Angeles, men har brugt størstedelen af sin imponerende NBA-karriere i Houston for Houston Rockets, hvorfor han altså har valgt at blive medejer af Houston Dynamo, hvor danske Erik Sviatchenko spiller.
I 2018 blev Harden kåret til MVP (Most Valuable Player, red.) i NBA, som er en prestigefyldt pris, der gives til den bedste spiller i ligaen hvert år.
Erik Sviatchenko selv har dog ikke planer om at blive i USA for evigt. Han har nemlig en drøm om at vende hjem til Danmark og afslutte karrieren. Det kan du læse meget mere om HER.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Messi-statue fjernes
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS