Tålmodig Mos: Min tid kommer

FC København har kun lavet tre mål i forårets første fire kampe. Mustafa Abdellaoue tripper for at få chancen, men han accepterer sin reserverolle.



I de to seneste kampe har FC Københavns forsvarende mestre spillet 0-0, og for hele foråret er Superligaens førerhunde blot noteret for tre kasser. Målene og skarpheden har manglet, og det kunne måske være anledning til at ændre på angrebskonstellationen Dame N’Doye/Cesar Santin.

Klubbens nye angriber Mustafa Abdellaoue vil imidlertid på ingen måde kræve en startplads eller mere spilletid efter tre forårsindhop.

– Skiftet til FC København er stort for mig, og det er stadig ganske tidligt i min FCK-tid. Jeg skal lære spillesystem og det hele, men jeg føler, jeg kommer mere og mere ind i det. På sigt er det målet at spille fast, men om det tager et halvt år eller to måneder, betyder ikke så meget. Min tid skal nok komme. Jeg har fået nogle minutter i de seneste kampe, men er ikke kommet til de store chancer. Vi har ikke haft så meget flow i spillet, men jeg er sikker på, at vi nok skal komme igang med at score mål igen, siger Mustafa Abdellaoue til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Den nye FCK-bomber elsker målene

Konkurrencen med de andre angribere i truppen er hårdere, end den var i Tromsø, hvor han tog alle med storm i sidste sæson og blev topscorer i Tippeligaen. Han er dog klar over, at det ikke automatisk placerer ham i toppen af FC Københavns hierarki. Der skal arbejdes for sagen.

– Der er selvfølgelig utrolig hård konkurrence i truppen her, men det vidste jeg også, før jeg kom, og det var også én af grundene til, at jeg ville hertil. Jeg kan lide konkurrencen, for den gør mig til en bedre spiller. Jeg har fuld fokus på træningerne og på reserveholdskampene, hvor jeg føler, det går bedre og bedre.

– Alle i klubben har taget godt imod mig, og min første tid i København er gået med at lære trænerne, spillergruppen, spilsystemet og byen at kende. Nu har jeg så fundet min egen lejlighed, og jeg er kommet væk fra det hotel, jeg boede på i to måneder. Tingene begynder at falde på plads, og det giver noget ro, der gør det lettere for mig at præstere, siger han.

Mustafa Abdellaoue spiller i eftermiddag for FC Københavns reservehold mod Vejle Boldklub Kolding. Her jagter FCK den femte sejr på stribe.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Forarget: – Der er ingen, der er gode!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Presset træner vil rotere mod FCM

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Barcelona vandt 7-2

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Barcelona – Newcastle United

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’